ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Zatchiej - za pomoc zabytkom

Napisany: 2014-01-28

Zatchiej - za pomoc zabytkom

Przedstawiamy sylwetkę jednego z laureatów tegorocznego Izerskiego Kryształu - Zenona Zatchieja

Zenon Zatchiej - rolnik, samorządowiec, od 2002 r. jako członek PSL działał w Radzie Powiatu Lwóweckiego. Jest członkiem Zarządu Powiatu Lwóweckiego - tę funkcję sprawuje drugą kadencję.

Wieża kościoła pw. Najświętszej Marii Panny w Gierczynie przed remontem (fot. A. Lipin)

W 2007 roku, do parafii Grudza przyszedł nowy proboszcz. Powstał pomysł wyremontowania bardzo zniszczonego kościoła parafialnego. Brakowało jednak wszystkiego: dokumentacji, pieniędzy i chętnych do pomocy. Mimo tych trudności, w sprawę zaangażował się pewien radny - Zenon Zatchiej. Dzięki pieniądzom uzyskanym z wycięcia zagrażających bezpieczeństwu topoli, rosnących w pasie drogowym drogi powiatowej, udało się zgromadzić środki na przygotowanie dokumentacji dla 3 kościołów w miejscowościach: Grudza, Proszowa oraz Nowa Kamienica. Pierwszy wniosek złożony do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego został odrzucono. Z przyczyn formalnych. W następnym roku, po korektach, wniosek przeszedł z pozytywnym skutkiem. Wyremontowana została wieża i położono nowy dach na kościele w Grudzy. Radny Zatchiej, nabierając wprawy zainicjował i pilotował, skuteczne złożenie następnego wniosku na wykonanie elewacji również w tej parafii.

Kościół w Gierczynie po remoncie (fot. A. Lipin)

Po tym sukcesie, o pomoc do Zenona Zatchieja zwrócili się proboszczowie i społeczność lokalna z sąsiednich parafii i miejscowości. Nie odmówił pomocy w zdobyciu środków i wykonaniu remontów kolejnych kościołów: w Proszowej, Nowej Kamienicy, Gierczynie, Rebiszowie, Wolimierzu oraz opiekunowie kaplicy św. Barbary w Mirsku. Starając się ośrodki z różnych źródeł, Z. Zatchiej doprowadził do przeprowadzenia renowacji ambony, ołtarzów i stacji Drogi Krzyżowej oraz chodnika w kościele parafialnym w Grudzy. Aktualnie prowadzi rozmowy w sprawie pomocy w uzyskaniu środków na odnowę kolejnych kościołów i obiektów sakralnych na Pogórzu Izerskim.

Opracował Bogusław Nowicki, ZAKWISIE

Tagi: · Izerski Kryształ · zabytek

Linki: · TRJH - promują izerską turystykę · Pietrzak - rozwija izerską kulturę · Kryształy dla ludzi Słowa i Gestu

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych safari Kenia sprzątanie Wrocław