ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » To był bardzo udany rajd

Napisany: 2013-10-20

To był bardzo udany rajd

Na trasach zachodniej części Karkonoszy i Gór Izerskich, w piękną pogodę, przez pięć dni wędrowało 362 turystów na 10 trasach rajdowych

Międzynarodowy Rajd Górski Euroregionu NYSA "Karkonosze" doczekał się jubileuszu. Po raz piętnasty organizatorem był Oddział Łużycki PTSM w Lubaniu. W rajdzie uczestniczyli turyści z dziewięciu województw Polski oraz z Republiki Czeskiej i Saksonii. Oprócz zaawansowanych turystów z różnych klubów turystyki kwalifikowanej, w rajdzie wzięły udział dzieci i młodzież z powiatu lubańskiego. Reprezentowali szkoły podstawowe z Kościelnika, Platerówki, Świeradowa-Zdroju oraz Lubania (SP nr 1 i nr 2), a także z Nowogrodźca, Gryfowa Śląskiego i Zawidowa. Łącznie w rywalizacji uczestniczyło 39 drużyn rajdowych i 34 turystów indywidualnych.

Finałowe spotkanie wszystkich uczestników rajdu miało miejsce w Domu Wczasowym "Rzemieślnik" w Szklarskiej Porębie. Tam czekał na nich smaczny bigos z chlebkiem i ciepłą herbatą. Komandor Rajdu Henryk Sławiński przywitał rajdowiczów, przedstawił kierownictwo rajdu i zespoły sędziowskie. Przeprowadzono konkursy turystyczno-krajoznawcze oraz piosenki turystycznej i ekologicznej. Wyłoniono najlepsze drużyny rajdowe i najlepszych turystów indywidualnych.

Jako pierwsze wyróżnienia otrzymały drużyny, które uczestniczyły we wszystkich dotychczasowych rocznikach tej imprezy. Statuetki ufundował urząd miejski Lubania. Były to drużyny ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Zawidowie, Klubu Turystycznego "Ondraszek" przy Oddziale Miejskim PTTK w Zabrzu oraz drużyny zagraniczne: Klub Czeskich Turystów z Krasnej Lipy oraz Grupa Towarzyska Turystów Górskich z Neustadt in Sachsen.

Upominki otrzymali również najstarsi i najmłodsi uczestnicy rajdu: Inge Hartig i Willi Hartig z Saksonii oraz Julia Zatylna i Łukasz Maruszewski w Platerówki. Były również wyróżnienia dla najlepszej turystki i najlepszego turysty z powiatu lubańskiego: Katarzyny Urbańskiej i Dariusza Urbana. Nagrodzeni zostali turyści, którzy jako pierwsi dokonali wpłaty wpisowego na rajd. Z grupy pięćdziesięciu osób los uśmiechnął się do: Włodzimierza Stępniaka i Jerzego Króla z Zabrza, Bolesława Głowackiego z Koła, Urszuli Gizy z Bogatyni i Marzenny Pregiel z Lubania. Jubilaci, którzy podczas rajdu obchodzili rocznicę urodzin, a było ich w tym roku aż siedmioro, otrzymali suweniry ufundowane przez urząd miejski w Szklarskiej Porębie. Oczywiście wysłuchali gromkiego "Sto lat". Następnie komisja sędziowska ogłosiła wyniki współzawodnictwa.

Najlepiej śpiewały drużyny z Klubu Turystycznego PTTK "Mozaika" z Białegostoku, Samorządowej Szkoły Podstawowa w Starych Juchach k. Ełku i szkoły podstawowej z Zawidowa. Najlepszą znajomość zagadnień turystycznych i krajoznawczych zaprezentowali przedstawiciele szkoły podstawowej z Kościelnika, szkoły podst. nr 1 z Lubania i szkoły podst. z Nowogrodźca. We współzawodnictwie drużyn starszych, wykazały się drużyny KCT Krasna Lipa oraz GTTG Neustadt in Sachsen, "Depozytariusze Gór" z Lubania i I Liceum Ogólnokształcące z Bolesławca. Nagrody otrzymały też najlepsze drużyny na każdej z 10 tras rajdowych.

Najlepsi indywidualni turyści otrzymali medale: złoty Katarzyna Urbanowicz z Lubania, srebrny Karel Hanousek z Czech i brązowy Jadwiga Bystrykowska z Bogatyni, a kolejne miejsca zajęli Kazimierz Woźniak z Wrocławia oraz Barbara Domaszko i Jerzy Brzeziński - oboje z Zabrza.

Klasyfikację generalną drużynową i najważniejszy puchar ufundowany przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu NYSA przypadł drużynie Towarzystwa Miłośników Ziemi Bogatyńskiej. Otrzymali również puchar ufundowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego dla najlepszej drużyny z woj. dolnośląskiego. Kolejnych pięć miejsc przypadło: Klubowi Turystycznemu "Ondraszek" z Oddziału Miejskiego PTTK w Zabrzu, Międzynarodowej drużynie KCT Krasna Lipa oraz GTTG Neustadt in Sachsen, Ośrodkowi Sportu i Rekreacji - Sekcja Rekreacyjna "Bog-Tur" z Bogatyni, Klubowi Turystycznemu PTTK "Mozaika" z Białegostoku i "Depozytariusze Gór" z Lubania, którym także przypadł puchar Związku Gmin "Kwisa".

Puchar urzędu miejskiego w Lubaniu otrzymała drużyna przybyła na rajd z najodleglejszej miejscowości - Klub Turystyczny PTTK "Mozaika" z Białegostoku. Puchar za najliczniejszy udział w rajdzie ufundowany przez starostwo powiatowe w Lubaniu odebrał dyrektor Zespołu Szkół z Zawidowa - Robert Wochna, któremu dzieci i młodzież tej szkoły zaśpiewała "Sto lat".

Na zakończenie prezes Oddziału Łużyckiego PTSM Lubań, Henryk Sławiński podziękował wszystkim siedemnastu przewodnikom sudeckim i przodownikom turystyki górskiej za społeczne prowadzenie drużyn na trasach rajdowych. Podziękował również wszystkim uczestnikom, nauczycielom i opiekunom grup rajdowych za wytrwałość, humor i prawdziwie turystyczną postawę podczas rajdu oraz zaprosił już teraz na kolejną edycji Rajdu "Karkonosze", który w przyszłym roku odbędzie się z finałowym zakończeniem imprezy w Karpaczu.

Kryga

Tagi: · rajdy górskie · relacja z wędrówki · trasy piesze

Linki: · KARKONOSZE 2013

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych drukarki do kodĂłw kreskowych safari Kenia sprzątanie Wrocław