ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Supersamorządny Rębiszów

Napisany: 2014-02-10

Supersamorządny Rębiszów

Wśród 13 nominowanych do nagrody Super Samorząd 2013 pod Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego znalazło się sołectwo izerskie

Rębiszów (fot. A. Lipin)

RĘBISZÓW w gminie Mirsk dostrzeżono za sprawą zagospodarowania zaniedbanych polnych dróg.
Jak głosi uzasadnienie zamieszczone w serwisie "Masz Głos, Masz Wybór": Mieszkańcy [Rębiszowa w ramach zadania "Wspólna przestrzeń" - red.] przygotowali koncepcję przebiegu oraz zagospodarowania szlaku rekreacyjnego "Polną Drogą do Siebie". Przed rozpoczęciem prac przedstawiciele sołectwa przeprowadzili kilkadziesiąt wywiadów z mieszkańcami - zbadali ich potrzeby i zebrali pomysły. Zorganizowano również dwa spacery badawcze, w których wzięło udział ponad 70 osób w wieku od 2 do 65 lat. Wstępną koncepcję szlaku zaprezentowano podczas pikniku. Wkrótce powstanie makieta, która zostanie wystawiona w świetlicy wiejskiej, a wirtualny plan spaceru zostanie zamieszczony w Internecie. Ogromnym sukcesem było zaangażowanie młodych mieszkańców - to oni najchętniej wyrażali swoje pomysły i pomagali realizatorom. Zebranie wiejskie w Rębiszowie zarezerwowało już środki na realizację części przedsięwzięcia. (źródło: http://www.maszglos.pl/2014/01/oni-najlepiej-samorzadzili-w-2013-roku)

Wspólna przestrzeń

Przy wyborze laureatów oceniane będą pomysłowość oraz skuteczność działań.
Laureaci zostaną wybrani przez jury w składzie: Ewa Barlik (dyrektorka Biura Stowarzyszenia Gazet Lokalnych), Nathalie Bolgert (członek Zarządu Fundacji im. Stefana Batorego), prof. Jerzy Stępień (były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego), Przemysław Radwan (dyrektor Stowarzyszenia Szkoła Liderów).

Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 28 lutego 2014 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Poznaj sylwetki pozostałych nominowanych

Nagroda Super Samorząd przyznawana jest od 2011 r. w ramach akcji "Masz Głos, Masz Wybór" za wykonanie konkretnego zadania, którego realizacja wymaga zaangażowania zarówno lokalnych władz jak i mieszkańców. Wyróżnienie przyznawane jest uczestnikom, władzom samorządowym i mieszkańcom, którzy najskuteczniej współpracowali w ramach akcji.

Super Samorząd

Zespół o swym programie mówi, że z jednej strony zależy nam na wspieraniu organizacji, które często działając w trudnych warunkach, zachęcają mieszkańców do aktywności publicznej, ale także na docenieniu władze samorządowych, które nie boją się współpracy z mieszkańcami. Statuetki i dyplomy (nagroda ma charakter honorowy) są wręczane zarówno "stronie społecznej", jak i przedstawicielom władz. O Nagrodę Super Samorząd 2013 mogą ubiegać się uczestnicy akcji "Masz Głos, Masz Wybór", którzy zrealizują jedno z sześciu zadań akcji oraz terminowo zamieszczą sprawozdania z przeprowadzonych działań w aktualnościach na stronie www.maszglos.pl.

Nazwa nagrody nawiązuje do idei samorządu rozumianego jako wspólnota mieszkańców, a nie urząd gminy i jego pracownicy.

MASZ GŁOS, MASZ WYBÓR

Organizatorem programu "Masz Głos, Masz Wybór" (od 2002) jest Fundacja im. Stefana Batorego. To niezależna, niedochodowa organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego. Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju demokracji i społeczeństwa obywatelskiego - społeczeństwa ludzi świadomych swoich praw i obowiązków, angażujących się w sprawy swojej społeczności lokalnej, swojego kraju i społeczności międzynarodowej.
Partnerami programu są: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju (PZR), Sieć Obywatelska - Watchdog Polska, Stowarzyszenie Szkoła Liderów.

Życzymy mieszkańcom Rębiszowa by zostali wyróżnieni tą nietuzinkową nagrodą, a wszystkim sąsiadom - by brali z rębiszowian przykład.

red., na pdst. materiałów informacyjnych MGMW

Linki: · Izerskie Kryształy 2013 · www.maszglos.pl · www.rebiszow.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych safari Kenia sprzątanie Wrocław