ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Górnołużycki dom w Buthanie

Napisany: 2014-02-11

Górnołużycki dom w Buthanie

Nie chodzi bynajmniej o popularne paliwo do zapalniczek, lecz o Królestwo Smoka czyli Bhutan

Manfred Gerner oraz Dom Kołodzieja na serii znaczków pocztowych Bhutan Postal Corporation Ltd.

Na razie jeszcze Druk Pa (Ludzie Grzmotu czyli mieszkańcy himalajskich ostępów) nie budują swych domów na przysłupowo-szachulcową modłę. Kto wie jednak, czy zainspirowani przez używane przez siebie pocztowe znaczki, wnet nie zaczną?

Bhutan to dla nas egzotyczne państwo. Nie powinniśmy się zatem dziwić, że na znaczkach o różnych nominałach znajduje się nie tylko ten sam wizerunek, ale na dodatek składa się on ze zdjęcia człowieka i ryciny zgorzeleckiego domu.

Człowiekiem, którego oblicze zdobi bhutańskie znaczki jest niejaki Manfred Gerner z Niemiec. Światowej sławy specjalista w dziedzinie konserwacji drewna. Swego czasu zgłosił Dom Kołodzieja w Zgorzelcu do nagrody przyznawanej przez Akademię Bernharda Remmersa za wzorcowo przeprowadzoną translokację i konserwację budynku przysłupowego. Mieszczący prowadzoną przez Elżbietę Lech-Gotthardt restaurację, budynek został wyróżniony nagrodą "Zabytek Europejski" w 2012 r. podczas Międzynarodowych Targów Konserwacji Zabytków w Lipsku.

Dom Kołodzieja w Zgorzelcu (fot. A. Lipin)

No ale jak się to ma do Bhutanu? Otóż Manfred Gerner wiele lat spędził w tym dalekim kraju, gdzie zasłużył się badając drewniane mosty zawieszone nad wartkimi himalajskimi rzekami.
Najwidoczniej Bhutan Postal Corporation Ltd., poszukując inspiracji dla nowych znaczków pocztowych, z wdzięczności dla pana Gernera postanowiła pokazać swym petentom okruszek egzotycznego, europejskiego świata. Górne Łużyce i ich malownicza architektura wędrują teraz naklejone na koperty po górskich zboczach i dolinach w Himalajach, a filateliści ze świata wkładają ich cząstkę do klaserów.

red.

Tagi: · domy przysłupowe · zabytek

Linki: · UE nagradza za przysłupy · Nagrody za przysłupy · Ocalmy od zapomnienia zabudowę przysłupową · www.zagrodakolodzieja.pl · www.domkolodzieja.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów safari Kenia montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław