ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Wędruj z Walończykami

Napisany: 2014-04-16

Wędruj z Walończykami

Uroczyste otwarcie i przejście Drugiej Pętli Szlaku Walońskiego im. Juliusza Naumowicza

Przejście SZLAKU WALOŃSKIEGO 2011 (fot. Izabella Broś)

Laudatur Sanctus Laurentius!

Ja, Jarosław Szczyżowski z łaski Boga Gildianin z Gildii Przewodników Sudeckich na Śląsku Dolnym oświadczam publicznie tym listem wszystkim tym, co widzą i słyszą, że wraz z Paniami i Panami Rady Miasta Szklarskiej Poręby oraz Sudeckim Bractwem Walońskim uzgadniam sprawę otwarcia i przejścia z największą uroczystością Drugiej Pętli Szlaku Walońskiego im. Juliusza Naumowicza - Wielkiego Mistrza Sudeckiego Bractwa Walońskiego.

Uroczystości otwarcia i przejścia odbędą się dnia 3 maja w wigilię św. Floriana (sobota) 2014 r. po narodzeniu Chrystusa, o godzinie 1230 przy Muzeum Ziemi JUNA w Szklarskiej Porębie.

Juliusz Naumowicz Wielki Mistrz i Przemysław Wiater Kanclerz Sudeckiego Bractwa Walońskiego (fot. Ch. Henke)

Do wiadomości Gawiedzi podaję, co po czym następuje:

Po otwarciu uroczystym pod opiekę Gildii Przewodników Sudeckich się oddacie. Z nimi opowieści bez liku usłyszycie i ciekawych ludzi na szlaku spotkacie. A jeśli słuchać uważnie będziecie to tajemnic wiele o górach naszych Wam zdradzą. Kiedy już wędrówka dłuższą chwilę trwać będzie, tedy najodważniejsi do wnętrza ziemi zaglądną, gdzie po dziś dzień Czarci z samego piekła kamieni diabelskich strzegą. Pirytem go diabły piekielne nazywają i za sprawą mocy czarcich w diabelską siarkę zamieniają. Polećcie się tedy Bogu pacierz odmawiając, co by Czarci Panowie do piekła Was na stracenie porwać nie zdołali. Kiedy już z wnętrza ziemi pod Zbójeckie Skały zawędrujecie baczenie miejcie, bo na swej drodze prawdziwych rabusiów spotkać możecie, a ci zdolni do grosza gołego sakwy Wasze oskubać. Dalej kręta droga w dół Was powiedzie wprost do najstarszej części Szklarskiej Poręby onegdaj Starą Szklarską Wsią zwanej. Stamtąd już niedaleko do Chaty Izerskiej, gdzie odpoczynek i strawa czekać na Was będzie i przy ogniu ogrzać się możecie. Tam też Kapituła Walońska Glejt na Wasze ręce złoży, jako dowód wędrówki przebytej.

List ten sporządzam na pergaminie i podpisuję w obecności pisarza i innych osób, a na koniec zalakowany pieczęcią herbową na czerwonym wosku do informacji powszechnej przekazuję.

IMPREZĘ DOFINANSOWANO Z FUNDUSZU URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

Jarosław Szczyżowski, Gildia Przewodników Sudeckich

Trasa Szlaku Walońskiego (źródło: UM Szklarska Poręba)

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia montaż haków holowniczych wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław