ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Cudowna kraina kryształów

Napisany: 2014-01-17

Cudowna kraina kryształów

Zapraszamy w krainę Karkonosza. W harmonii z naturą żyją w niej ludzie, którym obca jest chciwość. Czy wytrwają w zderzeniu z nową cywilizacją?

Teresa Warawko, KRYSTALLOS. KRÓLESTWO KARKONOSZA

- Kocham miejsce w którym żyję. Od dziecka piszę wiersze i krótkie opowiadania , rzeźbię w drewnie i maluję. Moją inspiracją jest przyroda Kotliny Jeleniogórskiej i otaczających ją gór - przedstawia się autorka powieści "Krystallos. Królestwo Karkonosza".

Tytułowe królestwo to kraina mitologii i fantazji. Teresa Warawko przeprowadza czytelnika przez swe ukochane zakątki Sudetów. Opowieść ukazuje świat pełen tajemnic i bogactwa, uwrażliwia na piękno i potęgę przyrody, która potrafi być zarówno pomocna człowiekowi, jak i niebezpieczna. Uczy uniwersalnych prawd i wartości.

- Tworzę pod wpływem twórców Młodej Polski. Moimi duchowymi przewodnikami są Bolesław Leśmian i Krzysztof Kamil Baczyński - dodaje poetka i fotografka, a od teraz pisarka.


Góry Izerskie (fot. T. Warawko)

Osnową fabuły "Krystallos. Królestwo Karkonoszy" jest delikatny rys rzeczywistej historii do początku XIV w.
Oto w Sudetach rozwinęła się cywilizacja równorzędna Egiptowi, Rzymowi, czy Atenom. Społeczności Bobrzan, Trzebowian i Bieżuńczan żyją w symbiozie z naturą. Nie zostawiają po sobie nikomu niepotrzebnego przepychu. Dostrzegają, że piękniejsze od złoconych komnat jest wszystko to, co stworzyli bogowie rękami Sudetusa. Domy służą im do życia, a nie do świadczenia o nim. Doskonalą się w dostrzeganiu istoty życia. Pazerność jest im obca. Szanują własność Sudetusa: złoto, srebro i szlachetne kamienie, które gromadził w podziemnych labiryntach. Lecz nie dla chęci posiadania. Miał swój tajemniczy cel. To jednak wyczytacie w kolejnej części historii...

- Dla mnie Sudety Zachodnie są królestwem kryształów. Tak górskich, jak i tych wytworzonych przez człowieka w hutach. Krystallos to kryształ górski - tłumaczy tytuł powieści T. Warawko.

Chojnik (fot. T. Warawko)

Szklarek - opiekun Złotego Drzewa, Duch Gór i Sprawiedliwy Strażnik Gór - poznaje tajemnicę wytwarzania kryształów. Wiedzę tę przekazuje ludziom, którzy budują imperium hut kryształów na terenie Karkonoszy i Gór Izerskich. Rozpoczyna się nowa era, w której chciwość bierze górę nad rozsądkiem.
Czy sudeckiej kulturze uda się zachować swą tożsamość w zderzeniu z cywilizacją rzymską?

- Remontowałam ponad stuletni dom. Odkryłam wówczas, że jest on rozbudową kurnej chaty, której mury lepione były z gliny, kamienia rzecznego i suszonej cegły - Pani Tresa wyjaśnia skąd przyszedł impuls do napisania "Krystallos. Królestwo Karkonoszy".
- Niedługo po tym zobaczyłam bardzo stary obraz, na którym dwóch mężczyzn wypłukuje złoto u zbiegu strumieni, a obok stoi mała chatka. Poznałam to miejsce. Przecież to ta sama chatka, którą odkryłam w remontowanym domu! Zdałam sobie wówczas sprawę z tego, że ludzie żyli już tu bardzo dawno temu.

Rudawy Janowickie (fot. T. Warawko)

To był punkt zwrotny. Pani Teresa rozpoczęła dociekania. Wgłębiając się w historię, poznała jakie żyły tu plemiona; odkryła ich kulturę i obyczaje. Napisała poemat, który stał się zaczątkiem książki.

"Krystallos. Królestwo Karkonoszy" to literatura dla całej rodziny. Znajdziemy w książce wszystko co uczy, bawi i wzrusza: wątki o pięknej miłości, bogactwa Kotliny Jeleniogórskiej i otaczających ją gór, potęgę i piękno przyrody, społeczności żyjące w zgodzie z naturą zderzają się z ludzką chciwością.
Wszystko to ulokowane w ukochanych przez autorkę Górach Izerskich, Karkonoszach i w Rudawach Janowickich.

Krystallos. Królestwo Karkonosza

  • Teresa Warawko
  • Oficyna Wydawnicza ATUT. Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe
  • Wrocław 2013
  • Format 13×20,5 cm, 148 s., oprawa miękka. Cena 23 zł

Książkę można zakupić w Oficynie Wydawniczej ATUT - Wrocławskim Wydawnictwie Oświatowym oraz w Księgarni Pod Arkadami we Wrocławiu. Wkrótce również w innych księgarniach.

Opracowanie - red.

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów safari Kenia montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław