ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Święto Wiły Izeriny

Napisany: 2013-10-03

Święto Wiły Izeriny

W Jizerce w sobotę dzieci będą dziękować Wile Izerinie za opiekę nad Górami Izerskimi. Przyprowadź też swoje pociechy!

Dziecięcy Dzień z Wiją Izeriną w Jizerce

Każde góry mają swego patrona. Zaczęliśmy się rozglądać, kogo czcili w Górach Izerskich nasi przodkowie. Pewna legendarna istota jest tutaj od bardzo dawnych czasów. To Wiła Izerina.
Imię nosi takie jak rzeka Izera, która w Górach Izerskich ma swe źródła. Jej pierwotna celtycka nazwa "Isar / Iser" wyjaśnia, dlaczego wija tak się nazywa. Legenda o wątłej wile została spisana już przez wielu kronikarzy i opowiedziana przez wielu wędrowców, którzy ją na własne oczy widzieli.
Jeśli i Wy chcecie ją poznać - musicie się wybrać w Góry Izerskie. Już na pierwszy rzut oka ją poznacie. Jednak pamiętajcie, ze ukazuje się tylko tym, którzy zachowują się w naszych górach z szacunkiem do przyrody.
Wija jest istotą, która ma mnóstwo pracy z ochroną naszych gór, z napominaniem nieprzyzwoitych turystów i z baczeniem na wszystko, aby było nie naruszało ładu "Matki natury".
Uznaliśmy, że równonoc i wczesna jesień jest najlepszym czasem, kiedy można wile za jej całoroczną pracę podziękować. Zrobimy to podczas małej uroczystości, zanim zaśnie skulona pod zimową białą pierzynką.

Tak powstał pomysł na Dziecięcy Dzień, który odbędzie się w dawnej Sklárni (hucie szkła) w Jizerce - najładniejszej i najwyżej położonej osadzie czeskiej części Gór Izerskich, pod górą Bukovec, gdzie żyli nasi patroni.

Dziecięcy Dzień w Jizerce odbędzie się 5 października 2013 w g. 10-16.

Po raz trzeci różnorodny program oferuje dla każdego coś atrakcyjnego. Święto Wiły Izeriny zostało przygotowane we współpracy z wolontariuszami i regionalnymi twórcami. W tym roku patronat nad Dziecięcym Dniem objęła radna Libereckiego Kraju, pani Ivana Hujerová.

Kalendarz z Wiją Izeriną na rok 2014

A oto co dla Was przygotowaliśmy:


 • pamiątkowy dyplom i mały podarek dla każdego
 • mała niespodzianka na początek
 • o godz. 10 wernisaż objazdowej wystawy fotograficznej "Kraina i ludzie Gór Izerskich", która będzie wystawiona do końca października w Pyramidzie w Jizerce
 • w ramach warsztatów artystycznych będziecie mogli wykonać mały przedmiot związany z Wiłą Izeriną (tegoroczne warsztaty są odpłatne)
 • spotkanie z regionalnym muzykantem i jego gitary
 • zaznajomienie z nietradycyjnym rzemiosłem i możliwość zakupienia wyrobów od naszych regionalnych wytwórców
 • darmowe fotografie pamiątkowe z Wiłą Izeriną
 • prezentacja nowego regionalnego souvenir'a, który będzie można zakupić w obiektach turystycznych i centrach informacji turystycznej w Jizerských horach
 • sprzedaż książki "Putování s vílou Izerínou" ("Wędrowanie z Wiłą Izeriną") i kalendarza z dziecięcymi obrazkami na rok 2014 (ilustracje pochodzą z minionych edycji wystaw i konkursów na temat Izeriny)
 • możliwość odwiedzenia jednego z "Tajemniczych miejsc Jizerských hor"
 • spacer "Ptasią ścieżką", która prowadzi od Sklárny do domu nr 2, przygotowaną przez Společnost pro Jizerské hory, o.p.s.
 • ścianka wspinaczkowa z Sklárni będzie dostępna przez cały dzień za darmo, pod opieką instruktorów

Program Dziecięcego Dnia został połączony z "Tygodniem Seniora", kiedy dziadkowie spędzają czas ze swymi wnukami, przygotowanym przez miasto Jablonec nad Nisou.

Skorzystajcie z wahadłowego autobusu od stacji kolejowej w Kořenové, przez Horní Polubný do Jizerki i z powrotem (przez cały dzień za darmo). Do Kořenova dojeżdża pociąg ze Szklarskiej Poręby Górnej.

Przyjdźcie do nas, by cieszyć się beztroskim pięknym jesiennym dniem.
Czekamy na Was!

Jizerské hory - Turistický region
Liberecko, Jablonecko, Frýdlantsko a Tanvaldsko

Wahadłowy dojazd do Jizerki 5 października 2013 r.

Tagi: · legendy

Linki: · Wiła Izerina · Zmaluj życie Wiły Izeriny · Izerina w Babylonie · www.vilaizerina.cz · www.jizerky.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych safari Kenia sprzątanie Wrocław