ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Tydzień w Zgorzelcu

Napisany: 2015-11-03

Tydzień w Zgorzelcu

Upłynie teatralnie, filmowo, naukowo - rozrywkowo i kulturalnie

LATAJ Z KRYSTYNĄ - spektakl w reż. Andrzeja Sadowskiego z udziałem Aldony Jankowskiej, 8 listopada 2015 r.

Sporo ciekawych seansów, kilka interesujących wykładów, wernisaż i bardzo fajny spektakl, choć z tzw. puszki. Tak będzie się układał rozpoczęty tydzień w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu.

Otwiera go kino PozaNova. W poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek kręcą się na przedpołudniowych seansach szpule z obrazami dla szkół, w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Popołudniami - "Agnieszka". To opowieść o dziewczynie, która trafia do więzienia zamiast swojego chłopaka. Kiedy wychodzi na wolność, wyjeżdża z rodzinnego miasta. Wsiada w pierwszy lepszy autobus, który zawozi ją do Monachium i tam stara się ułożyć sobie życie, pracując jako domina w luksusowej agencji towarzyskiej "Madame". Film miał premierę 30 października br. i... naprawdę warto go zobaczyć! Główną rolę gra, znana m. in. z serialu "Czas honoru", Agnieszka Gorczyca. Bilety kupicie do środy włącznie, tylko za 11 zł. Nic tylko wsiadać, drzwi zamykać, światło gasić...

We wtorek, oprócz kinowych seansów, toczą się pod zieloną kopułą ciekawe dyskusje w ramach polsko-niemieckiego klubu dyskusyjnego TANDEM. Zbierają się także na scenie młodzi aktorzy Teatru Baśni Doroty Baranowskiej, by po raz kolejny przećwiczyć spektakl pt. "Pudło". Ćwiczą znów intensywnie, bo spektakl już 15 listopada pokażą szerokiej publiczności w ramach Zgorzeleckich Spotkań z Teatrem.

W środę i czwartek znów Dom Kultury odwiedzą słuchacze Transgranicznego Uniwersytetu III Wieku. Pierwszego dnia o godz. 11 spotkają się z Zofią Barczyk - dyrektorem WS-SP ZOZ w Zgorzelcu i przewodniczącą Rady Miasta. Spotkanie odbędzie się w cyklu "Takich ich nie znacie". W piątek zaś zaplanowane są dla studentów-seniorów warsztaty, które poprowadzi Dominik Trutkowski z Instytutu Zachodniego w Poznaniu, pt. "Jak powstaje wystawa".

Czwartek 5 listopada 2015 r. w gmachu nad Nysą będzie niezwykle interesujący za sprawą wykładu Markusa Lammerta, który jest historykiem i współpracownikiem naukowym Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Uczony na podstawie własnych badań źródłowych opisuje powojenną sytuację w Görlitz, które po zakończeniu wojny zostało podzielone nową granicą. Ludzie mieszkający na wschodnim brzegu Nysy zostali wysiedleni, a w zachodniej części zebrały się dziesiątki tysięcy przesiedlonych, którymi musiano się zaopiekować i zapewnić byt. Ciekawe czy w wykładzie pt. "Miasto wypędzonych. Görlitz 1945-1953", Lammert przypomni dlaczego doszło do wysiedleń i kto rozpoczął II wojnę światową? Początek godz. 18. Wstęp wolny.

Po spokojnym kinowym piątku, mocnym akcentem w sobotę, od godz. 10 będą warsztaty teatralne. Uroczysty wernisaż o godz. 16 zainauguruje wystawę poświęconą Teatrowi Ziemi Zgorzeleckiej. Czy powiedzie się próba reaktywacji zespołu? Jeśli ktoś czuje w sobie zew sceny - niechaj przybywa! Ale jeśli tylko teatr lubicie zażywać, a nie tworzyć - także przyjdźcie. W ramach Zgorzeleckich Spotkań z Teatrem, odbędzie się spotkanie z dr. Piotrem Rudzkim, zgorzelczaninem i wybitnym teatrologiem z Zakładu Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Wygłosi wykład pt. "Po co nam dziś teatr (publiczny)?". Towarzyszyć mu będzie projekcja spektaklu "Złowiony - Rekonstrukcje" Tadeusza Różewicza w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego, zarejestrowanego 25 lutego 1994 roku w spalonym Teatrze Polskim we Wrocławiu. Wstęp wolny.

Tydzień zamyka... niedziela. Także teatralna. Pod zieloną kopułą wystąpi Aldona Jankowska, w spektaklu "Lataj z Krystyną", w reż. Andrzeja Sadowskiego. Anonsowana sztuka to tragikomedia opowiadająca o tym, do czego może doprowadzić pozornie błaha idea, wzięta na poważnie. Jak to się dzieje, że przeciętni, dobrzy ludzie, żyjący "tu i teraz", nie mogąc znieść rzeczywistości są w stanie posunąć się do radykalnych rozwiązań, żeby ją zmienić? Na to pytanie Aldona Jankowska spróbuje odpowiedzi, opowiadając niezwykle zabawną historię. Z mocnym asem w rękawie. Początek widowiska o godz. 18., 8 listopada 2015 r. Bilety po 35 zł. Przybywajcie!

Źródło: MDK Zgorzelec

Tagi: · wydarzenia kulturalne

Linki: · Ballady Elli · Sceny sprzed 70 lat · Pod zieloną kopułą kipi od kultury · mdk.zgorzelec.eu

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne blokady skrzyni biegów regały magazynowe sprzątanie Wrocław