ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Książnica Izerska  » Historia i widokówki

Napisany: 2013-04-24

Historia i widokówki

Ponad trzy lata pracy. Autorzy opisali ciekawą historię, zilustrowaną reprodukcjami pocztówek i map. Obowiązkowa lektura każdego mieszkańca, ale też miłośnika Gór Izerskich

Bogato ilustrowana książka o historii Przecznicy na pewno przypadnie do gustu nie tylko mieszkańcom wsi (źródło: autorzy książki)

Co takiego warte jest wydania 50 zł ? Historia izerskiej Przecznicy - wsi w kluczu podizerskich miejscowości o stóp Kamienickiego Grzbietu.
Autorzy, Maria Hofer i Andrzej Zuterek, wyszli od przybliżenia historii kart korespondencyjnych, potocznie zwanych widokówkami.
Na dalszych stronach poświęcają się już tylko Przecznicy. Korzystając z archiwum Johema Birka - byłego mieszkańca Querbach - oraz innych przekazów tutejszych, a także zasobów muzeów i archiwów, opisują historię wsi do 1945 r.

Trzecia część książki to opowieść o turystyce izerskiej, z Przecznicą oczywiście na pierwszym planie. Wśród licznie odwiedzających Querbach letników szczególnie jeden zapisał się w pamięci - Arno Henschel. Toteż temu malarzowi, grafikowi i rysownikowi autorzy poświęcają więcej uwagi.

Przecznica w Górach Izerskich. Historia i widokówki (źródło: autorzy książki)

"Przecznica w Górach Izerskich. Historia i widokówki" zamyka się albumem dziesiątek widokówek ze wsi. Wraz z opisami co przedstawiają z pewnością będą ciekawe nie tylko dla mieszkańców rozpoznających doskonale znane miejsca i budynki, ale też dla każdego kto interesuje się izerską i śląską historią.

Publikacja wpisuje się w nurt monografii poświęconych poszczególnym miejscowościom z naszej okolicy. W ubiegłych latach ukazały się opracowania poświęcone Kopańcowi, Rybnicy, Szklarskiej Porębie itd.
Mimo iż ich zakres tematyczny, poziom profesjonalizmu oraz ujęcia są różne - dobrze, iż powstają i pozostawiają trwały ślad piśmienniczy w kulturze lokalnej.

"Przecznica w Górach Izerskich. Historia i widokówki"

  • 154 strony, oprawa miękka
  • Franciszkańskie Wydawnictwo Św. Antoniego
  • Wrocław-Berlin 2013

Cena: 50 zł
Do nabycia u autorów (via e-mail: fundacjapropagandysztuki@gmail.com) oraz na spotkaniu autorskim.

Cieszymy się z najnowszej książki izerskiej i polecamy innym wsiom i osadom pójść śladem autorów "Przecznicy..." Autorom oczywiście gratulujemy!

red.

Linki: · Przecznica · www.przecznica.pl · www.izerska.pl/Art_Pension_art,152.html

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych safari Kenia sprzątanie Wrocław