ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Do szkół na zielonych rowerach

Napisany: 2013-09-06

Do szkół na zielonych rowerach

"Zielony Rower" powraca w Góry Izerskie z Warszawy do Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Sudety Zachodnie"

ZIELONE ROWERY wyjeżdżają z Zamku Czocha w 2004 r. (źródło: Nadleśnictwo Świeradów)

Rusza kolejna edycja programu edukacji leśnej i ekologicznej. W dniach 10-13 września 2013 roku po raz czwarty zjadą się najlepsi edukatorzy leśni z całej Polski. Tym razem do XIII-wiecznego Zamku Czocha, położonego nad Kwisą, w pobliżu gór i jezior, ogłoszonego jednym z 7 nowych cudów Polski.

"Zielony Rower" to cykliczny program kierowany do osób zajmujących się edukacją leśną i przyrodniczą. Atrakcyjna impreza edukacyjna w tym roku obejmie 2000 osób. W jej trakcie, będąc jednocześnie nauczycielem i uczniem, można poznać ciekawe metody pracy. Edukatorzy leśni mogą zrozumieć swych odbiorców, poznać ich sposób myślenia i postrzegania lasu oczami ucznia.

Do ponad dwudziestu szkół, z powiatów lubańskiego oraz lwóweckiego, zawitają leśnicy na rowerach. W ten sposób będą zdrowy tryb życia, a także pracę leśnika, las i przyrodę. Poprowadzą zajęcia nie tylko w salach lekcyjnych, ale również poza murami szkół. Każdy edukator przeprowadzi także konkurs i nagrodzi najpilniejszych uczniów. Upominków i nagród na pewno nie zabraknie.

ZIELONY ROWER w LKP SUDETY ZACHODNIE w 2007 r. (źródło: Nadleśnictwo Świeradów)

W toku zajęć nauczyciele ze szkół będą oceniać edukatorów, zaś edukatorzy - przygotowanie szkół do warsztatów przyrodniczych. W ten sposób zostaną wyłonieni najlepsi z najlepszych. Główną nagrodą dla najlepszego edukatora będzie prawdziwy ZIELONY ROWER, a najlepsze szkoły otrzymają cenne pomoce dydaktyczne. Głównym fundatorem nagród jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

W kolejnym etapie "Zielonego Roweru" edukatorzy staną się uczniami. Na kilku stanowiskach będą mogli poznać najnowsze trendy w metodach pracy z uczniami. Raz będą "pierwszakami", raz - licealistami. W ten sposób poznają aktywne metody nauczania i nawiązywania kontaktu ze swoimi odbiorcami w różnym wieku.

Akcja "Zielony Rower" wpisuje się w tegoroczną kampanię edukacyjną "Lasy Państwowe zapraszamy". Została zainicjowana, aby przybliżyć społeczeństwu walory i potencjał polskich lasów oraz zaprosić do ich odwiedzania. Oferta edukacyjna Lasów Państwowych jest szeroka - w całym państwie to prawie 1000 ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych, wyposażonych w tablice informacyjne i różne przyrządy do nauki i zabawy. Pięćdziesiąt ośrodków edukacji leśnej, kilkaset izb i wiat edukacyjnych.

Po odjeździe "Zielonego Roweru" podzielimy się garścią zdjęć i relacją z udanej (mamy nadzieję) kampanii.

Katarzyna Męcina, Nadleśnictwo Świeradów

Tagi: · las · ochrona przyrody · leśny kompleks promocyjny

· www.lkpsudety.eu

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych safari Kenia sprzątanie Wrocław