ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Igrzyskowe emocje

Napisany: 2014-02-17

Igrzyskowe emocje

Takich emocji w zawodach Salomon Nordic Sunday już dawno nie było

(fot. Stacja Jakuszyce)

O zwycięstwie w niedzielnym (16 lutego) biegu stylem klasycznym na dystansie 1100 m zadecydowały dokładnie 2 setne (!) sekundy. Choć to więcej niż o zwycięstwie Zbigniewa Bródki na Igrzyskach Olimpijskich, to dramaturgia była równie wielka.

Zacznijmy jednak od soboty, kiedy to 68 osób stanęło na starcie wyścigu techniką dowolną. Ścigali się na tym samym dystansie - 1100 metrów. Zawodnicy - wyjątkowo - nie ruszali na trasę ze startu wspólnego, a rywalizowali czwórkami.
- W sytuacji, gdy biegliśmy na 1100 metrów, start masowy nie byłby dobrym rozwiązaniem. Dlatego zawodnicy ustawiali się czwórkami, które startowały co minutę - wyjaśnia organizator cyklu Salomon Nordic Sunday, Beata Lepka. - Najpierw biegli ci, którzy byli wyżej w klasyfikacji generalnej - dodaje organizatorka.

(fot. Stacja Jakuszyce)

Wielu mocnych zawodników obawiało się, że startując z dalszych miejsc, będą mieli problemy z osiągnięciem dobrych rezultatów. Jak się okazało - niepotrzebnie.
Wśród mężczyzn wygrał, startujący w ostatniej czwórce Czech Martin Svarc, debiutujący w SNS. Na co dzień czynny biegacz, ścigający się w tym sezonie m. in. w FIS Slavic Cup.
Wśród pań od początku sezonu rywalizują ze sobą stylem łyżwowym Joanna Badacz i Agnieszka Wanżewicz-Uznańska. Ostatnio górą była J. Badacz. W sobotę na szybkiej, krótkiej trasie lepsza była jej koleżanka z Dusznik Zdroju. Dodajmy, że obie panie to byłe biathlonistki.

Pełne wyniki sobotniej rywalizacji

(fot. Stacja Jakuszyce)

W niedzielę na ten sam dystans1100 m startowano według tej samej formuły. Już w pierwszej parze doszło do pojedynku faworytów, którzy rywalizują od początku sezonu: Wojciech Smykowski pokonał Jakuba Mrozińskiego o... 0,13 sekundy. Panowie nie mogli być jednak spokojni rozdziału dwóch pierwszych miejsc. Dopiero w 14. czwórce startowej pojawił się Piotr Skowron zwycięzca poprzedniego SNS. Walczył z czasem, bo rywali zostawił już wcześniej. Ostatecznie Skowron wpadł na metę o 0,02 sekundy później niż Smykowski i o 0,11 sek. szybciej niż Mroziński.

Przewaga Smykowskiego nad Skowronem, nie była jednak najmniejszą tego dnia. Bój o piąte miejsce wygrał Adrian Gromyko z Władysławem Olszowskim o... 0,012 sekundy!
W stawce 27 pań (w sumie wystartowało w niedzielę 120 osób) rywalizacja była już nieco mniej zacięta. Pierwsza Monika Judka pokonała drugą Alenę Jindriskovą o 5,5 sekundy.

(fot. Stacja Jakuszyce)

Na koniec warto wspomnieć ciekawostkę z losowania nagród. W sobotę narty Salomona do łyżwy wylosował Waldemar Żyliński, a w niedzielę Salomony do klasyka trafiły do... Katarzyny Domosławskiej-Żylińskiej. A więc jak wygrywać to parami :-). Gratulujemy!

Pełne wyniki niedzielnej rywalizacji

Finał zawodów Salomon Nordic Sunday, zaplanowany jest w ramach Małego Biegu Piastów, w niedzielę 23 lutego na Polanie Jakuszyckiej. Z uwagi na obecne warunki śniegowe i prognozy pogody - nie ma pewnych informacji o trasie biegów stylem klasycznym i dowolnym.

Organizatorzy SNS

Tagi: · biegówki · narty biegowe · Jakuszyce

Linki: · Poradzili sobie z pętlą · www.sns-nartybiegowe.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia drukarki do kodĂłw kreskowych montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław