ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Odkryta przeszłość

Napisany: 2015-06-24

Odkryta przeszłość

Historia zatrzymana w kadrach wróciła. Wzbudza wspomnienia i wzruszenia

W niedzielę, 21 czerwca 2015 roku w parafii pw. Narodzenia NMP w Lubaniu-Uniegoszczy odbył się wernisaż wystawy plenerowej pt. Uniegoszcz – przeszłość ukryta na dawnej fotografii.

U podwalin wystawy legły czarno-białe fotografie, które zachowały się w domach mieszkańców Uniegoszczy oraz archiwalnych dokumentów wyszperanych na strychu miejscowej plebanii. Pozornie martwe przedmioty nagle ożyły. Ze zdjęć wyłoniły się wydarzenia i ludzie – ze swymi emocjami, przeżyciami. Dokumenty zaś przypomniały fakty i zdarzenia. Historia powróciła by udzielić lekcji o pionierskich latach po II wojnie światowej.
Wielu zgromadzonych na wernisażu mieszkańców odnalazło w wystawie skrawek siebie. Dotykając starych, pożółkłych, często wyblakłych, czarno-białych fotografii i dokumentów wrócili do młodości, a inni do nieznanej dobrze rodzinnej przeszłości.

Organizatorem pleneru było Stowarzyszenie Miłośników Parafii Katolickiej w Uniegoszczy. Spotkanie merytorycznie wzbogacił Tomasz Solecki, przedstawiając zarys historii fotografii w wykładzie pt. „O dawnej fotografii słów kilka”. Niepowtarzalny klimat stworzył recitalem fortepianowym Przemysław Bereziuk.
Po części oficjalnej, podczas poczęstunku, nie brakło wymiany wrażeń.

Wielu uniegoszczan i gości zadeklarowało wzbogacenie kolekcji zdjęć Uniegoszczy. Stowarzyszenie MPK w Uniegoszczy, wychodząc naprzeciw tym obietnicom, postanowiło przedłużyć zbiórkę zdjęć.

Zachęcamy dzisiejszych i dawnych mieszkańców Uniegoszczy, posiadających w swoich albumach zdjęcia z przeszłości Uniegoszczy, z lat 40., 50., 60. i 70. XX w., przedstawiających życie codzienne, spędzanie wolnego czasu, święta kościelne, działalność szkoły itp., do udostępniania zbiorów. Fotografie umieszczone w kopertach z opisem (imię i nazwisko właściciela, adres oraz numeru telefonu), można składać w zakrystii kościoła parafialnego w Uniegoszczy, przy ul. Różanej 21, po każdej mszy św. Oryginały fotografii po wykonaniu kopii, zostaną zwrócone właścicielom i będą do odebrania w zakrystii.

Dodatkowych informacji udziela:
Piotr Dumanowski – prezes zarządu Stowarzyszenia Miłośników Parafii Katolickiej w Uniegoszczy, e-mail: stowarzyszenieuniegoszcz@wp.pl , strona: www.uniegoszcz.pl

Piotr Dumanowski
Zdjęcia: Magdalena Guła, Jerzy Guła

Zadanie pt. „Uniegoszcz-przeszłość ukryta na dawnej fotografii” zostało dofinansowane ze środków Powiatu Lubańskiego.

Tagi: · wernisaż wystawy

Linki: · Uniegoszcz - historyczna reaktywacja · Powrót na Bukowinę · Udana reaktywacja · www.uniegoszcz.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych blokady skrzyni biegów sprzątanie Wrocław