ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Zmienia się klimat - gospodarczy

Napisany: 2014-02-20

Zmienia się klimat - gospodarczy

Poselski projekt nowelizacji ustawy o PIT - ułatwienia dla producentów rolnych

Zofia Fryst (MANUFAKTURA RZEMIOSŁ LOKALNYCH) z Nagórza podczas jarmarku w Kromnowie (fot. A. Lipin)

Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt dotyczy ułatwienia działalności polegającej na przetworzeniu i sprzedaży przez rolników produktów rolnych, pochodzących z własnej uprawy lub hodowli.

Obecnie regulacje prawne pozwalają na sprzedaż z wyłączeniem przepisów dotyczących rejestrowania działalności gospodarczej i płacenia podatku dochodowego wyłącznie nieprzetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, pochodzących z własnego gospodarstwa. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 71 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) zwolnione z podatku dochodowego są również określone kategorie działalności polegające na przetwarzaniu artykułów spożywczych.

Są to dochody ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli, niestanowiące działów specjalnych produkcji rolnej. Zwolnione z podatku są również dochody ze sprzedaży surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych, jagód, owoców i grzybów leśnych - ze zbioru dokonywanego osobiście albo z udziałem członków najbliższej rodziny.

Zdaniem projektodawców takie zwolnienie jest zbyt wąskie. Projekt przewiduje wyłączenie stosowania ustawy o PIT wobec ogólnej kategorii przetworzenia i sprzedaży produktów rolnych, pochodzących z własnej uprawy lub hodowli. Ważnym zastrzeżeniem jest warunek, zgodnie z którym przetwarzanie produktów nie odbywa się przy zatrudnianiu osób na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów. Drugim istotnym warunkiem jest związek przetwarzania z prowadzoną działalnością rolniczą. Zmianą w stosunku do obowiązujących przepisów jest zwolnienie z podatków nie tylko sprzedaży na rzecz konsumenta końcowego lecz również lokalnego zakładu detalicznego bezpośrednio zaopatrującego konsumenta końcowego.

Wyłączenie działalności polegającej na przetworzeniu i sprzedaży produktów rolnych, pochodzących z własnej uprawy lub hodowli, spod rygorów ustawy o działalności gospodarczej pozwoli rolnikom - zdaniem projektodawców - na uniknięcie skomplikowanych formalności związanych z procedurami rejestracyjnymi.

(Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 14 lutego 2014 r.)

Opracowanie: Katarzyna Bogucka, RPE WK

Linki: · Warsztat rolnika

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych safari Kenia wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław