ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Wycięte Karkonosze

Napisany: 2015-09-23

Wycięte Karkonosze

Żywe pejzaże, rośliny, drzewa i góry - do wycięcia

Wycinanki Karkonoskie (źródło: AdRem)

A to ci dopiero cuda! Duch Gór podczas rozmowy z lisami, przeganiający ze swego królestwa kopaczy kamieni szlachetnych, palący fajkę w czasie przechadzki przez las. Do tego dziewięćsił bezłodygowy jak żywy, lilia złotogłów niemal pachnąca, zamek Chojnik, który zadziera z chmurami, czy góry okryte mroczną pierzyną… I wszystko z papieru!

Do samodzielnego wykonania, a właściwie wycięcia, bo sylwetki – o których mowa – to po prostu dawne, niezwykle popularne w Karkonoszach jeszcze w I połowie XX w. wycinanki. Kuracjusze zjeżdżający do Cieplic Śląskich, Karpacza, Szklarskiej Poręby i okolic nabywali je tutaj, by potem przez długie lata przypominały im uroki sudeckiej krainy i żyjących tu ludzi.

Wycinanki przedstawiające ludzi, zwierzęta, scenki rodzajowe lub pejzaże zazwyczaj wykonywano w czarnym papierze, a potem naklejano na białe, kontrastowe tło. Jednym z najwybitniejszych twórców sylwetek był Johann August Eckert urodzony w 1807 r. we wsi Cunnersdorf (dziś część Jeleniej Góry), którego niektóre prace do dziś znajdują się w zbiorach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Wycinanki Karkonoskie (źródło: AdRem)

Nowa, gustownie wydana publikacja wydawnictwa Ad Rem przypomina tę karkonoską tradycję. Wycinanki karkonoskie, wydane w trzech zeszytach zawierają projekty współczesnych twórców, którzy w swojej pracy wykorzystali motywy nawiązujące do legend o Duchu Gór, ilustrujące okoliczne rośliny lecznicze czy lokalne krajobrazy. Wycinanki karkonoskie zachęcają do chwili zatrzymania, poukładania wspomnień, uspokojenia myśli.

Do każdego zeszytu z projektami do samodzielnego wycięcia dołączone są dopasowane passe-partout. Tak, by efekt wycinankarskiej pracy wygodnie można było potem umieścić w ramce, wykorzystując go jako nader oryginalną ozdobę mieszkania czy biura.

Instrukcje dołączone do każdego z projektów bardzo ułatwiają ich realizację, a opisy treści poszczególnych wycinanek zdradzają arcyciekawe tajemnice związane z regionem, dodając tej eleganckiej książeczce edukacyjnego waloru.

Książeczki dostępne są w księgarni Wydawnictwa Ad Rem w Jeleniej Górze przy ul. Okrzei 12, księgarniach w regionie oraz sklepie internetowym.

Sandra Nejranowska

· www.adrem.jgora.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław