ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Zjazd klasycznego narciarstwa

Napisany: 2015-10-02

Zjazd klasycznego narciarstwa

KRÓLA NART i ZAWODNIKA ROKU wybiorą w Szklarskiej Porębie

Justyna Kowalczyk - najbardziej utytułowana polska narciarka klasyczna podczas startu w Jakuszycach, na IZERSKICH trasach biegowych (fot. Marcin Oliva Soto)

Szklarska Poręba będzie miejscem spotkania dziennikarzy z całej Europy z szefami Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i organizatorami największych zawodów na świecie w narciarstwie klasycznym i biathlonie.

Forum Nordicum - tak nazywa się organizacja zrzeszająca dziennikarskich specjalistów od narciarstwa klasycznego i biathlonu. Od 36 lat spotykają się co roku jesienią w różnych miejscowościach - arenach najważniejszych zawodów. Pierwszy raz w Polsce, w Szklarskiej Porębie, konferencja Forum Nordicum odbędzie się w dniach 12-15 października br.

Stacja zimowych sportów pod Szrenicą konferencję zawdzięcza temu, że w latach 2012 i 2014 organizowała Puchar Świata w Narciarstwie Biegowym, a w 2001 r. (wspólnie z Karpaczem) - Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym Juniorów. Ponadto Polana Jakuszycka od 40 lat jest miejscem rozgrywania Biegu Piastów, który należy do Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Wordloppet. Wyniki w nim uzyskane zalicza się także do prestiżowej klasyfikacji FIS Wordloppet Cup (dawnego FIS Marathon Cup) - spośród dziewięciu dużych biegów narciarskich.

To m.in. sukcesom tej narciarki - Justyny Kowalczyk - Jakuszyce zawdzięczają zarówno dwukrotną organizację zawodów Pucharu Świata w narciarstwie Biegowym, a Szklarska Poręba - Forum Nordicum (fot. Marcin Oliva Soto)

O wysokiej randze Forum Nordicum w światku narciarskim najlepiej świadczy to, że na konferencję przyjeżdżają szefowie najważniejszych organizacji. Do Szklarskiej Poręby przybędą m.in.: przewodniczący Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) Gian Franco Kasper, sekretarz generalna FIS Sarah Lewis i przewodniczący komisji skoków FIS Walter Hofer. Nie zabraknie prezesa Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusza Tajnera i prezeski Polskiego Związku Biathlonu Dagmary Gerasimiuk. Sportowców mają reprezentować były mistrz świata i olimpijski w kombinacji norweskiej Mario Stecher (będzie promował swoją książkę) oraz reprezentanci Rep. Czeskiej w skokach: Jakub Jiroutek i Tomáš Slavík.

W programie konferencji zaplanowano prezentacje największych zawodów w narciarstwie klasycznym i biathlonie w najbliższych latach, Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Biathlonu, dyskusje o sytuacji mediów zajmujących się narciarstwem klasycznym i biathlonem, jak również wręczenie dziennikarskich nagród: Króla Nart i Zawodnika Roku.

Uczestnicy Forum Nordicum odwiedzą Pałac Pakoszów i Hutę Szkła Kryształowego JULIA w Piechowicach oraz Karpacz. Zapoznają się z ofertą turystyczną woj. dolnośląskiego, Jeleniej Góry, Doliny Pałaców i Ogrodów, Harrachova, Term Cieplickich i innymi atrakcjami. Jak podkreślają gospodarze tych miast i miejsc, konferencja jest doskonałą okazją do promocji regionu Karkonoszy, jako miejsca wypoczynku i rozgrywania wielkich zawodów sportowych, wśród tak opiniotwórczej grupy, jak dziennikarze zagranicznych i krajowych mediów. Jak na razie udział w konferencji potwierdziło około 60 dziennikarzy, ale każdego dnia przysyłane są kolejne zgłoszenia.

Leszek Kosiorowski

Tagi: · Szklarska Poręba · narty biegowe · trasy narciarskie

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne regały magazynowe montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław