ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Reżyserska Góra

Napisany: 2015-05-30

Reżyserska Góra

Święto reżyserów - 8 Festiwal Reżyserii Filmowej w Jeleniej Górze

8. Festiwal Reżyserii Filmowej / Jelenia Góra 6-11 czerwca 2015 r.

8. Festiwal Reżyserii Filmowej Jelenia Góra 2015

Już za tydzień rusza Festiwal Reżyserii Filmowej - doroczne święto filmu, publiczności i reżyserów . Ósma edycja festiwalu zgromadzi w Jeleniej Górze wybitnych twórców polskiego kina. Pokazane zostaną najlepsze dzieła światowej kinematografii, jak również znakomite polskie produkcje 2014 i 2015 roku.

Kryształowe Dziki dla najlepszych twórców

Beata Tyszkiewicz (źródło: Organizatorzy 8. FRF)

Gwiazdami tegorocznego festiwalu będą Beata Tyszkiewicz i Janusz Majewski. Aktorka zagrała wiele fantastycznych ról w niemal 100 filmach m.in. u Hasa, Forda, Zanussiego, Wajdy, Buczkowskiego, Machulskiego i Majewskiego, a swoje pierwsze sceniczne kroki stawiała właśnie w Jeleniej Górze, na deskach Teatru im. Norwida.

Gwiazda, która mieszkała w Jeleniej Górze przez kilka lat, przyjedzie do miasta w – jak mówi - "podróż sentymentalną", 5 czerwca. W sobotę 6 czerwca, w Jeleniogórskim Centrum Kultury pokazany zostanie jeden z najgłośniejszych filmów z jej udziałem - " Lalka" w reż. Wojciecha Jerzego Hasa. Po projekcji aktorka spotka się z publicznością, będzie również prezentowała swoją najnowsza książkę.

Wraz z ekipą telewizyjną z TVP, Beata Tyszkiewicz odwiedzi centrum miasta i zakątki Jeleniej Góry, w których spędzała czas przed laty, gdzie powstaną zdjęcia do reportażu poświęconego aktorce i jej związkach ze stolicą Karkonoszy. W sobotę wieczorem podczas uroczystej gali otwierającej FRF, Beata Tyszkiewicz odbierze Kryształowego Dzika - nagrodę przyznawaną za twórczą współpracę aktora z reżyserem. Wśród laureatów statuetki są już:Katarzyna Figura, Bogusław Linda, Jan Nowicki, Janusz Gajos, Małgorzata Kożuchowska i Artur Żmijewski.

Janusz Majewski (źródło: Organizatorzy 8. FRF)

Kolejny z laureatów tegorocznego festiwalu - Janusz Majewski - to nie tylko reżyser filmowy, ale dramatopisarz, scenarzysta i wykładowca. Jest autor tak uznanych obrazów jak: "Sublokator", "Zazdrość i medycyna", "Zaklęte rewiry", "Sprawa Gorgonowej", "Królowa Bona" czy "C.K. Dezerterzy". Za swoje filmy zdobył wiele nagród na całym świecie, a spod jego ręki w łódzkiej szkole filmowej wyszli m.in.: Feliks Falk, Andrzej Barański, Filip Bajon i Juliusz Machulski.

Z publicznością reżyser spotka się w Jeleniogórskim Centrum Kultury w niedzielę 7 czerwca ok. godz. 14, tuż po projekcji jego filmu "Sublokator". Dzień wcześniej, podczas gali rozpoczynającej festiwal, odbierze Kryształowego Dzika stanowiącego uhonorowanie jego artystycznego dorobku. Majewski będzie ósmym zdobywcą tej nagrody. Do tej pory otrzymali je: Stanisław Lenartowicz, Sylwester Chęciński, Krzysztof Zanussi, Janusz Morgenstern, Kazimierz Kutz, Janusz Zaorski oraz Wojciech Wójcik.

Nominacje do Złotych Dzików

Janusz Chabior (źródło: Organizatorzy 8. FRF)

Co roku podczas festiwalu odbywa się konkurs, w którym wyłonieni przez jurorów reżyserzy walczą o statuetkę Złotego Dzika dla najlepszego twórcy obrazu 2014/1015 roku. Wśród laureatów Złotych Dzików znajdują się m.in.: Paweł Pawlikowski (Ida 2014 r.), Marcin Krzyształowicz (Obława 2013 r.) czy Jerzy Skolimowski (Cztery noce z Anną 2009 r.).

Twórcami nominowanymi go Grand Prix 8. FRF – Złotego Dzika są:

  • Aleksandra Gowin, Ireneusz Grzyb "Małe stłuczki"
  • Łukasz Palkowski "Bogowie"
  • Marcin Krzyształowicz "Pani z przedszkola"
  • Jacek Lusiński "Carte Blanche"
  • Waldemar Krzystek "Fotograf"
  • Jan Jakub Kolski "Serce, serduszko"
  • Patryk Vega "Służby specjalne"
  • Krzysztof Zanussi "Obce ciało"
  • Jerzy Stuhr "Obywatel"

Wojciech Wójcik i Stanisław Dzierniejko – dyrektor i producent Festiwalu Reżyserii Filmowej

Jurorami tegorocznego Festiwalu Reżyserii Filmowej, którzy wyłonią najlepszego reżysera 2014/2015 roku 8. FRF są Janusz Majewski, Wojciech Wójcik i Andrzej Krakowski.

Spotkania z gwiazdami

Jerzy Stuhr (źródło: Organizatorzy 8. FRF)

Sonia Bohosiewicz (źródło: Organizatorzy 8. FRF)

Festiwalowa publiczność będzie miała okazję do spotkań i rozmów z reżyserami, aktorami i scenarzystami goszczącymi na jeleniogórskim święcie filmu m. in.: Krzysztofem Zanussim, Jerzym Stuhrem, Wojciechem Wójcikiem, Waldemarem Krzystkiem, Marcinem Krzyształowiczem, Ireneuszem Grzybem, Aleksandrą Gowin, Andrzejem Krakowskim, Jackiem Lusińskim, Cezarym Harasimowiczem, Sonią Bohosiewicz, Grażyną Wolszczak, Anną Samusionek, Arturem Żmijewskim i Janem Nowickim.

Wydarzenia towarzyszące i koncerty

Teatralna zabawa filmem (źródło: Organizatorzy 8. FRF)

Sobota 6 czerwca
Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego
Spektakl teatralno-muzyczny pt."Film Gravity". Aktorzy, w zabawie z grawitacją, przeniosą widzów do świata bohaterów filmów "Titanic", "Matrix", "Lśnienie", "American Beauty", "Casablanca" oraz poprowadzą na spotkanie z Jamesem Bondem, Marilyn Monroe i Rockym.

 

Jan Nowicki (źródło: Organizatorzy 8. FRF)

Poniedziałek 8 czerwca
Jan Nowicki
Spektakl teatralno-muzyczny pt. "Z obłoków na ziemię". Spektakl z oryginalną muzyką Cezarego Chmiela i Marka Stryszowskiego oraz poezją ks. Jana Twardowskiego, Bolesława Leśmiana, Jana Nowickiego oraz Jana Pawła II opowiada o przemijaniu, prawdzie istnienia, miłości, miłosierdziu i wierze we współczesnym świecie.

 

Anna Samusionek (źródło: Organizatorzy 8. FRF)

Środa 10 czerwca
Anna Samusionek
Spektakl teatralno-muzyczny pt. "Pan Tadeusz na wesoło, czyli perypetie miłosne Tadeusza i Telimeny". Aktorka łączy pełną humoru recytację z anegdotami i osobistymi komentarzami. Wprowadza widzów w świat historii szlacheckiej Adama Mickiewicza. Udowadnia, że ,,Pan Tadeusz" nie jest nudną lekturą szkolną, lecz niezwykle dowcipną opowieścią o ludziach takich jak my, pokazującą ich emocje, wielkie uczucia a także groteskowość, choć bez jakiejkolwiek złośliwości.

 

Mariusz Kiljan (źródło: Organizatorzy 8. FRF)

Czwartek 11 czerwca
Mariusz Kiljan
Recital "20 najśmieszniejszych piosenek na świecie". Prawdziwy popis najwyższej jakości dowcipu. Bohater spektaklu to jegomość nękany niezliczonymi fobiami i obsesjami. Całość utrzymana jest w konwencji seansu u psychoterapeuty wypełnionego piosenkami m.in.: Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Elvisa Presley'a czy Jeremiego Przybory. Mnóstwo śmiechu i dobrego humoru.

 

Andrzej Krakowski (źródło: Organizatorzy 8. FRF)

9.6-11.6. godz. 10-1230
Muzeum Karkonoskie
warsztaty reżyserskie dla grupy 20 słuchaczy Prowadzenie prof. dr Andrzej Krakowski ze Szkoły Filmowej w Nowym Jorku.

Szczegółowy program Festiwalu, informację o sposobie zdobycia wejściówek (bezpłatnych) i biletów oraz wiele interesujących informacji znajdziecie na festiwalowej witrynie www: Festiwal Reżyserii Filmowej

ZAPRASZAMY do Jeleniej Góry!

Źródło: Organizatorzy

Tagi: · wydarzenia kulturalne

· festiwalrezyserii.com

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław