ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Kolejka na dworcu

Napisany: 2014-06-25

Kolejka na dworcu

Po wielu latach na bogatyńskim dworcu znów ustawiła się kolejka. Tym razem nie po bilety

Takiej kolejki do dawnego dworca nie było tutaj od lat. Czekamy na otwarcie DWORCA HISTORYCZNEGO
(fot. A. Lipin)

Bogatynia. Dworzec. Dzień przed "długim weekendem" - 18 czerwca 2014 r. Data historyczna. Przy wejściu do dawnej dworcowej poczekalni niemała grupa ludzi. Podróżni zebrali się w oczekiwaniu na autobus, by odjechać na czerwcowy wypoczynek? Można było tak pomyśleć, gdyby nie powszechnie znany bogatynianom fakt, że dworzec przy ul. Daszyńskiego od kilku lat nie pełni dawnej funkcji. A jednak zgromadzeni czekali na podróż. Do jej odbycia nie trzeba wsiadać do pojazdu. Czekaliśmy na wyprawę w przeszłość.
Do minionych epok przeniosła nas wystawa opowiadająca historię Bogatyni. Właśnie od 18 czerwca br. można ją oglądać w otwartym uroczyście Dworcu Historycznym. Miejsca tego nie można jeszcze formalnie nazwać muzeum, ale prezes Bractwa Ziemi Bogatyńskiej Ryszard Zawadzki zapewnił, że do uzyskania takiego statusu będzie dążył.

Andrzej Holinka, członek Bractwa Ziemi Bogatyńskiej przecina wstęgę. Wcześniej biało-czerwony symbol nadcięli Ryszard Zawadzki - prezes BZB oraz burmistrz Bogatyni - Andrzej Grzmielewicz
(fot. A. Lipin)

Dworzec Historyczny w Bogatyni jest projektem Bractwa Ziemi Bogatyńskiej. A nasza redakcja popiera go słowem i czynem oraz patronuje mu z całych sił. Nie tylko dlatego, że to wspaniała inicjatywa. Także z tego powodu, że to spełnienie dawnej wizji i postulatów redaktora naczelnego naszego magazynu. Arkadiusz Lipin podczas otwarcia wyznał, że czuje się ojcem chrzestnym tego projektu. Po pierwsze dlatego, że wiele lat temu pomysł utworzenia bogatyńskiego muzeum w siedzibie dworca autobusowego zaświtał w jego wyobraźni. Po drugie - to A. Lipin zaproponował nazwę Dworzec Historyczny. Szczęśliwie projekt cieszy się również poparciem władz miejskich, co podkreślali obecni na otwarciu burmistrz Andrzej Grzmielewicz oraz zastępca burmistrza Jerzy Stachyra. Gmina rozpoczęła przygotowania do pozyskania funduszy wspólnotowych aby na razie skromną wystawę, przekształcić w pełnoprawne muzeum z prawdziwego zdarzenia.

Wystawa w DWORCU HISTORYCZNYM przedstawia historię Bogatyni i jej okolicy
(fot. A. Lipin)

Otwarcie było okazją do obejrzenia bardzo interesującej dworcowej wystawy historycznej, ale także by poznać historię najnowszą - jak z dworca dawniej kolejowego, później autobusowego zrobiono placówkę muzealną. A to nie wszystko. Dociekliwi mogli poznać także przyszłość - wizualizacje, jak Dworzec Historyczny będzie wyglądał po pełnym rozwinięciu projektu.

Każdy bogatynianin powinien koniecznie placówkę odwiedzić. Szczegóły dotyczące dni i godzin otwarcia znajdziecie na stronie internetowej Bractwa Ziemi Bogatyńskiej.

Magdalena Sobczyk

Dworzec Historyczny w Bogatyni otwarty!

W dwóch salach udało się zaprezentować pigułkę. Kiedy obiekt w całości zostanie przeznaczony na cele muzealne, do pokazania będzie znacznie więcej (fot. A. Lipin)

Bractwo Ziemi Bogatyńskiej własnymi siłami przygotowało wystawę jakiej nie powstydziłaby się w pełni profesjonalna placówka muzealna. To najlepiej świadczy o tym, że warto w ten projekt inwestować (fot. A. Lipin)



Miejmy nadzieję, że w DWORCU HISTORYCZNYM takie tłumy będą gościć często. Nie tylko podczas otwarcia (fot. A. Lipin)

Plac manewrowy i peronowy dawnego dworca można wykorzystać na wystawy plenerowe, zabawy historyczne bądź projekcje filmów historycznych (fot. A. Lipin)



W dawnej poczekalni kolejowej nie zabrakło informacji o historii Saksońskiej Kolejki Wąskotorowej (fot. A. Lipin)

Przez większość dziejów Bogatynia/Reichenau była wsią (fot. A. Lipin)

Pamiątkowe zdjęcie Bractwa Ziemi Bogatyńskiej wraz z burmistrzem gminy (fot. A. Lipin)

Tagi: · zabytek · atrakcje turystyczne

Linki: · Dworzec Historyczny · Historia zamieszka na dworcu · www.bzb.org.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych safari Kenia sprzątanie Wrocław