ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Książnica Izerska  » Utraciliśmy SUDETY

Napisany: 2014-05-12

Utraciliśmy SUDETY

Nowa książka znanego autora regionalnej historii - SUDETY UTRACONE

Udało mi się odtworzyć powojenne dzieje zapomnianych miejsc i miejscowości w Sudetach. Gratką dla miłośników tych gór będzie opowieść o krótkich losach uzdrowiska w Opolnie-Zdroju, od uruchomienia do rychłego zniszczenia. Czytelnik będzie mógł się przypatrzeć upadkowi Okrzeszyna i stwierdzić, co sprawiło, że ta wioska stanowi kwintesencję przysłowiowego końca Polski. I to pomimo niesamowitego potencjału, jaki drzemie tam zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni. Na kartach książki zawarta została historia zwyczajnej z pozoru polany w Górach Stołowych przy zjeździe na Błędne Skały. Tuż po wojnie w środku lasu funkcjonował tam obóz pewnej organizacji, której cele ideowe stały w sprzeczności z ustrojem komunistycznym Polski Ludowej. Wydarzenia, jakie się tam rozegrały, odbiegały od sielanki leniwych wakacji. Można zdradzić tylko, że nie zabrakło jadowitych żmij, donosów i rewizji.

Tak przedstawił swe najnowsze dzieło sam autor, Tomasz Rzeczycki.

Zaś wydawca Bartosz Rdułtowski dodaje:
Wiele opracowań, przedstawiając poszczególne miejsca w Sudetach, koncentruje się na opisie ich niemieckich dziejów. Okres Polski Ludowej jest przedstawiany ogólnikowo. Tymczasem to właśnie wtedy w Sudetach zaszły przeobrażenia na niespotykaną skalę.

W następstwie drugiej wojny światowej śląska część tych gór została nie tylko zasiedlona przez Polaków, ale przede wszystkim znalazła się w granicach państwa, w którym wprowadzono ustrój komunistyczny. W wyniku splotu różnych czynników na terenie Sudetów doszło do prawdziwego regresu cywilizacyjnego. Nieudolne zarządzanie poniemieckimi dobrami, brak wizji rozwoju atrakcyjnego turystycznie regionu, chybione i nieukończone inwestycje - to tylko wybrane zarzuty wobec będących wówczas u władzy komunistów.

Książka "Utracone Sudety" Tomasza Rzeczyckiego to pierwsza w Polsce publikacja, która w całości została poświęcona najciekawszym historiom powojennych Sudetów.

Tomasz Rzeczycki "Utracone Sudety"

  • Seria Zapomniana historia
  • Wydawnictwo TECHNOL, Kraków 2014
  • ISBN: 978-83-60762-49-3
  • Format 145×202
  • Oprawa broszurowa
  • Stron 336

Książka dostępna w wydawnictwie TECHNOL

red.

· technol.anv.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych safari Kenia drukarki do kodĂłw kreskowych sprzątanie Wrocław