ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Kolejne tajemnice odkryte!

Napisany: 2014-07-30

Kolejne tajemnice odkryte!

Spotkanie autorskie i promocja książki poświęconej tajemnicom drugiej wojny światowej

NA TROPACH SKARBÓW I DEPOZYTÓW III RZESZY - spotkanie autorskie w Lubaniu 8 sierpnia 2014 r.

W Lubaniu, 8 sierpnia o godzinie 17 w Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z regionalistami oraz autorami książki pt. "Na tropach skarbów i depozytów Trzeciej Rzeszy. Kulisy rewindykacji i poszukiwań terenowych na Dolnym Śląsku".

Książka zawiera wiele dotąd niepublikowanych zdjęć oraz cytaty wielu nieznanych dotąd dokumentów przechowywanych w polskich oraz niemieckich archiwach. Nie brakuje w niej relacji świadków oraz wypowiedzi dzisiejszych muzealników. Jednak Publikacja "Na tropach skarbów i depozytów Trzeciej Rzeszy” nie skupia się wyłącznie na ukrytych przez hitlerowców dokumentach i dzieł sztuki. W równym stopniu dokumentuje polskie działania poszukiwawcze, zabezpieczające oraz rewindykacyjne w okresie powojennym.
Czytelnik może się dowiedzieć jakie prowadzono poszukiwania na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku; co udało się odnaleźć na obszarze kilku dolnośląskich powiatów (lubańskim, lwóweckim, złotoryjskim, zgorzeleckim).

NA TROPACH SKARBÓW I DEPOZYTÓW TRZECIEJ RZESZY. KULISY REWINDYKACJI I POSZUKIWAŃ TERENOWYCH NA DOLNYM ŚLĄSKU - nowa publikacja rozwiewająca tajemnice mrocznych czasów wojny

Po zaprezentowaniu książki Szymon Wrzesiński, jeden ze współautorów, zaprezentuje wykład z pokazem multimedialnym pt. "Poszukiwania skarbów w powojennym Lubaniu". Opowie m. in. o losach bezcennego rękopisu Marcina Lutra, uznanego przez ostatnich kilkadziesiąt lat za zaginiony. Dolnośląski historyk wyjaśni, jak trafił na jego ślad i gdzie udało mu się go odnaleźć.

Ponadto uczestnicy spotkania dowiedzą się kto i czego szukał w ruinach Lubania w pierwszej powojennej dekadzie.
Spotkanie urozmaici wystawa dawnych widoków pałaców rozlokowanych w okolicach Lubania. Ekspozycję przygotuje w lubańskim ratuszu drugi ze współautorów książki - Krzysztof Urban.

Na zakończenie programu organizatorzy przygotowali prelekcję przygotowaną przez Piotra Kucznira, wiceprezesa Stowarzyszenia ZAMEK CZOCHA. Znany regionalista opowie o nader tajemniczym zakładzie funkcjonującym pod koniec wojny w Lubaniu, zwanym "Gema Werke". Wyjaśni też, co kryło się pod kryptonimem… "Łoże z baldachimem"!

Zapraszamy!

red.

Tagi: · spotkanie autorskie

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych regały magazynowe sprzątanie Wrocław