ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Atrakcje  » Minkovicki maik

Napisany: 2015-04-22

Minkovicki maik

Babka z dziadkiem na czele, a za nimi cała wieś - niech się mai maik

Meandrująca Smědá w Minkovicach (fot. A. Lipin)

Mała wioska rozciągająca się wzdłuż Smědy składa się z 46 adresów. Założył ją w 1770 r. na gruntach wigancickich Kacper Henryk von Minckwitz. Od jego przydomku otrzymała nazwę Minkowitz.
W kilku niedużych kopalniach wokół wsi, od 1853 r. wydobywano węgiel brunatny. Jedna z nich nosiła nazwę Segen Gottes (pol. Boże Błogosławieństwo), a wzgórze na prawym brzegu rzeki, przy którym działał zakład, nosi dziś nazwę Uhelný vrch (niem. Kohlbau-Berg, pol. Węgielne Wzgórze).

Mieszkańcy, dziś czeskiej wioseczki Minkovice, do dziś kultywują prastary obyczaj. Może przez to, że ludzie w niej, żyjąc blisko siebie, trzymali się zawsze razem. Otóż w noc przed 1 maja ustawiają słup majowy. Zwany też drzewkiem majowym jest starym, co najmniej kilkusetletnim obrzędem, znanym szeroko w Europie, również w Polsce.

Potencja, płodność i wzrost

Drzewo majowe w Szwecji (źródło: Wikimedia)

Wzmianka o tradycji wystawiania drzewka majowego w Czechach, pochodzi już z roku 1579, ale najpewniej wiąże się nieprzerwanie z wierzeniami przedchrześcijańskimi. Ścięte drzewo, postawione na sztorc - chroni wieśniaków. Kolorowo zdobiona korona odstrasza złe moce i czci życie. Sterczący maik symbolizuje potencję, płodność i wzrost.
Dawniej chłopcy stawiali drzewka przed domami swych wybranek. Majka nie mogła się zniszczyć, więc była pilnowana.
Dziś w środku wsi stawiane jest najwyższe, główne drzewko majowe.

W Minkovicach maika nie wystawia się wyłącznie pannom, ale dla wszystkich kobiet. A kiedy przyjdzie czas na obalenie słupa - odbywa się wielkie gromadne wydarzenie. Wieśniacy wybierają na mistrzów ceremonii dziadka z babką. Wyposażeni w taczki i porządną piłę, w asyście orszaku pozostałych mieszkańców, tańcują wokół drzewka w rytm muzyki granej przez kapelę. Wszyscy częstują się gorzałką, chlebem, zakąskami...
Potem dziadek z babką radzą. Oglądają drzewko majowe ze wszystkich stron. Wreszcie zaczynają rżnąć piłą, a pracę przerywają czasem rubasznie się przegadując. Wszak babka ma na sobie sexy majteczki... Obchodzą całą wieś i kończą przechadzkę dopiero przy remizie. Babka z dziadkiem i muzykanci ocierają z czoła pot po ciężkiej pracy... Nie na długo - wieczorem będzie potańcówka!

Opracowanie: A. Lipin

Minkovice na mapie

Tagi: · atrakcje turystyczne · kopalnia · górnictwo

Linki: · Wiśniowy koniec Wigancic · Pogańska krew na kamieniach · Pustka nad Smiedą · www.ob-vis.net

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław