ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Z góry  » Oblężenie Trzcińca trwa

Napisany: 2014-01-09

Oblężenie Trzcińca trwa

Nowe doniesienia z interwencji wojsk żytawskich i zgorzeleckich w Trzcińcu

Przyleciała kolejna gołębica z Ronova! Trochę osmalona, z potarganym pierzem, ale za to u szyi miała liścik. Mamy więc kolejną korespondencję z wydarzeń pod zamkiem. Jak wynika z listu Arki de Lipa, karna ekspedycja ma spore problemy ze zdobyciem warowni...

Przemorem ich nie weźmiem. Prędzej oni nas. Dalsza niedziela spełzła, nieblizu daleko dwie kocze ze Zhorjelca już wyźarte, we folwarku wszytko ptactwo wyłapane i jacy wardęga się ostała, ale nie zwolili ruszać. Łońskiej noczy kilku knechtów samopas przynestli jagnięcinę z majątku Scharre. Zwiedział się propornik jeden sierdziwy i nuże ich na pręgę śle. Szczęście oberszter to zoczył i jacy obakał durniów a ciemnicą zagroził. Srom zarzekł każdemu co w podobie uczyni. Siedzim tera w kolarzach przy warze i ogryzki skubiemy, a od samego świtu minę kuć kazali.

* * *

Ni zacz nie można było dnes podyć pod burk, by jaką minę wcisnąć. Ronov to istne hnezdo pomurnika. Wysoka, skalista hora, suchym wątokiem opasana, a wyżej kamieni hrad i bergfrit na cztyrzy pręty wysoki. Mannszaft burka mają nas jak czervie na klepisku. Jakeć kuć kiedy z muru dżdżą szypami li w słotne jaro? A my do góry łby zadzierać musim. Kusznicy wszytką siłą cięciw bełty miotają, a ino ich łachoczą, bo się wrony wcale nie zamiarują poddać. Musi ostaniemy tu do końca ledna. Aczi Jodok naśle swoich, to przyńdzie gardłem zaplatit za tę potkę rajców.

Dwa dnie po Objawieniu Pańskim A.D. 1399

Ilustracja: fragment rekonstrukcji budynku mieszkalnego zamku Wronów wg Carla Christiana Eschke, miejskiego mistrza budowlanego Żytawy (Neues Lausitzsches Magazin 1844, Bd 22.)

Trzecia relacja z oblężenia zamku Ronów

Tagi: · zamek

Linki: · Trzciniec w opałach! · Ronowskie natarcie słabnie · Trzciniec zdobyty!

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław