ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Siedem wydarzeń w siedem miesięcy

Napisany: 2013-11-29

Siedem wydarzeń w siedem miesięcy

Cykl koncertów, występów, prezentacji i wystaw prezentujący kulturalne bogactwo Gór Izerskich i Pogórza Izerskiego

Chór Harmonia z Nowogrodźca 16 listopada 2013 r. (fot. Violetta Pietrzak, AGI)

Przy niemal setce widzów w sobotę 16 listopada zakończył się realizowany od maja bieżącego roku w Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie projekt pn. "Prezentacje artystyczne Partnerstwa Izerskiego". Na zakończenie w Galerii wystąpiły: Chór Środowiskowy "Harmonia" z Nowogrodźca oraz Chór Ekumeniczny z Karpacza. W repertuarze usłyszeliśmy miłosne , pieśni patriotyczne, a nawet religijne - polskie i również bardzo egzotyczne (np. w narzeczu soto). Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem "Modlitwy o pokój", która w dawnej świątyni zabrzmiała bardzo symbolicznie.

"Prezentacje artystyczne Partnerstwa Izerskiego w Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie" to projekt, który miał pokazać kulturalne bogactwo Gór Izerskich i Pogórza Izerskiego. Chociaż gościliśmy także artystów sąsiadujących z obszarem objętym Partnerstwem Izerskim.

Ania Kosa z zespołu W Tym Sęk, 18 maja 2013 r. (fot. Wiesław Biernat, Foto Plus ze Świeradowa-Zdrój)

Zespół W Tym Sęk 18 maja 2013 r. (fot. Wiesław Biernat, Foto Plus ze Świeradowa-Zdrój)

Wszystko zaczęło się w maju od nastrojowego, bardzo lekkiego, miłego dla ucha koncertu zespołu W Tym Sęk. Melodyjny pop, nieco poezji śpiewanej, improwizacji podane w niezwykle smacznej formule. W Galerii wówczas rozgościła się młodzieńcza energia.

Dzieci z przedszkola w Starej Kamienicy, 1 czerwca 2013 r. (fot. Wiesław Biernat, Foto Plus ze Świeradowa-Zdrój)

Zespół Spoko, 1 czerwca 2013 r. (fot. Wiesław Biernat, Foto Plus ze Świeradowa-Zdrój)

Czerwiec upłynął pod znakiem koncertu dziecięcych zespołów muzycznych. Nie mogło być inaczej - wydarzenie odbyło się 1 czerwca. Przyciągnęło do Galerii około 80. dzieci wraz z rodzinami. Za oknem szaro i buro - nic nie przypominało, że to Dnia Dziecka - jedno z najbardziej radosnych świąt. W Galerii zaś za sprawa roześmianych młodych twarzy prędko zrobiło się ciepło i sympatycznie. Na scenie pojawiły się cztery zespoły - od przedszkolaków po niemal dorosłe dziewczyny. Po oficjalnej części kilkoro dzieci zapragnęło też stanąć na scenie i przedstawić wszystkim obecnym swoje piosenki i wierszyki.

Zespół Izerskie Bogdanki z Mirska, 26 lipca 2013 r. (fot. Wiesław Biernat, Foto Plus ze Świeradowa-Zdrój)

Na scenie zespół Milikowianki z Kapelą, 26 lipca 2013 r. (fot. Wiesław Biernat, Foto Plus ze Świeradowa-Zdrój)

W lipcu zrobiło się bardzo kolorowo i żywiołowo. Za sprawą zespołów folklorystycznych. Przyjechały do nas cztery grupy. Dwie z gminy Nowogrodziec: Milikowianki z Kapelą i Gościszowianki, jedna z gminy Stara Kamienica - Rybniczanki i jedna z gminy Mirsk - Izerskie Bogdanki.
Nowogrodzieckie grupy zaprezentowały nie tylko polskie pieśni ludowe, ale także pieśni bośniackie, które opowiadają o ich bogatej historii i wciąż kultywowanej tradycji. Każdy chętny mógł też nauczyć się tradycyjnego bośniackiego tańca kolo.

Duet Aspiryna z Lubania, 30 sierpnia 2013 r. (fot. Wiesław Biernat, Foto Plus ze Świeradowa-Zdrój)

Zespół Sound Revolt z Radoniowa, 30 sierpnia 2013 r. (fot. Wiesław Biernat, Foto Plus ze Świeradowa-Zdrój)


Zespół Afrodyzjak, 30 sierpnia 2013 r. (fot. Wiesław Biernat, Foto Plus ze Świeradowa-Zdrój)

Natalia Lis z zespołu Spoko, 30 sierpnia 2013 r. (fot. Wiesław Biernat, Foto Plus ze Świeradowa-Zdrój)

W sierpniu pożegnaliśmy wakacje przeglądem młodzieżowych kapel: Suond Revolt, Afrodyzjak, Aspiryna i Spoko. Było bardzo różnorodnie. Wieczór zaczął się nastrojowo od występu lubańskiego duetu Aspiryna. Teksty polskich poetów przy akompaniamencie gitary. Koncert zakończył się nieco mocniejszym akcentem w wykonaniu Sound Revolt z Radoniowa.

Tadeusz Rybicki, 21 września 2013 r. (fot. Wiesław Biernat, Foto Plus ze Świeradowa-Zdrój)

Grupa teatralna Mała Scena z gimnazjum w Starej Kamienicy, 21 września 2013 r. (fot. Wiesław Biernat, Foto Plus ze Świeradowa-Zdrój)

We wrześniu mieszkańcy Kromnowa świętowali dni swej wsi. Połączenie lokalnego święta z "Prezentacjami..." wielu osobom przypadło do gustu. Była bowiem okazja do spotkania z amatorską grupą teatralną "Mała Scena" z gimnazjum w Starej Kamienicy, wzięcia udziału w performansie teatralnym z wykonaniu Tadeusza Rybickiego i Dariusza Jezierskiego, a koniec dnia pośmiania się ze skeczów przygotowanych przez kabaret Chrum... Chrum.

Kabaret Chrum... Chrum, 21 września 2013 r. (fot. Wiesław Biernat, Foto Plus ze Świeradowa-Zdrój)

Zespół Semplice, 19 października 2013 r. (fot. J. Gajda, Venstudio.pl)

Październik w prezentacyjnym kalendarzu zapisał się spotkaniem z muzyką klasyczną, w wykonaniu jeleniogórskiej grupy Semplice. Podbili serca licznie zgromadzonej publiczności. Przez moment wydawało mi się, że bisom nie będzie końca. Tango, rytmy bałkańskie okraszone dawką opowieści o ich kompozytorach okazały się być strzałem w dziesiątkę.

Chór Ekumeniczny z Karpacza, 16 listopada 2013 r. (fot. Violetta Pietrzak, AGI)

W listopadzie "Prezentacje artystyczne Partnerstwa Izerskiego" zakończyły, wspomniane na początku, występy dwóch chórów...
Cykl zaowocował siedmioma wydarzeniami, wystawą zdjęć, zawarciem mnóstwa znajomości, które będą procentowały jeszcze przez długi czas.

Projekt współfinansowany był ze środków unijnych w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów objętego PROW na lata 2007-2013" oraz z budżetu gminy Stara Kamienica.

Violetta Pietrzak

Tagi: · Artystyczna Galeria Izerska · koncert · galeria

Linki: · Na Andrzejki idźcie w tango! · Artystyczna Galeria Izerska · http://galeriaizerska.wix.com/galeria-w-kromnowie

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych safari Kenia wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław