ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Pałace i Ogrody w sercu państwa

Napisany: 2014-08-04

Pałace i Ogrody w sercu państwa

Wystawa fotografii "Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej" w Sejmie RP

(fot. K. Tęcza)

Marszałka Sejmu Ewa Kopacz 22 lipca 2014 roku otworzyła wystawę fotografii "Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej". W przemówieniu podkreśliła, że jest to już trzecia wystawa ukazująca piękno Zachodnich Sudetów w gmachu Sejmu RP. Poprzednio prezentowano piękno krajobrazu i wartości przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Góry Izerskie uchodzące za jedne z najładniejszych gór w tej części Europy. Najnowsza wystawa ukazuje zaś wyjątkowe zabytki. Są nimi zarówno bardzo ciekawe architektonicznie pałace, jak i roztaczające się wokół przepiękne założenia parkowe. Nagromadzenie kilkudziesięciu wyjątkowych obiektów na powierzchni zaledwie ok. 100 km2 powoduje, że jest to kraina piękna i harmonii. O randze, w większości odnowionych budowli, świadczy wpisanie ich przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 r. na listę Pomników Historii.

(fot. K. Tęcza)

Wystawa fotograficzna w Sejmie RP została zorganizowana przez Karkonosko-Izerski Zespół Parlamentarny oraz Fundację Doliny i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, wspieraną przez Związek Gmin Karkonoskich. Słowa uznania należą się szczególnie przewodniczącej zespołu parlamentarnego, posłance Zofii Czernow. Zaraziła pomysłem innych, a tak duża wystawa wymaga zaangażowania wielu osób i instytucji. Aby wszystko poszło sprawnie, nad poszczególnymi fazami przygotowań czuwał Krzysztof Korzeń - dyrektor biura Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów. Ponadto zaangażowali się właściciele poszczególnych obiektów, którzy wsparli przedsięwzięcie finansowo. Nie mniej wykazał się Związek Gmin Karkonoskich, którego zespołem kierował dyrektor Witold Szczudłowski. Słowa podziękowania należą się również osobom, które przybyły tu dzień wcześniej by wnieść i ustawić prace.

(fot. K. Tęcza)

By podkreślić piękno prezentowanych budowli, w przygotowania włączył się także twórca "Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska" w Kowarach - Marian Piasecki. Jego ekipa przywiozła do Sejmu nową miniaturę przedstawiającą pałac w Wojanowie. W połączeniu z fotografiami model pomagał widzom uzmysłowić sobie wielkość nadbobrzańskich pałaców.

W trakcie uroczystego otwarcia wystawy zjawiło się w Sejmie wielu wybitnych przedstawicieli kultury i polityków. Przyjechali także reprezentanci poszczególnych gmin Ziemi Jeleniogórskiej. Pojawili się przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń, ale najważniejsi byli "zwykli obywatele". Przedstawiony na wystawie temat najwyraźniej był dla nich na tyle interesujący, iż postanowili w upalny dzień wybrać Sejm zamiast spaceru w Łazienkach. Może przełoży się to na potrzebę obejrzenia oryginałów i przyjazd do Kotliny Jeleniogórskiej?

(fot. K. Tęcza)

Zgromadzeni goście, ku pamięci Kotliny Jeleniogórskiej, otrzymali szlachetne kamienie, z których Śląsk Dolny słynie. Również E. Kopacz przyjęła kilka kamieni przynoszących szczęście i pomagających w utrzymaniu dobrego humoru.

Podczas wernisażu Piotr Napierała, prezes Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, podziękował Marszałce Sejmu za udostępnienie sal polskiego parlamentu do zorganizowania wystawy. Jest to bowiem miejsce bliskie każdemu Polakowi, a prezentowane tu obiekty zasługują na wyjątkowe ich potraktowanie.

Krzysztof Tęcza

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław