ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Jan nauczy Jasia - Jaś nauczy Jana

Napisany: 2014-12-19

Jan nauczy Jasia - Jaś nauczy Jana

Czego Jaś się nie nauczy - Jan nie będzie umiał, czyli rodzinne warsztaty stolarskie

Tu mieszkam - tu zmieniam. Program wspierania inicjatyw lokalnych finansowany prze BZ WBK

Budowanie karmników, budek lęgowych, domków dla owadów, poideł, które staną w ogrodach i w lasach. Przyjemne z pożytecznym i edukacyjnym. Czy można sobie wyobrazić bardziej integracyjną, a zarazem efektywną formę przekazywania umiejętności?
Rodzinne warsztaty stolarskie pt."Czego Jaś się nie nauczy..." to nie tylko zabawa w majsterkowanie. To przede wszystkim nauka zapomnianych przez wielu zdolności, które każdemu dorosłemu człowiekowi się przydają niemal na co dzień.

Takich prostych, ale wcale nie banalnych umiejętności, będą mogli nauczyć się wszyscy mieszkańcy izerskiej Jasnej Góry. Organizatorzy - Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Jasnej Góry "Góra Możliwości" - mają nadzieję, że warsztaty wzmocnią więzi międzypokoleniowe. Wszak przy jednym stole będą pracować dziadkowie z wnuczkami, synowie z mami, córki z ojcami...

Jasna Góra - malowniczo położona na stokach Guślarza - sąsiaduje bezpośrednio z lasami, w których żyją liczne grupy ptaków, owadów, ale też większej zwierzyny: saren, dzików i zajęcy. Pod względem edukacji ekologicznej Jasna Góra dotychczas niestety nie miała się czym pochwalić, a potrzeba krzewienia świadomości w tym względzie wśród mieszkańców, i coraz częściej pojawiających się turystów, jest duża.

Warsztaty posłużą rozwojowi umiejętności manualnych i kreatywności dzieci. Powstałe budki, karmniki, poidełka, czy domki zachęcą całe rodziny do dbania o ptaki i owady przez cały rok. Zajęcia rozbudzą u dzieci poczucie odpowiedzialności za lokatorów własnoręcznie wykonanego domku dla zwierząt.

Stowarzyszenie GÓRA MOŻLIWOŚCI jesienią br. zorganizowało spotkanie dzisiejszych i dawnych mieszkańców Jasnej Góry (fot. A. Lipin)

GÓRA MOŻLIWOŚCI nieprzypadkowo wybrała termin wydarzenia - 20 czerwca 2015 r. Letnie plenerowe zajęcia to połączenie-podsumowanie Dnia Matki + Dnia Dziecka + Dnia Ojca, czyli - święto całej rodziny! Uczestnicy będą pracować wg przygotowanych uprzednio projektów. Dzieła zostaną ocenione w konkursie. Umieszczeniu domków, poidełek, budek lęgowych w plenerze będzie towarzyszyć ekspert - leśniczy-ornitolog. Wycieczka do lasu stanie się zapewne ciekawym doświadczeniem nie tylko dla dzieci. Niektórzy dorośli, często nie bywali w lesie od dziesięcioleci, zapomnieli już jak brzmi i pachnie las. Warsztatowa wycieczka będzie okazją by dowiedzieć się co nieco na temat mieszkańców lasu. Jak każde takie spotkanie, to również, zakończy się poczęstunkiem przy ognisku.

Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 2,5 tys. zł od Banku Zachodniego WBK w ramach programu "Tu mieszkam tu zmieniam". Wciąż jednak może otrzymać dodatkową nagrodę w wysokości 2 tys. zł lub 3,5 tys. zł, lub 5 tys. zł jeśli na niego ZAGŁOSUJEMY.

Lista wszystkich zgłoszonych projektów wraz z możliwością zagłosowania, znajduje się na stronie

Głosowanie internautów

Warto wziąć udział w głosowaniu (a jeszcze lepiej zagłosować na Jasną Górę!), bo i my sami możemy coś wygrać. Jeśli wymyślimy krótki slogan, który będzie promował działania społeczności lokalnej to możemy zdobyć 1 z 3 czytników e-booków KINDLE Paperwhite.

Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że nadesłano niemal 3 tys. projektów z całej Polski. Dofinansowano ok. 250, a wśród nich projekt Stowarzyszenia GÓRA MOŻLIWOŚCI. Świadczy to chyba o tym, że pomysł był nietuzinkowy, więc warto byśmy i my go docienili swym głosem.
Aby zagłosować wybieramy z mapy woj. dolnośląskie, następnie na liście wszystkich projektów z województwa wyszukujemy "Czego Jaś się nie nauczy - Jan nie będzie umiał, czyli rodzinne warsztaty stolarskie" (14. pozycja) i klikamy w przycisk WYBIERAM. Dalej postępujemy zgodnie z instrukcjami.

Z Gór Izerskich jeszcze jeden projekt otrzymał dofinansowanie z BZWBK. Szkoła Podstawowa im. Caspara Davida Friedricha w Kopańcu wnioskowała o dofinansowanie projektu "Teatroplastyka dla Smyka". Grupa 25 uczniów w wieku 7-12 lat będzie zapoznawać się z technikami artystycznymi, nowymi sposobami ekspresji, odbioru dzieła artystycznego oraz rozładowania złych emocji. Spotykać się będą dwa razy w miesiącu od lutego do sierpnia 2015 r. Moderatorami będą lokalni artyści: aktorzy, muzycy, fotograficy, ceramicy i witrażyści.

Z realizacji obu projektów na pewno zdamy Wam relację.
A tymczasem - pozostały jeszcze dwa dni - głosujcie i wygrywajcie e-czytniki!

ArL

Linki: · Jasna Góra Możliwości · Výhledy (Guślarz) · goramozliwosci.cba.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław