ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Do dawnego kościoła wracają chóry

Napisany: 2013-11-12

Do dawnego kościoła wracają chóry

Ostanie wydarzenie w ramach projektu "Prezentacje artystyczne Partnerstwa Izerskiego w Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie"

Podczas koncertu muzyki chóralnej 16 listopada, o godz. 17 w Artystycznej Galeria Izerskiej w Kromnowie, wystąpią dwa chóry.

Chór Ekumeniczny z Karpacza to grupa z wieloletnią tradycją, która na swoim koncie ma wiele występów. Została założona w 1996 roku - do życia powołały ją osoby związane z zespołem Wang działającym przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wang w Karpaczu oraz pasjonaci muzyki z parafii rzymsko-katolickiej w tym samym mieście. Od tamtej pory nieprzerwanie działa. Zmieniają się ludzie, zmieniają się dyrygenci. Jednych los rzuca daleko poza Karpacz, innym obowiązki służbowe nie pozwalają na żmudne ćwiczenia. Łącznie przez wszystkie lata przez Chór przewinęło się już ponad 50 osób. Część z nich śpiewa jednak w nim od początku istnienia do dnia dzisiejszego. Od 2001 roku dyrygentem Chóru jest Bernard Stankiewicz, związany z Filharmonią Dolnośląską.

Chór Harmonia z Nowogrodźca ma nieco krótsza historię, ale na swoim koncie posiada już wiele zdarzeń, które warto odnotować. Grupa powstała w 2002 roku - dorosłym mieszkańcom gminy Nowogrodziec brakowało możliwości własnego rozwoju, realizacji. Wiele o tym dyskutowano, aż wreszcie postanowiono przejść do czynów. Na pierwsze spotkanie, które zainicjowało powstanie Chóru przybyło zaledwie siedem osób. Ale nikogo to nie zniechęciło i bardzo dobrze. Pierwszy rok działalności członkowie Chóru Harmonia wspominają jako bardzo trudny. Co chwilę zmieniał się skład grupy, próby były naprawdę wyczerpujące, bo wiele z tych osób od lat nie miała kontaktu ze śpiewem.
Dzisiaj jednak praca owocuje. Od dłuższego czasu Chór liczy ponad 30 osób, które regularnie chodzą na próby i reprezentują gminę w całej Polsce. Chór Harmonia na swoim koncie ma udział w wielu przeglądach, festiwalach, uroczystościach (m. in. Musica Sacra we Wrocławiu czy Ogólnopolski Przegląd Chórów w Głogowie).

Sądzę, że spotkanie z muzyką chóralną w wykonaniu tych grup w pięknym, kameralnym wnętrzu dawnego ewangelickiego kościoła - dziś Artystycznej Galerii Izerskiej - na długo zapadnie Państwu w pamięć.

Wstęp na koncert jest darmowy.

Violetta Pietrzak, AGI

Tagi: · Artystyczna Galeria Izerska · koncert

Linki: · Artystyczna Galeria Izerska

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów safari Kenia montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław