ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Komety w Górach Izerskich

Napisany: 2013-11-15

Komety w Górach Izerskich

Aby wziąć udział w konkursie fotograficznym wystarczy sfotografować jedną z trzech komet, widocznych nadchodzącej zimy na północnym niebie

Kometa C/2013 R1 - Lovejoy (fot. Tomasz Mrozek)

Rok 2013 jest na półkuli północnej rokiem komet. Wiosną obserwowaliśmy dwie komety, z których jedna była bez problemu widoczna gołym okiem, a druga była jasnym obiektem fotograficznym. Jesień i zima to okres widoczności czterech jasnych komet na półkuli północnej. Jedna z nich, C/2012 S1 (ISON), może okazać się jedną z najjaśniejszych komet obserwowanych w ostatnich latach. Może będzie obiektem widocznym nawet w dzień?

Komety są jednak obiektami nieprzewidywalnymi. Potrafią gwałtownie pojaśnieć, a nieraz nie potrafią spełnić oczekiwań obserwatorów i zamiast spektakularnego obiektu zobaczymy tylko słabą mgiełkę ledwie widoczną w lornetce. Mimo to warto na kometę zapolować, a bardzo dobrym miejscem do tego jest Izerski Park Ciemnego Nieba (IPCN).

Warto spróbować zrobić niezapomniane zdjęcie komety widocznej w pięknej zimowej scenerii Gór Izerskich. Od listopada do stycznia kometa ISON będzie dobrze widoczna nad wschodnim i północnym horyzontem. Oprócz tego w zasięgu aparatu ustawionego na pośredniej czułości i przy kilkunastosekundowej ekspozycji będą widoczne jeszcze komety: C/2013 R1 (Lovejoy), 2P/Encke oraz C/2012 X1 (LINEAR). Zachęcamy do zmierzenia się z tym zadaniem, które będzie dodatkowo utrudnione surowymi warunkami panującymi w Górach Izerskich oraz tym, że dobre warunki do fotografowania będą głównie po północy i nad ranem. Zadanie jest wymagające.

Życzymy twórczej zabawy!

Organizatorami konkursu są Towarzystwo Izerskie oraz Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Regulamin konkursu
Karta zgłoszeniowa i wymagane dokumenty

Organizatorzy

Tagi: · konkurs fotograficzny · obserwacje astronomiczne · Izerski Park Ciemnego Nieba

Linki: · Jak znaleźć kometę? · Izerska zima z kometami · www.towarzystwoizerskie.org · www.astro.uni.wroc.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych safari Kenia sprzątanie Wrocław