ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Owoce z naturalnych sadów

Napisany: 2013-10-18

Owoce z naturalnych sadów

Górnołużyckie sady w Mużakowie przyjmą seminarzystów

(źródło: P-ZFST POGRANICZE)

Owoce rodzimych, tradycyjnych dla regionu odmian, pochodzące z naturalnych sadów kuszą swoim smakiem i zapachem. "Toż to samo zdrowie i przyjemność" - potwierdzi niejeden smakosz. Dla zachowania starych sadów owocowych, poza fachową wiedzą na ich temat, ważne jest także prezentowanie możliwości różnorodnego ich wykorzystania. Jak uczyć i informować o korzyściach płynących z tradycyjnych sadów, dowiedzieć się będzie można już 15 listopada 2013 r. w górnołużyckim Mużakowie (Bad Muskau, Niemcy). Udział w polsko-niemieckim seminarium "Efekty wykorzystania owoców z naturalnych sadów - motywacja do zachowania" jest BEZPŁATNY!

Sady owocowe ze starymi, rodzimymi odmianami stanowią wspólne dobro kulturowe sąsiadujących ze sobą regionów Saksonii i woj. dolnośląskiego oraz charakterystyczny element krajobrazu o dużej wartości ekologicznej. W ciągu ostatnich dziesięcioleci niestety wiele starych sadów zostało zlikwidowanych. M. in. z powodu rozwoju terenów mieszkaniowych, braku rentowności czy też mechanizacji i intensyfikacji rolnictwa. Efektem zaniedbań sady te często znajdują się także w bardzo złym stanie. Zatracamy również coraz częściej wiedzę o właściwościach różnych odmian oraz możliwościach ich przetwarzania i wykorzystania.

W ramach projektu "Nowe drogi dla edukacji ekologicznej w Saksonii i na Dolnym Śląsku" opracowane zostały 2 koncepcje edukacyjne dotyczące efektów wykorzystania naturalnych sadów owocowych. Skierowane są do pedagogów, ale też do właścicieli naturalnych sadów owocowych oraz sprzedających ich produkty. Zostaną zaprezentowane w trakcie seminarium w Mużakowie. Program spotkania, poza specjalistycznymi wykładami, obejmuje także zwiedzanie starych sadów owocowych w polskiej części Parku Mużakowskiego (obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO!) oraz kulinarne odkrywanie starych odmian jabłek podczas specjalnego pokazu.

Organizatorami seminarium są Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e.V. (Miltitz) i Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze" (Lubań).

Szczegółowy program

Uczestnictwo w seminarium jest darmowe. Spotkanie jest skierowane do osób z woj. dolnośląskiego i Saksonii. Organizatorzy zapewniają w trakcie seminarium tłumaczenie symultaniczne na język polski i niemiecki oraz bezpłatne wyżywienie. Uczestnicy we własnym zakresie zapewniają dojazd i pokrywają jego koszty.

Zgłoszenia z obszaru woj. dolnośląskiego są przyjmowane do 8 listopada 2013 r. na adres: tsee@pogranicze-csb.home.pl

Uwaga: Organizatorzy dysponują ograniczoną liczbą miejsc. O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń.

Dalszych informacji dla osób z woj. dolnośląskiego udziela:

  • Magdalena Guła
  • Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze"
  • ul. Armii Krajowej 30, 59-800 Lubań
  • tel./fax: 757 215 077
  • gula@pogranicze-csb.home.pl

Źródło: P-ZFST POGRANICZE

· pogranicze-csb.home.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia montaż haków holowniczych wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław