ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Nadnyskie święto

Napisany: 2015-08-17

Nadnyskie święto

JAKUBY - święto Starego Miasta w Zgorzelcu, to najatrakcyjniejsze wydarzenie kulturalno-rozrywkowe na Polskich Górnych Łużycach

Marsz na JAKUBY! (JAKUBY 2014, fot. A. Lipin)

Organizowane w ostatnim tygodniu sierpnia na Przedmieściu Nyskim, święto klimatem nawiązuje do początków miasta, do czasów kiedy na zgorzeleckim starym mieście mieszkał i pracował Jakub Böhme - niemiecki szewc, mistyk, gnostyk i filozof religii.

JAKUBY to spotkanie z historią, tańcem, muzyką, teatrem, rzemiosłem

W wielu zakątkach urokliwego Przedmieścia Nyskiego w trakcie JAKUBÓW odbywają się koncerty, spektakle i pokazy tańców dawnych. Przy Moście Staromiejskim rzemieślnicy prezentują swoje rękodzieło nawiązujące do dawnych epok. Istotnym elementem tego jarmarku jest część historyczna - prezentują się osady słowiańskie i bractwa rycerskie.
Inspiracją do zorganizowania festynu miejskiego była odbudowa Mostu Staromiejskiego łączącego Przedmieście Nyskie w Zgorzelcu ze starym miastem Görlitz, na ulicach którego od wielu lat w tym samym czasie świętuje się Altstadfest (Festyn Starego Miasta).

JAKUBY 2015 - program

JAKUBY 2015 - repertuar JAKUBOWEGO TEATRU POD CHMURĄ

JAKUBY na przestrzeni kilku lat, zmieniło klimat imprezy z festynu miejskiego na historyczno-artystyczno jarmark. Atrakcyjność JAKUBÓW przekłada się na dziesiątki tysięcy gości, których z każdą edycją imprezy przybywa.

ZAPRASZAMY !

 

Źródło: MDK Zgorzelec

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław