ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Książnica Izerska  » Duchy Kopańca

Napisany: 2013-12-06

Duchy Kopańca

Magia, czary, zabobon, asceza, fanatyczna wiara, demony, obłęd, alchemia, mord, szaleństwo, pakt z diabłem, strach odbierający rozum, lęki, klątwa, apokaliptyczne wydarzenia, emanacja tajemniczej energii...

OPOWIEŚCI OSTATECZNE

Leszek Różański, Kalina Jaśko, Piotr Syposz

W ostatnich latach w Kopańcu ujawniła się artystyczna arystokracja regionu Kotliny Jeleniogórskiej. Teatr, fotografia, muzyka, teraz znów literatura z ambicją. "Opowieści ostateczne" to zbiór opowiadań, których akcja ma miejsce w długiej historii Kopańca, gdzie ogniskują się przeróżne treści epok. Tytuł każdego opowiadania autor opatruje rokiem, kiedy rzecz miała miejsce.

Ilustracja Kalina Jaśko do OPOWIEŚCI OSTATECZNYCH

Ale to nie są zwyczajne historyczne opowiadania. Historycznie są one osadzone, natomiast dzieją się poza zwyczajną realnością, w sferze ducha, i to najbardziej dosłownie. Magia, czary, zabobon, asceza, fanatyczna wiara, demony, obłęd, alchemia, mord, szaleństwo, pakt z diabłem, strach odbierający rozum, lęki, klątwa, apokaliptyczne wydarzenia, emanacja tajemniczej energii - to amalgamat treści tej książki.

Tę ponurą atmosferę autor przerywa jednak fantastycznym poczuciem humoru. Czytelnik dostrzega jak robi do niego oko w momencie najbardziej zawiesistej grozy. A są i opowiadania z gruntu w charakterze makabreski. Temu samemu służą śliczne ilustracje 12-letniej Kaliny Jaśko w formie dziecięcych rysunków.

Dodatkowym walorem opowiadań jest ich lakoniczność. Historie są właściwie opowiedziane szkicowo, jakby autor wykreślił z nich każde zbędne słowo, jest tylko to, co musi być, nic więcej. W ten sposób powstały poetyckie perełki, do których chce się powracać, by przeżyć to jeszcze raz lub znaleźć nowe znaczenie.

PIOSENKI OSTATECZNE

Osobnym walorem, istotnym dla mieszkańców regionu jest osadzenie całości w realiach im znanych. Jest więc o namiętnym poszukiwaniu nowej technologii szklarskiej w szklarskim zagłębiu, jest o okrucieństwach wojny 30-letniej, tak dojmującej na Śląsku, jest o prześladowaniach ewangelików przez katolickich Habsburgów, jest opowiadanie z zielarstwem, które było do XIX wieku wielką specjalnością Karkonoszy, jest o tajemniczych kamiennych wałach w Górach Izerskich, do dziś fascynujących, jest o straszliwych skutkach nawałnicy i powodzi w górskiej wsi, jakże tu typowych, jest wreszcie nawet o Wierzcholcach, dość niedawno odkrytych...

Integralną częścią książki są teksty piosenek, syntetycznie ujmujące treści opowiadań. Napisał je Piotr Syposz. Czytelnik może ich wysłuchać w artystycznym wykonaniu autora, ponieważ do książki dołączona została płyta CD.

Romuald Witczak

Leszek Różański, Kalina Jaśko, Piotr Syposz: Opowieści ostateczne. Ad Rem, Jelenia Góra 2013, 132 strony + płyta CD

OPOWIEŚCI OSTATECZNE

PRZYJDŹ KO(pa)NIECZNIE

Spotkanie autorskie i promocja książki połączona z wernisażem wystawy ilustracji Kaliny Jaśko JUŻ DZIŚ w Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie, 6 grudnia 2013 r. o godz. 18. ZAPRASZAMY!

(red.)

Tagi: · Kopaniec · Artystyczna Galeria Izerska · Kromnów

Linki: · Przyjdź ostatecznie... NIE! Koniecznie! · Opowieści ostateczne - Zamiast Wstępu · Nie-Skończona Książka · adrem.jgora.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: drukarki do kodĂłw kreskowych montaż haków holowniczych wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław