ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Wytrwałość, skuteczność, wspólnota

Napisany: 2015-03-24

Wytrwałość, skuteczność, wspólnota

Salomon Nordic Sunday w liczbach – część II

Marek Kopernok z Rybnika to jeden z dwóch zawodników, którzy w tegorocznym SNS-ie pobiegli aż sześć razy – dwukrotnie w Zakopanem (fot. Stacja Jakuszyce)

W drugiej część statystycznego podsumowania VI cyklu Salomon Nordic Sunday przeanalizujemy indywidualne dokonania zawodników, w sezonie 2014/15 najpopularniejszego w Polsce cyklu dla narciarzy biegowych amatorów.

Zacznijmy od wieku. Najmłodszymi zawodnikami byli Maksymilian Bodziony i Jan Sitarz (obaj z Zakopanego), którzy pobiegli w zawodach inauguracyjnych 11 stycznia 2015 r. w Zakopanem. Obaj w dniu startu mieli po 10 lat.

Najstarszym uczestnikiem był Jerzy Podgórski – 77-latek z Łodzi. Wystartował w finale SNS-a 8 marca 2015 roku w Jakuszycach. W dowolnym stylu! Kolejny w tej klasyfikacji jest Kazimierz Łapczyński (Maniowy) – ma 74 lata, a w SNS-ie pojawił się podczas inauguracyjnych sprintów w Zakopanem.

Wytrwałość

Joanna i Przemysław Badacz z Piechowic – drudzy w naszej rodzinnej klasyfikacji dowolnym stylem. Indywidualnie Joanna wygrała wśród pań 4 biegi dowolnym stylem w tym sezonie! (fot. Stacja Jakuszyce)

W tym sezonie odbyło się pięć biegów. Nie było możliwości biegać oboma stylami za każdym razem. Jedynie w Zakopanem pojawiła się grupa, która zaliczyła zarówno start klasykiem, jak i łyżwą.
W sumie mieliśmy dwie osoby, które zaliczyły sześć startów w sezonie 2014/15 (dwa w Zakopanem i po jednym w kolejnych biegach w Jakuszycach). Dokolani tego Paweł Zimoń z Częstochowy i Marek Kopernok z Rybnika. Gratulujemy wytrwałości!

Starty w każdy z pięciu weekendów zaliczyli także: Natalia i Jarosław Haczyk z Opola oraz Eugeniusz Marcinowski z Bielawy (styl klasyczny), a także Zbyszek Galik ze Szklarskiej Poręby, Darek Mazurkiewicz ze Smolca, Józef Laszczyk z Rajczy i Grzegorz Legierski z Koniakowa (łyżwa).

Skuteczność

Ewa Szmel w tym sezonie nie miała sobie równych w kategorii K5 stylem klasycznym (fot. Stacja Jakuszyce)

Tyle o najbardziej "sumiennych" zawodnikach SNS-a. Teraz czas na najskuteczniejszych. Zacznijmy od zawodniczek i zawodników, którzy najczęściej byli pierwszymi – biorąc pod uwagę klasyfikację open.
Wśród mężczyzn w stylu klasycznym obserwowaliśmy zdecydowaną dominację Łukasza Bronowickiego z Jeleniej Góry. Startował cztery razy i cztery razy wygrał! Nie było go tylko w Zakopanem. Podobnie wśród kobiet w w stylu łyżwowym Joanna Badacz z Piechowic – wygrała 4 na 4 biegi. I także nie startowała w Zakopanem.
Nieco więcej zwycięzców mieliśmy wśród biegaczek stylem klasycznym – dwukrotnie wygrywała jedynie Paulina Szopińska z Wrocławia oraz w stylu łyżwowym u mężczyzn – dwie wygrane Radka Šretra z Czech.

Jeszcze wymieńmy tych, którzy zapisali na swoim koncie najwięcej zwycięstw w swojej kategorii wiekowej. W stylu klasycznym pod tym względem najlepsi – po 4 wygrane – byli: Edward Mucha (M6), Piotr Michałek (M4), Łukasz Bronowicki (M3), Ewa Szmel (K5) i Emilia Błaszczyk (K1).
W zawodach dowolnym stylem mieliśmy czwórkę zawodników, którzy odnieśli po 4 zwycięstwa w kategorii wiekowej, w tym trójkę Czechów; Pete Blahna (M6), Pavel Petr (M4) oraz Alena Jindřiskova (K5). Jedyną Polską w tym gronie była Joanna Badacz (K3).

Wspólnota

Jarosław Haczyk z Opola był w tym sezonie na każdym z biegów SNS-a. Wraz z żoną Natalią zajęli drugie miejsce w klasyfikacji rodzinnej w stylu klasycznym (fot. Stacja Jakuszyce)

Na koniec zestawienia rodzinne. Skupmy się na parach, które zaznaczyły miejsce w klasyfikacji generalnej (czyli mają zaliczone minimum 4 starty). Podkreślmy, że do naszej punktacji liczymy, jak w klasyfikacji generalnej, 4 najlepsze starty.
W klasyku znaleźliśmy sześć takich duetów. Biorąc pod uwagę punkty z klasyfikacji generalnej najwyżej są Monika i Paweł Judka z Jeleniej Góry – 2464 punkty. Za nimi znalazło się małżeństwo Alicja i Michał Rolscy z Wrocławia – 2221 punktów. A na podium są także Natalia i Jarosław Haczyk – 2147 pkt.
Oto kolejne miejsca: IV. Claudia i Dominik Hahn – 2021 pkt., V. Bożena i Robert Dobrowolscy – 1824 pkt., VI. Małgorzata i Grzegorz Loroch – 1498 pkt.

W biegach dowolnym stylem znalazły się cztery rodzinne duety. Wygrali bezapelacyjnie Kazik i Grzegorz Legierscy – 2804 punkty. Drugie miejsce zajęli dotychczasowi zwycięzcy tej klasyfikacji – Joanna i Przemysław Badacz (2543), a trzecie rodzeństwo Karolina i Paweł Budzińscy – 2298 pkt. Tuż za podium Marek i Artur Nadachowscy z Zacharzewa – 2146 punktów.

Mieliśmy jeszcze jeden duet mieszany jeżeli chodzi o style. Ojciec Stanisław startował klasykiem, a syn Jakub – łyżwą. Mowa o Mrozińskich z Jeleniej Góry, którzy zdobyli łącznie 2577 punktów.
Prosimy wybaczyć jeżeli pominęliśmy jakiś rodzinny tandem, ale w tak wielkim gronie zawodników, trudno wyłapać wszystkie rodzinne koneksje…

Klasyczni vs. łyżwiarze

To tyle drugiej części statystycznego podsumowania szóstego sezonu Salomon Nordic Sunday. Już wkrótce część III, poświęcona rywalizacji dwóch stylów. Czy w tym sezonie łyżwowy znów królował nad klasycznym? Przekonacie się za kilka dni!

Źródło: Redakcja Salomon Nordic Sunday

Tagi: · biegówki · Jakuszyce · narty biegowe

Linki: · Naj... SNS · www.sns-nartybiegowe.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych regały magazynowe sprzątanie Wrocław