ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Przejdź na ciemną stronę nocy

Napisany: 2013-02-18

Przejdź na ciemną stronę nocy

Koła naukowe astronomów i przyrodników działające na uniwersytetach z Wrocławia i Warszawy organizują pierwszą ogólnopolską konferencję poświęconą zanieczyszczeniu światłem

PRZEJDŹ NA CIEMNĄ STRONĘ NOCY

Zjawisko nadmiernej emisji światła po raz pierwszy zostało dostrzeżone przez astronomów, którym w znacznym stopniu utrudnia prowadzenie obserwacji. Niestety nie tylko astronomowie odczuwają jego negatywne skutki. Śmiało można stwierdzić, że świecąc w Kosmos szkodzimy sobie i całemu środowisku naturalnemu.

Zanieczyszczenie światłem najbardziej dokuczliwe jest tam, gdzie i tak życie jest dalekie od zgodnego z naturą - na obszarach silnie zurbanizowanych. Na człowieku odbija się przede wszystkim zaburzeniem rytmu okołodobowego. Nienaturalne wydłużanie pory aktywności, po zapadnięciu zmroku wpływa destrukcyjne na nasze samopoczucie, i w konsekwencji na zdrowie.
Odpowiedzialne jest za to nadmierne i nieprawidłowe oświetlanie miast.
Również pozostali przedstawiciele fauny i flory odczuwają negatywne skutki: zaburzenia pór żerowania i odpoczynku, zaburzenia nawigacji przez zwierzęta wędrowne, zaburzona wegetacja przez rośliny itd.

Zjawisko zanieczyszczenia światłem przybrało na sile przez ostatnie lata. Świecimy coraz więcej i więcej - czyli co raz więcej zużywamy energii elektrycznej, która w ogromnej części jest marnowana na świecenie w niebo.

Europa nocą. Świecimy gwiazdom w oczy marnując przy tym miliardy kWh i dolarów (Źródło: NASA)

Temat zanieczyszczenia światłem początkowo popularyzowany był głównie przez środowisko astronomiczne. Niedawno jednak doczekał się zainteresowania ze strony specjalistów z różnych dziedzin. Podczas warszawskiej konferencji, która odbędzie się 26 kwietnia br., organizatorzy zamierzają poruszyć wiele aspektów związanych z negatywnym wpływem zanieczyszczenia świetlnego na środowisko przyrodnicze i zdrowie człowieka. Chcą poruszyć również kwestie związane z finansowaniem oświetlenia ulicznego, sposobami łagodzenia nadmiaru emisji światła poprzez różne zabiegi architektoniczne i urbanistyczne.

Przez wzgląd na interdyscyplinarny charakter konferencji do udziału zapraszają astronomów, ekologów, urbanistów, ekonomistów, prawników, lekarzy, samorządy gminne, osoby aktywnie działające na rzecz ochrony ciemności oraz wszystkich zainteresowanych tematyką konferencji.
Każdy zainteresowany może zgłosić uczestnictwo do 10 marca 2013 roku.
Szczegóły i rejestracja: MSOS.uw.edu.pl

Magazyn GÓRY IZERSKIE jest patronem medialnym konferencji.

Przypomnijmy, że właśnie w Górach Izerskich, wiosną 2009 r. w Nadleśnictwie Świeradów odbyła się jedna z pierwszych konferencji poświęconych zanieczyszczeniu światłem w Polsce. jej pokłosiem jest m.in. powołany w tym samym roku Izerski Park Ciemnego Nieba - pierwszy taki obszar w Polsce!

Patronami honorowymi konferencji są Program CIEMNE NIEBO oraz Izerski Park Ciemnego Nieba.

oprac. AL

I Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Świetlnego PRZEJDŹ NA CIEMNĄ STRONĘ NOCY

I Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Świetlnego

Warszawa, 26 kwietnia 2013 r.

Organizatorzy:

  • Koło Naukowe Studentów Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska Uniwersytetu Warszawskiego
  • Koło Naukowe Studentów Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego
  • Koło Naukowe Astronomów Uniwersytetu Warszawskiego

Tagi: · ciemne niebo · Izerski Park Ciemnego Nieba · ochrona ciemności

Linki: · Ciemności kryją izerską ziemię · Czyste niebo = ciemne niebo · Izerskie słońce, planety i gwiazdy · www.izera-darksky.eu · msos.uw.edu.pl/kns/index.php/dzialanosc/konferencja.html

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław