ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Profesorskie organy

Napisany: 2013-10-07

Profesorskie organy

Podczas finałowego koncertu V edycji PRO MUSICA SACRA, 19 października 2013 r., o godz. 19, w kościele św. Józefa w Świeradowie-Zdroju, zagra prof. Andrzej Chorosiński

PROGRAM koncertu

  • Johann S. Bach, A. Vivaldi - koncert a-moll
  • Thodor Grueneberger - 2 części z "Messe d'orgue"
  • Jutin Ch. Knecht - "Theme avec variationnen"
  • Wolfgang A. Mozart - Fantazja f-moll (KV 608)
  • Jan Peterszoon Sweelinck - "Ballo granduca - Variationnen"
  • Carl Ph. E. Bach - 4 miniatury
  • Leon Boellmann - Toccata c-moll (ze suity gotyckiej)

Prof. Andrzej Chorosiński (organy). Studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego, ukończył z wyróżnieniem w 1972 roku. W latach 1969-74 odbył studia kompozytorskie pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza.
W 1972 roku uczestniczył w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Floor Peetersa w Belgii. W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kilonii.
Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King's College Chappel w Cambridge, Auli im. Pawła VI w Watykanie czy Katedrze Św. Patryka w Nowym Jorku. Town Hall w Adelajdzie

Prof. Andrzej Chorosiński

Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD dla takich firm jak: Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Life Records, DUX, Musicon, Dabringhaus Grimm, Megavox.
W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał tytuł Podwójnej Platynowej Płyty płycie CD nagranej w Bazylice w Licheniu.
Jest autorem licznych, autorskich transkrypcji utworów orkiestrowych na organy, m. in. utworów A. Vivaldiego, C. Saint Saensa, M. Rimskiego Korsakowa, M. Mussorgskiego, B. Smetany.

Znaczące miejsce w działalności Andrzeja Chorosińskiego zajmuje praca pedagogiczna, której jubileusz 40–lecia obchodził w 2012 roku. W roku 1992 otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Jest wykładowcą w klasach organów Uniwersytetu Muzycznego F.Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu oraz na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im A. Mickiewicza w Poznaniu.
W latach 1987-93 był prorektorem, a w latach 1993-19 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie. W latach 1993-2000 był członkiem Prezydium AECAM - Stowarzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych. Sprawował również godność przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych w Polsce - KRUA.

Profesor Chorosiński posiada liczne odznaczenia i nagrody, m.in. Zasłużonego Działacza Kultury, Złoty Krzyż Zasługi, medal Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti, Gloria Artis. W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Keymung University w Południowej Korei. Jest honorowym obywatelem Fromborka, Jeleniiej Góry, Kłodzka i Polanicy-Zdrój, za zasługi w popularyzowaniu kultury muzycznej. Jest konsultantem i autorem licznych projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce m. in. sali opery i filharmonii podlaskiej (Europejskie Centrum Kultury w Białymstoku), w bazylice w Licheniu, w kościele Wszystkich Świętych w Warszawie, w kościele parafialnym w Polkowicach oraz w Niemczech, Kanadzie i Japonii.

W imieniu organizatorów - ZAPRASZAMY!

red.

Tagi: · koncert · Świeradów-Zdrój

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych wyposażenie magazynów safari Kenia sprzątanie Wrocław