ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Bliskie spotkanie ósmego stopnia

Napisany: 2013-09-17

Bliskie spotkanie ósmego stopnia

VIII Astronomiczny (dwu)Dzień w Izerskim Parku Ciemnego Nieba: Stóg Izerski na Świeradowem-Zdrój, 28 września 2013 r.; ST ORLE, 29 września 2013 r.

VIII Astronomiczny Dzień w Izerskim Parku Ciemnego Nieba

VIII Astronomiczny Dzień w Izerskim Parku Ciemnego Nieba

WSTĘP DARMOWY

Zapraszamy wszystkich spragnionych bliskości z Kosmosem
w sobotę, 28 września 2013 r., od godz. 11 na Stóg Izerski nad Świeradowem-Zdrój
oraz
w niedzielę, 29 września 2013 r., od godz. 12 do Stacji Turystycznej ORLE.

W programie VIII Astronomicznego (dwu)Dnia w Izerskim Parku Ciemnego Nieba przewidziano wykłady astronomiczne, teleskopowe obserwacje Słońca i obiektów nocnego nieba, pokazy w Wirtualnym Obserwatorium oraz, UWAGA! superatrakcję wieczoru, noce przejście ścieżką planetarną.

Program

Stóg Izerski, sobota 28. września 2013 r.

 • godz. 1100-1430, 1530-1900 pokazy w Wirtualnym Obserwatorium Ciemnego Nieba (Stowarzyszenie Polaris OPP)
 • 1430-1500 otwarcie przedłużonej ścieżki planetarnej Orle - Stóg Izerski
 • od 1500 teleskopowe obserwacje Słońca
 • 1500 Astro Izery, czyli jak zmieścić Kosmos w Górach Izerskich (Sylwester Kołomański)
 • 1600 Fascynujący świat meteorytów (Tomasz Jakubowski)
 • 1700 Niespodzianki z nieba (Grzegorz Żakowicz)
 • 1800 Od Wielkiego Wybuchu do Gór Izerskich (Tomasz Mrozek)
 • 1900 Dzisiejsze niebo i (zbliżająca się?) kometa ISON (Martin Gembec)
 • 2000-2200 obserwacje obiektów na nocnym niebie
 • 2230 nocne przejście ścieżką planetarną od Stogu Izerskiego do Orla

Orle, niedziela 29. września 2013

 • od 1200 teleskopowe obserwacje Słońca
 • od 1300 uroczysta inauguracja projektu Wygasz, pokaz nowego oświetlenia w Orlu, spacer ścieżką planetarną do planety karłowatej Ceres

Dodatkowe informacje

 • organizatorzy zapewniają teleskopy wysokiej jakości; można przywieźć też własny teleskop
 • obserwacje Słońca i nocnego nieba będą możliwe tylko przy mało zachmurzonym niebie
 • w trakcie obserwacji nocnego nieba będzie można zobaczyć planety Uran i Neptun, wiele obiektów mgławicowych (gromady gwiazd, galaktyki, mgławice) oraz wziąć udział w liczeniu gwiazd na izerskim niebie
 • pokazy w Wirtualnym Obserwatorium Ciemnego Nieba prowadzone od 15:30 do 1900 przeznaczone są dla młodszych dzieci (przedszkole, pierwsze klasy szkoły podstawowej; dzieci powinny być pod opieką dorosłych); pozostałe pokazy przystosowane są dla widzów w różnym wieku
 • wykładowi "Fascynujący świat meteorytów" towarzyszy wystawa "kamieni z kosmosu" (patrz opis wykładu poniżej)
 • w przypadku "nieobserwacyjnej" pogody, po wykładach odbędą się pokazy w Wirtualnym Obserwatorium Ciemnego Nieba
 • w czasie trwania imprezy można będzie obejrzeć prezentację amatorskiej astrofotografii
 • nocne przejście ścieżką planetarną odbędzie się tylko w przypadku bezdeszczowej pogody; uczestnicy przejścia muszą zapoznać się z informacjami i regulaminem zamieszczonymi w dalszej części tego ogłoszenia

O czym będą wykłady?

Astro Izery, czyli jak zmieścić Kosmos w Górach Izerskich
Dzięki projektowi "Astro Izery" możesz w Górach Izerskich zobaczyć Wszechświat z bliska. Na projekt składają się proste instrumenty astronomiczne (gnomon, zegar słoneczny), ścieżka planetarna, Izerski Park Ciemnego Nieba oraz imprezy astronomiczne. Gdzie znaleźć elementy astronomiczne w Górach Izerskich? Kiedy można posłuchać ciekawych wykładów i spojrzeć w niebo przez teleskop? I jak wygląda nowa wersja ścieżki planetarnej?

Fascynujący świat meteorytów
Meteoryty to najstarsze skały jakie możemy badać na Ziemi. Od lat fascynują naukowców i kolekcjonerów. Ukazują jak wyglądały wczesne etapy formowania się Układu Słonecznego. Po wykładzie będzie można obejrzeć m. in. jak wygląda skała z Marsa i Księżyca, meteoryt Czelabińsk, jądro planetoidy (meteoryt żelazny) i chondryt węglisty (najstarsza materia w Układzie Słonecznym zawierająca nanodiamenty i materię organiczną).

Niespodzianki z nieba
Każdego dnia na Ziemię spadają obiekty zwane meteoroidami. Upadek takiego obiektu jest widowiskowy, ale bywa też niebezpieczny. Zobacz zarejestrowane kolizje kosmicznych obiektów z Ziemią i ich skutki, począwszy od katastrofy tunguskiej, aż do widowiskowego bolidu nad Czelabińskiem.

Od Wielkiego Wybuchu do Gór Izerskich
Pasjonująca opowieść o ewolucji składu chemicznego Wszechświata, powstaniu Układu Słonecznego i planety Ziemi. Dowiemy się, dlaczego procesy zachodzące we wnętrzach gwiazd są niezwykle istotne z punktu widzenia powstawania życia takiego jakie znamy i dlaczego jakaś gwiazda musiała umrzeć żeby powstały Góry Izerskie.

Dzisiejsze niebo i (zbliżająca się?) kometa ISON
Nim zapadnie noc, dowiemy się co ciekawego zobaczymy dziś na niebie. Jakie planety i inne obiekty będziemy mogli podziwiać przez teleskopy? Jak rozwija się kometa ISON? Czy stanie się ona "wielką kometą 2013"?

Nocne przejście ścieżką planetarną

Izerska ścieżka planetarna 28 września zostanie wzbogacona o 5 nowych obiektów - planety karłowate. Po tym rozszerzeniu ścieżka będzie biegła od ST ORLE do Stogu Izerskiego. Po zakończeniu wykładów, pokazów i obserwacji zapraszamy chętnych na nocną wędrówkę całą ścieżką. Wędrówkę uprzyjemnią ciekawe opowieści astronomiczno-przyrodnicze, które snuć będą astronom, znawca Gór Izerskich i leśnik. Każdy uczestnik tej wędrówki powinien zapoznać się z poniższymi informacjami i zasadami oraz je zaakceptować.

 • Nocne przejście ścieżką planetarną zacznie się o godzinie 2230. Dojście do Orla zajmie około 4-5 godzin marszu wliczając w to przerwy na opowieści prowadzących wycieczkę.
 • Trasa wędrówki poprowadzona jest drogami leśnymi od Stogu Izerskiego przez przełęcz Łącznik, Polanę Izerską, Izerską Łąkę do Orla. Trasa liczy 14 km przy sumie zejść 400 m i sumie podejść 150 m. Na trasie nie występują strome podejścia i zejścia.
 • Osoby pragnące nocować po wędrówce w osadzie Orle powinny wcześniej samodzielnie zarezerwować sobie nocleg w Stacji Turystycznej ORLE (www.orleizerskie.pl).
 • Uczestnicy wędrówki powinni posiadać odpowiednio ciepłe ubranie i obuwie, dostosowane do warunków górskich i aktualnej pogody. Trasa przebiega na wysokości 850-1050 m n.p.m. Nocą temperatury mogą spaść poniżej 0 °C. Zalecamy zabrać ze sobą prowiant i ciepłe napoje oraz pelerynę przeciwdeszczową (na wypadek pogorszenia pogody).
 • Uczestnicy wędrówki muszą przestrzegać zasad obowiązujących na obszarach leśnych i w rezerwatach przyrody.
 • Każdy uczestnik wędrówki musi posiadać latarkę. Bardzo wygodna będzie czołówka z regulowaną jasnością lub/i z czerwonym światłem.
 • Podczas wędrówki obowiązuje zakaz spożywania alkoholu. Osoby nietrzeźwe nie będą mogły wziąć udziału w wędrówce.
 • Każdy uczestnik bierze udział w wędrówce na własną odpowiedzialność. Decydując się na uczestnictwo należy uwzględnić własne możliwości fizyczne i aktualny stan zdrowia.
 • Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wędrówce tylko pod opieką dorosłych.
 • Osobom nieprzestrzegającym powyższych zasad organizatorzy mają prawo odmówić udziału w wędrówce.

Gdzie odbędzie się impreza?

Sobota: góra Stóg Izerski nad Świeradowem-Zdrój, górna stacja kolei gondolowej (1060 m n.p.m., współrzędne: 50°53'30" N, 15°18'35" E).
Niedziela: Stacja Turystyczna Orle w osadzie Orle (820 m n.p.m., współrzędne: 50°48'58"N, 15°22'55"E).

Jak dotrzeć na miejsce imprezy?

Stóg Izerski. Ze Świeradowa do górnej stacji kolei gondolowej dostaniemy się pieszo lub na rowerze (odległość około 4,5 km). Możemy też wjechać koleją gondolową. Kolej będzie czynna przez cały czas trwania imprezy.

Orle. Ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc dojedziemy pociągiem, autobusem lub samochodem. Dalej z Jakuszyc do Orla dojdziemy łatwym szlakiem turystycznym (znaki czerwone lub żółte) lub dojedziemy rowerem wygodną ścieżką rowerową (odległość około 4 km). Do osady Orle obowiązuje zakaz wjazdu dla samochodów za wyjątkiem osób nocujących w Stacji Turystycznej Orle.

Gdzie zanocować?

Stóg Izerski. Nocować możemy w schronisku "Na Stogu Izerskim" lub w samym Świeradowie (duży wybór hoteli, pensjonatów i kwater prywatnych. Zobacz w Izerskiej Bazie Turystycznej.
Osada Orle. Noclegi oferuje Stacja Turystyczna ORLE.

O Izerskim Parku Ciemnego Nieba

Impreza organizowana jest w Izerskim Parku Ciemnego Nieba. Park ten powstał 4 listopada 2009 roku, jako pierwszy park ciemnego nieba w Europie i pierwszy transgraniczny obszar tego typu na świecie. Astronomowie i leśnicy stworzyli park ciemnego nieba w Górach Izerskich, aby przybliżyć ludziom problem zanieczyszczenia światłem i racjonalne sposoby jego minimalizowania oraz zachęcać ich do dbałości o... ciemność nocną, która jest ważnym składnikiem przyrody. Ale nie tylko dlatego. Chcemy każdemu, kto odwiedzi Góry Izerskie przybliżyć piękno i bogactwo Kosmosu. Spoglądając nocą w izerskie niebo zobaczysz Drogę Mleczną, mgławice, galaktyki, gromady gwiazd, czasem kometę...

Organizatorzy imprezy

 • Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego
 • Liberecki Klub Astronomów - oddział Czeskiego Towarzystwa Astronomicznego
 • Instytut Astronomiczny Akademii Nauk Republiki Czeskiej
 • Sobiesław Zasada Sp. z o.o. oddział SKI&SUN Świeradów Zdrój (kolej gondolowa)
 • Towarzystwo Izerskie
 • Nadleśnictwo Świeradów

Patronat medialny nad Astronomicznym Dniem w IPCN sprawuje nasz magazyn turystyczno-krajoznawczy "Góry Izerskie".

W imieniu organizatorów - Sylwester Kołomański

Tagi: · Izerski Park Ciemnego Nieba · ciemne niebo · ochrona ciemności

Linki: · Nocne fot polowanie · www.izera-darksky.eu · www.astro.uni.wroc.pl/astroizery

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław