ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Udana reaktywacja

Napisany: 2013-06-24

Udana reaktywacja

Uroczyste podsumowanie projektu społecznego w Uniegoszczy

Spotkanie podsumowujące projekt UNIEGOSZCZ - HISTORYCZNA REAKTYWACJA, 16 czerwca 2013 r. (fot. M. Guła)

W niedzielę 16 czerwca 2013 r. na pograniczu śląsko-łużyckim uroczyste spotkanie podsumowało realizację projektu "Uniegoszcz - historyczna reaktywacja". Zorganizowane przez parafię p.w. Narodzenia NMP w Lubaniu oraz Stowarzyszenie Miłośników Parafii Katolickiej w Uniegoszczy zgromadziło ponad 300 osób.

Ponad rok temu stowarzyszenie przystąpiło do realizacji przedsięwzięcia dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Jego celem było zainteresowanie mieszkańców Uniegoszczy dalszą i bliższą historią miejscowości oraz zintegrowanie lokalnej społeczności.

Czas mija nieubłaganie, projekt dobiegł końca. W niedzielę, 16 czerwca nastąpiło uroczyste podsumowanie jego realizacji. W części oficjalnej spotkania, która odbyła się w kościele parafialnym w Uniegoszczy, jako koordynatorka projektu, przedstawiłam zrealizowane działania. Piotr Dumanowski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Parafii Katolickiej w Uniegoszczy, zaprezentował publikację swojego autorstwa, pt. "Uniegoszcz - dziedzictwo przeszłości".

Spotkanie podsumowujące projekt UNIEGOSZCZ - HISTORYCZNA REAKTYWACJA, 16 czerwca 2013 r. (fot. M. Guła)

Książka składa się z czterech rozdziałów: I - poświęcony został ogólnym dziejom miejscowości; w II autor przedstawił zarys historii tutejszej parafii; rozdział III dotyczy dawnego majątku szlacheckiego oraz jego dziejów, zaś w rozdziale IV można znaleźć informacje związane z interesującymi miejscami i obiektami w najbliższej okolicy. Książka jest wzbogacona licznymi ilustracjami, grafikami, tabelami i mapami. Może być więc dobrą lekturą zarówno dla znawców tematyki, jak i laika. Mieszkańcy Uniegoszczy, uczestniczący w niedzielnym spotkaniu, otrzymali bezpłatnie książkę oraz komplet pocztówek ze współczesnej Uniegoszczy.


Książka UNIEGOSZCZ - DZIEDZICTWO PRZESZŁOŚCI Piotra Dumanowskiego

Rozstrzygnięto także konkurs pt. "Uniegoszcz - moja mała ojczyzna". Jego laureatami zostało dziewięcioro młodych mieszkańców miejscowości. Otrzymali cenne nagrody rzeczowe, książki oraz pamiątkowe dyplomy. Wszystkim wydarzeniom oficjalnej części towarzyszyła muzyka zespołu Trio Mozartini.

W części biesiadnej, na terenie ogrodów parafialnych w Uniegoszczy, czekały liczne atrakcje: występy zespołów muzycznych, bigos z kotła, kącik dzieciaka, domowe wypieki, gry i konkursy oraz zabawa taneczna do późnych godzin wieczornych.

Projekt pt. "Uniegoszcz - historyczna reaktywacja" dobiegł końca. Jednak nie jest to koniec działań Stowarzyszenia Miłośników Parafii Katolickiej w Uniegoszczy. Jego członkowie już myślą o kolejnych przedsięwzięciach…

Komplet pocztówek z Uniegoszczy, autorstwa Magdaleny Guły (fotografie) i Piotra Dumanowskiego (tekst)

W imieniu organizatorów składam serdeczne podziękowania za pomoc w przeprowadzeniu imprezy:

  • członkom i wolontariuszom Stowarzyszenia Miłośników Parafii Katolickiej w Uniegoszczy
  • partnerowi projektu - szkole podstawowej  nr 2 w Lubaniu, im. Europejskich Dróg św. Jakuba
  • staroście lubańskiemu, panu Waleremu Czarneckiemu
  • proboszczowi  parafii NNMP w Lubaniu-Uniegoszczy, ks. Markowi Kurzawie
  • zespołom folklorystycznym "Marysieńki" i "Echo Bukowiny"
  • zespołowi muzycznemu SQAD
  • Stowarzyszeniu Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze" w Lubaniu
  • Łużyckiemu Centrum Rozwoju w Lubaniu
  • MDK w Lubaniu
  • Stowarzyszeniu O.G.A.R.N.I.J.

Więcej informacji na temat projektu i działalności stowarzyszenia Stowarzyszenia Miłośników Parafii Katolickiej w Uniegoszczy znajdziecie państwo na stronie: www.uniegoszcz.pl

Magdalena Guła
koordynatorka projektu "Uniegoszcz - historyczna reaktywacja"

Projekt " Uniegoszcz - historyczna reaktywacja" dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych safari Kenia drukarki do kodĂłw kreskowych sprzątanie Wrocław