ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Polskie kolonie artystyczne

Napisany: 2013-06-04

Polskie kolonie artystyczne

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie zaprasza na wernisaż 7 czerwca 2013 r., o godzinie 17

Wystawa POLSKIE KOLONIE ARTYSTYCZNE - wernisaż w Szklarskiej Porębie

Biennale Sztuki i Filmu w Worpswede 2013, które odbyło się w dniach 25 kwietnia-27 maja 2013 r., otwarło cykl przedsięwzięć wystawienniczo-filmowych, organizowanych w Worpswede (Niemcy). Gościem specjalnym była Polska, reprezentowana przez kolonie artystyczne w Bronowicach, Kazimierzu Dolnym, Szklarskiej Porębie i Zakopanem.

Pierwsza edycja Biennale objęła lata 1890-1918: czas narodzin kinematografii oraz czas intensywnego powstawania kolonii artystycznych. Współbrzmienie lub dysonans obu tych aspektów życia artystycznego, kontekst narodowy i społeczny oraz inspiracje dla współczesności to problematyka, która przewijała się przez Biennale.

Jako gość specjalny Polska zaprezentowała dorobek artystyczny czterech kolonii artystycznych pod wspólnym tytułem "Między biegunami" / "Zwischen den POLen": między historią a współczesnością, między dziedzictwem kulturowym a jego aktualną percepcją. Niemiecka wieloznaczność tytułu projektu uwypukliła różnice między historyczną i współczesną twórczością niemiecką a twórczością polską. Dzieła artystów niemieckich prezentowane były "pomiędzy Polakami", wskazując na wspólne cechy twórczości, jednocześnie pokazując istniejące różnice.

Była to równocześnie pierwsza na tak dużą skalę prezentacja polskich środowisk twórczych, oddalonych od wiodących centrów kultury, w miejscu szczególnym: w Worpswede - najbardziej znanej i spektakularnej kolonii artystycznej Europy przełomu XIX i XX w., która swoje tradycje kultywuje po dzień dzisiejszy.

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie (fot. A. Lipin)

Polska strona zaprezentowała się poprzez filmy z okresu 1890-1918 oraz filmy o sztuce tego okresu, wystawę "Między Odrą a Wisłą" - cztery historyczne kolonie artystyczne, wystawę "Między Biegunami" - ekspozycję współczesnej twórczości z trzech działających kolonii: Kazimierza Dolnego, Szklarskiej Poręby, trzy wystawy indywidualne artystów tworzących w Karkonoszach oraz plenerową wystawę rzeźby Zbigniewa Frączkiewicza "Żelaźni ludzie".

Wystawy zrealizowane w ramach projektu "Między biegunami. Polskie kolonie artystyczne na Biennale Sztuki i Filmu Worpswede 2013".

Teraz wystawę POLSKIE KOLONIE ARTYSTYCZNE możemy zobaczyć w Szklarskiej Porębie - w jednej z czterech kolonii artystycznych, które podczas Biennale w Worspede były prezentowane.

Zapraszamy do Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, w najbliższy piątek (7 czerwca 2013 r.), o godzinie 17, na wernisaż - Szklarska Poręba, ul. 11 Listopada 23.

Źródło: Dom C. i G. Hauptmannów

Tagi: · Szklarska Poręba

Linki: · Izersko-karkonoska kolonia na biennale · www.domhauptmannow.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław