ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Platforma otwarta na widoki

Napisany: 2014-10-20

Platforma otwarta na widoki

Uroczyste otwarcie punktu widokowego na Výhledach / Guślarzu

Punkt widokowy na Výhledy / Guślarzu - nowa atrakcja turystyczna w Górach Izerskich (fot. Adam Balcer / Razem dla Bogatyni)

W sobotę 18 października 2014 r. uroczyście otwarto nową atrakcję turystyczną w Górach Izerskich. Na zapomnianym nieco w ostatnich dziesięcioleciach szczycie Výhledy / Guślarz (569 m n.p.m.). Dawniej działała tutaj gospoda, która przyciągała turystów. Widoki były naturalne, ponieważ szczyt nie porastały bujne drzewa. Stąd też zapewne w drugiej połowie XX w. nadano górze w Czechach nazwę Výhledy - po polsku "Widoki". Niestety przez ostatnie dziesięciolecia wierzchołek porosły drzewa ograniczające perspektywę. Bez sztucznego podwyższenia trudno było podziwiać północne Czechy i Górne Łużyce.

Efekt współpracy i konsekwencji

Otwarcia dokonali przedstawiciele władz Chrastavy i wsi Horní Vítkov w obecności wielu polskich oraz niemieckich gości (fot. Adam Balcer / Razem dla Bogatyni)

Zorganizowany punkt widokowy na Výhledach jest zwieńczeniem kilkuletnich starań działaczy społecznych z Horni Vitkova, Chrastavy oraz z Bogatyni. Podejmując kolejne inicjatywy (np. społeczne porządkowanie wierzchołka, urządzenie miejsca piknikowego itp.) konsekwentnie przywracają izerski szczyt turystyce. Zarazem wzmacniają lokalną przyjaźń polsko-czeską.
Sprzyjają temu spotkania organizowane od kilku lat na szczycie. Jak choćby zloty gwiaździste Klubu Czeskich Turystów z Chrastavy, albo podjęcie przez Stowarzyszenie RAZEM DLA BOGATYNI polsko-czeskiej inicjatywy poprowadzenia przez Výhledy tras rowerowych singletrack.
Wielkie zasługi w "ożywianiu Guślarza" ma również Bractwo Ziemi Bogatyńskiej. Jeszcze pod wodzą Janusza Sontowskiego, w ubiegłym dziesięcioleciu rozpoczęło zorganizowane wycieczki na górę. Dawnych niemieckich mieszkańców Jasnej Góry - Lichtenberg, na szczyt Gickelsberg (Výhledy / Guślarz w jęz. niem.) kilkukrotnie zabierała Maria Marciniak - przewodniczka po Euroregionie Nysa, angażująca się w przywracanie pamięci o przeszłości na Polskich Górnych Łużycach.

Pogoda w sobotnie przedpołudnie dopisała - było słonecznie i ciepło. Widoczność niestety niekoniecznie... (fot. Adam Balcer / Razem dla Bogatyni)

Zagospodarowanie turystyczne w rejonie wierzchołka góry Guślarz jest dowodem na to, że oddolne społeczne inicjatywy, przy odpowiednim poparciu samorządu lokalnego i znalezieniu funduszy, są skuteczne i przynoszą konkretne korzyści.

Drewniana platforma widokowa oparta o szczytową skałkę na Výhledach / Guślarzu została wykonana w ramach projektu "Stanice pro pozorování životního prostředí na Výhledech (CZ.3.22/3.3.01/14.042218)
współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Fundusz Mikroprojektów (Cel 3 OPPS 2007-2013), przyznanych za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Tegoroczna jesień jest łaskawa i pogoda dopisuje, warto więc skorzystać z nowej atrakcji turystycznej i wybrać się na wycieczkę na polsko-czeską górę nad Jasną Górą.

Niektórzy z gości przyjechali na czworonożnych przyjaciołach (fot. Adam Balcer / Razem dla Bogatyni)

Na platformie umieszczono tablice poglądową z fotografiami ptaków, które można spotkać na Guślarzu (fot. Adam Balcer/ Razem dla Bogatyni)

Dwukierunkowe schody ułatwiają poruszanie się po platformie - niestety :-( nie dla osób z trudnościami ruchowymi (fot. Adam Balcer/ Razem dla Bogatyni)

Oby tylko bogatynianie i jasnogórzanie nie zechcieli po sobie pozostawiać śladów na platformie widokowej i wokół niej. Wieża widokowa w Heřmanicach jest wysmarowana polskimi podpisami... (fot. Adam Balcer / Razem dla Bogatyni) (fot. Adam Balcer/ Razem dla Bogatyni)


Arkadiusz Lipin

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław