ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Pietrzak - rozwija izerską kulturę

Napisany: 2014-01-28

Pietrzak - rozwija izerską kulturę

Przedstawiamy sylwetkę laureatki tegorocznego Izerskiego Kryształu - Violetty Pietrzak

Violetta Pietrzak - asystentka wójta ds. turystyki w Starej Kamienicy. Pochodzi z Barcinka, w którym mieszka.

Violetta Pietrzak (źródło: Gabelek.eu)

Od listopada 2011 r., czyli od początku istnienia Artystycznej Galerii Izerskiej, kieruje działalnością tej placówki. Już drugi rok bierze udział w przygotowaniach i organizacji Izerskiej Wielkiej Wyrypy - Ekstremalnego Rajdu na Orientację. Jest odpowiedzialna za prowadzenie biura i obsługę medialną tych niezwykłych zmagań sportowych.

Z wykształcenia, które zdobyła na Uniwersytecie Wrocławskim, jest etnolożką i antropolożką kulturową.
W trakcie studiów, poza zdobywaniem wiedzy, była bardzo aktywna. Animowała zajęcia dla dzieciaków w ramach Uniwersytetu Dzieci, przewodniczyła Studenckiemu Kołu Naukowemu Etnologów. Pracowała także jako wolontariuszka: podczas Festiwalu Dialog-Wrocław, w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu, pomagała przy multikulturowym Brave Festivalu oraz w Teatrze Pieśń Kozła.
Po studiach pracowała jako dziennikarka w gazecie "Polska. Gazeta Wrocławska".

Violetta Pietrzak przed Artystyczną Galerią Izerską (źródło: AGI)

Ze stolicy Śląska powróciła w Góry Izerskie i pomieszkując a to w rodzinnym Barcinku, a to w Jeleniej Górze, nadal współpracowała z placówkami kulturalnymi. Wreszcie znalazła swe przeznaczenie w otwartej pod koniec 2011 r. Artystycznej Galerii Izerskiej.
Tutaj demonstruje swój wyjątkowy talent do organizacji i wspierania kultury lokalnej. Lista Jej dokonań jest naprawdę imponująca. Violetta w ciągu dwóch lat pracy w AGI zorganizowała:

  • wystawy 15 artystów
  • ponad 40 koncertów i przedstawień teatralnych
  • kilkanaście seminariów i konferencji
  • 13 edycji Izerskiego Jarmarku Rękodzieła i Sztuk Wszelakich
  • pierwsze nabożeństwo ekumeniczne w dawnym kościele protestanckim, w którym mieści się AGI.


Ponadto w Galerii odbyło się wiele spotkań podsumowujących rozmaite projekty i szkolenia.

Violetta Pietrzak podczas uroczystego otwarcia Artystycznej Galerii Izerskiej 30 listopada 2011 r. (fot. Adam Spolnik)

W sumie AGI gościła kilkaset osób ze zorganizowanych wycieczek: potomków byłych mieszkańców Kromnowa, wycieczki niemieckie, czeskie, delegacje z Ukrainy, ale też z Polski (np. grupę bibliotekarek). Gości indywidualnych nie sposób zliczyć.
W Galerii odbywają się zebrania rady sołeckiej, Dni Kromnowa czy wigilia Bożego Narodzenia dla aktualnych i byłych mieszkańców tej wsi.

Violetta swą niezwykłą pracę wykonuje w gminie Stara Kamienica, której nie stać na wsparcie w takim zakresie jaki pozwala na komfortowe działanie. Niektóre imprezy odbywają się tylko dzięki determinacji, niezwykłemu zaangażowaniu i kreatywności Pietrzakówny. A należy podkreślić, że takim kalendarzem imprezowym i poziomem artystycznym wydarzeń jak AGI, nie może się pochwalić niejedna placówka w dużym ośrodku miejskim. Chociaż dysponują znacznie większymi możliwościami i budżetami niż Galeria w Kromnowie.

Od najmłodszych lat Violetta miała zamiłowanie do sztuki i przyrody ;) (z rodzinnego archiwum Pietrzaków)

Jej pasją prędko okazał się teatr i zdrowa żywność (w piaskownicy ze starszą siostrą Angeliką) (z rodzinnego archiwum Pietrzaków)Violetta Pietrzak w sztabie organizacyjnym Izerskiej Wielkiej Wyrypy (źródło: IWW)

Violetta Pietrzak w kolejce gondolowej na Stóg Izerski (źródło: archiwum V. Pietrzak)


Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że to co ta młoda drobna osoba robi w Kromnowie jest niezwykle wartościowe dla rozwoju i promocji Gór Izerskich i Pogórza Izerskiego. Dzięki imprezom, wystawom, jarmarkom itp. wydarzeniom w Artystycznej Galerii Izerskiej, nasze kochane Góry Izerskie nie tylko są rozsławiane w coraz szerszej okolicy, ale też wspierana jest lokalna społeczność. Świadczą o tym setki publikacji prasowych i medialnych nt. AGI oraz opinie wielu gości i artystów.

Violetta Pietrzak podczas jednego z licznych wernisaży w AGI 30 czerwca 2012 r. (A. Lipin)

Comiesięczne Izerskie Jarmarki Rękodzieła i Sztuk Wszelakich bezpośrednio wspierały lokalnych wytwórców. Mają oni bowiem okazję sprzedawać swe dzieła i produkty bezpośrednio w Górach. Oprawa artystyczna podczas każdego Jarmarku przyciąga publiczność - potencjalnych nabywców. To bardzo pozytywny przykład kreatywnego myślenia jak wspierać środowisko lokalne pod kątem kulturalnym i przedsiębiorczym.

Violetta Pietrzak poza pracą, ma oczywiście jeszcze inne zamiłowania. Najbardziej marzy o sklepie ze zdrową żywnością. Ma pozytywnego hyzia na punkcie rolnictwa ekologicznego i przetwórstwa wszystkiego, co da się przetworzyć na pyszne zdrowe jedzenie. Interesuje ją również naturalne budownictwo.
Uprawia też aktywną turystykę, a nawet kreuje wydarzenia sportowe, jak choćby Izerską Wielką Wyrypę.

Opracował Arkadiusz Lipin

Tagi: · Izerski Kryształ · Artystyczna Galeria Izerska · Kromnów

Linki: · Zatchiej - za pomoc zabytkom · TRJH - promują izerską turystykę · Kryształy dla ludzi Słowa i Gestu · www.galeriaizerska.blogspot.com · Gabelek.eu

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów safari Kenia montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław