ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Z góry  » Stacja Wolimierz czy Pobiedna?

Napisany: 2013-05-01

Stacja Wolimierz czy Pobiedna?

Pytanie zawarte w tytule na pierwszy rzut oka wydaje się banalne, jednak odpowiedź może zaskoczyć

Stacja Meffersdorf (dziś Pobiedna)

Haltestelle Neu Scheibe - Volkersdorf. Nieistniejący przystanek kolejowy w dzisiejszym Wolimierzu

Obecny właściciel budynku dawnej stacji kolejowej w Pobiednej (niem. Wigandsthal), Wiktor Wiktorczyk kilka lat temu umieścił nad zadaszeniem peronowym duży napis: WOLIMIERZ. Mniejszymi literami: teatr, galeria.

Stacja Pobiedna jako siedziba... "Stacji Wolimierz" czyli galerii i teatru (fot. A. Lipin)

Jadąc drogą z Leśnej lub Gryfowa widać budynek stacyjny z charakterystyczną zabudową dworcową oraz semaforami i owym szyldem. Każdy pomyśli "stacja w Wolimierzu". Także w wielu publikacjach, jak również w folderach imprez organizowanych na terenie dawnej stacji kolejowej wyczytamy, iż to "Stacja Wolimierz - Międzyplanetarne Królestwo Sztuki".
Tymczasem siedziba galerii i teatru, znajdujących się w budynku dawnej stacji kolejowej, leży w... Pobiednej. Wiedzą o tym nieliczni.

Kolejowa stacja "Wolimierz" (niem. Volkersdorf) funkcjonująca na linii kolejowej z Mirska do Jindřichovic pod Smrkem, umiejscowiona była 1200 metrów bliżej Mirska, niż stacja w Pobiednej. Właściwie był to przystanek kolejowy, z ziemno-drewnianym peronem i drewnianą wiatą. Dzisiaj nie ma po nich śladu.

Widok na dzisiejszy Wolimierz ze stacją... Pobiedna (Meffersdorf)

Stacja kolejowa w Pobiednej, w której znajduje się dzisiejsza, artystyczna "Stacja Wolimierz", zawsze znajdowała się w granicach administracyjnych Pobiednej, przy ulicy Dworcowej 73 - kilkaset metrów od granicy z Wolimierzem.

Z jakiś powodów gospodarze "Stacji Wolimierz", wolą aby teatr i galeria znajdowały się w Wolimierzu. Nawet w tekście sprzed kilku miesięcy o "Stacji Wolimierz", zamieszczonym w "Panoramie Leśnej" czytamy, że serce kulturalne Wolimierza znajduje się na Stacji Wolimierz. Brakuje tylko dopisku "w Pobiednej".

Wracając do pytania zawartego w tytule odpowiedź jest jedna: Stacja Pobiedna.

Zainteresowanych historią linii kolejowej do Pobiednej zapraszam na: Historia linii kolejowej w Pobiednej (Meffersdorf).

Leszek Bartnik

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych safari Kenia sprzątanie Wrocław