ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Pyszności na Kryształach

Napisany: 2015-03-16

Pyszności na Kryształach

Pierwsza samodzielna gala rozdania Izerskich Kryształów udała się wyśmienicie

Izerskie Kryształy 2014

Izerskie Kryształy 2014 (fot. A. Lipin)

Sobotni wieczór 14 marca br. zapowiadał się wyjątkowo. Izerskie Kryształy, rozdawane od 2002 r., doczekały się wreszcie własnej gali. W uwielbianej przez bywalców Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie - miejscu wypełnionym izerskimi dziełami sztuki. Pośród nich "fruwały" Staroskrzydłe Anioły Karkonoskie, Beaty Makutynowicz. Po wernisażu, który otworzył popołudnie w Galerii, pozostały na dłużej. Wieczór stawał się coraz bardziej interesujący...

Izerskie Kryształy 2014

Poseł na Sejm RP Zofia Czernow (fot. A. Woźniak)

Przede wszystkim za sprawą nietuzinkowych nagrodzonych. Izerskie Kryształy 2014 otrzymali: aktywna społecznie artystka Konstancja Uniechowska, organizator sportowy zawodów na światowym poziomie Dariusz Serafin oraz zaangażowany społecznie i kulturalnie nauczyciel-artysta Leszek Różański. Sylwetki laureatów przybliżyliśmy Kryształowa trójka.

Dopisali także znamienici goście. Imprezę objęła patronatem i zaszczyciła obecnością, posłanka na Sejm RP Zofia Czernow. Zaangażowana w promocję Gór Izerskich i Karkonoszy przewodnicząca Karkonosko-Izerskiego Zespołu Parlamentarnego. Gościnną Gminę Stara Kamienica reprezentowała wójt - Zofia Świątek. Za kameralnie ustawionymi stołami zasiedli również inni przedstawiciele samorządów lokalnych, reprezentanci organizacji pozarządowych, naukowcy, artyści. Ważne miejsca zajęli także przedstawiciele przyznającego zacne wyróżnienie Izerskich Kryształów, Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Pogórza i Gór Izerskich ZAKWISIE, z prezesem Andrzejem Woźniakiem na czele.

Program - różnorodny i nieoczywisty...

Izerskie Kryształy 2014

Wójt gminy Stara Kamienica Zofia Świątek i Arkadiusz Lipin - red. nacz. magazynu GÓRY IZERSKIE (fot. A. Woźniak)

Tuż po godz. 17, dość licznie zgromadzone forum izerskie powitali: gospodyni Artystycznej Galerii Izerskiej Violetta Pietrzak oraz doskonale sprawdzający się w roli prowadzącego galę, redaktor naczelny naszego magazynu - Arkadiusz Lipin.
Posłanka Zofia Czernow w swej krótkiej mowie do zebranych przyznała, że chętnie przystała na prośbę o wsparcie wydarzenia. Uważa bowiem, że wyróżnianie Izerskimi Kryształami zasługuje na odrębną galę.
- Wręczanie ich przy okazji, nie oddaje piękna i wartości tego pomysłu - powiedziała pani poseł. Wyraziła również przekonanie, a zarazem życzenie, że taka izerska gala powinna się odbywać od teraz corocznie. Dodała przy tym, że zgodziła się objąć patronatem sobotnie forum izerskie tym chętniej, że ceremonię zorganizowano w Artystycznej Galerii Izerskiej - miejscu według posłanki magicznym.
Tę niezwykłą aurę dawnej kromnowskiej świątyni, potwierdziła kolejna mówczyni, pani wójt Starej Kamienicy - gminy, do której należy obiekt.
- To miejsce powstało i dosłownie, i w przenośni, niczym Feniks z popiołów - wyznała Zofia Świątek - jest wyjątkowe i magiczne, jak powiedziała pani poseł, dlatego cieszę się, że gala się tu odbywa.
Trudno się nie zgodzić. Jednak kryształowy wieczór nie miał być tylko wymianą pochwał.

Izerskie Kryształy 2014

Sala podczas rozdania Izerskich Kryształów wypełniła się kilkudziesięcioma mieszkańcami Gór Izerskich i Pogórza Izerskiego (fot. A. Lipin)

Po części powitalno-oficjalnej nastał czas na sprawy poważne i istotne dla izerskiej przyszłości. W temat społecznej przedsiębiorczości jako szansy dla Gór Izerskich w XXI wieku, wprowadził zebranych Szymon Surmacz. Z wykładu wynikał wniosek, że izerianie są gotowi zaangażować się w projekty nienastawione wyłącznie na zysk finansowy, ale przede wszystkim budujący społeczeństwo obywatelskie. Poza pomysłami potrzeba zaangażowania i współpracy z lokalnymi władzami. Kto wie, może obecni na uroczystości przedstawiciele samorządu - burmistrzowie Szklarskiej Poręby, Mirosław Graf oraz Piechowic - Witold Rudolf, pod wpływem wykładu zechcą wspierać obywatelską spółdzielczość w swoich gminach?

Aby nieco odsapnąć od poważnej atmosfery, kolejnym punktem programu była projekcja jednego z odcinków serialu "Izerskim szlakiem", zrealizowanego w 2013 r. przez TV Bogatynia. Obraz wyreżyserowany przez Arkadiusza Lipina (także autora scenariusza) utrzymał zgromadzonych w klimacie zagadnień istotnych, choć w lżejszej formie. Odcinek trzeci "Złoto i świecidełka" opowiadał o drzemiących w izerskiej krainie bogactwach mineralnych. Zwracał przy tym uwagę na to, że pogoń człowieka za nimi, stała się źródłem udręczenia tej pięknej ziemi. Zdecydowanie do refleksji.

Izerskie Kryształy 2014

Laureaci Izerskich Kryształów 2014: Leszek Różański, Konstancja Uniechowska, Dariusz Serafin (fot. A. Lipin)

Aby refleksyjny nastrój nie zdominował weekendowego wieczora, tuż po filmie nastał czas na clou programu - wręczenie Izerskich Kryształów 2014.
Laureaci nie kryli radości. Konstancja Uniechowska przyznała, że nie spodziewała się tej nagrody. Podziękowała wszystkim, którzy z nią pracują i wspierają ją w działaniach. Leszek Różański zadedykował Kryształ swej ledwie narodzonej wnuczce. Dariusz Serafin zaś wyznał:
- W 1999 roku zostałem przydzielony do organizowania Biegu Piastów i zakochałem się we wschodnich Górach Izerskich. Zostałem tu na stałe, a ta nagroda jest dla wszystkich, którzy Bieg Piastów organizują, nie tylko dla mnie.

Kiedy ucichły oklaski i skończyło się pięć minut dla fotoreporterów, na scenie pojawił się deser. Brawurowy występ izerskiego barda Grzegorza Żaka - zdolnego literata i utalentowanego wokalisty. Wprowadził izerskie forum w znakomity nastrój. Doskonałe poczucie humoru, wywołujące salwy śmiechu limeryki, ballady i piosenki - oto przepis artysty na wyśmienity występ. Nic zresztą dziwnego, wszak autor książki kucharskiej "Izerbejdżan od kuchni" zna się na przepisach...
A jak smakował cały ten wieczór? Kto był, ten wie, że pysznie. Kto nie był, niech żałuje, że nie skosztował.

Magdalena Sobczyk

Izerskie Kryształy 2014

Andrzej Woźniak, prezes ZAKWISIA wręcza Izerski Kryształ Konstancji Uniechowskiej (fot. A. Lipin)

Izerskie Kryształy 2014

Laureat Izerskiego Kryształu 2014 - Leszek Różański słucha laudacji (fot. A. Lipin)Izerskie Kryształy 2014

Andrzej Woźniak, prezes ZAKWISIA wręcza Izerski Kryształ Dariuszowi Serafinowi (fot. A. Lipin)

Izerskie Kryształy 2014

Występ Grzegorza Żaka w Artystycznej Galerii Izerskiej był słodko-kwaśną wiśnią na torcie (fot. A. Woźniak)

Tagi: · Artystyczna Galeria Izerska · Kromnów

Linki: · Kryształowa trójka · Kryształy w Galerii · Izerskie Kryształy 2013

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław