ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » W tym zamku straszy!

Napisany: 2015-11-23

W tym zamku straszy!

Przewodnik po 20 legendach i historii warowni i pałaców polskich

CZY W TYM ZAMKU STRASZY :: Elżbieta Śnieżkowska-Bielak

Zbiór dwudziestu legend o zamkach polskich Czy w tym zamku straszy? napisałam, aby zainteresować najmłodsze pokolenie ojczystą historią. Bowiem nie suche fakty historyczne, a właśnie ciekawe legendy mogą skłonić dzieci i młodzież do historycznych poszukiwań, do zwiedzania zabytków i poznawania pamiątek z przeszłości.

W Polsce ocalało wiele rozmaitych zabytków - szczególnie zamków i pałaców. W centralnej części państwa znajdują się rezydencje magnackie, na Pomorzu Środkowym i Warmii - warownie krzyżackie, na Śląsku zamki Piastów i rezydencje możnych rodów śląskich. Każda z tych starych budowli kryje jakieś tajemnice, z każdą wiążą się mroczne opowieści. W niektórych zamkach do dziś błąkają się duchy białych dam i słychać jęki torturowanych nieszczęśników. W legendach prawda historyczna miesza się z fantazją. Jest w nich miejsce dla wiedźm, diabłów, a nawet świętych, lecz także na polską historię z ciekawymi bohaterami i wybitnymi postaciami.

Ażeby przybliżyć klimat dawnych wieków, postanowiłam ubrać akcję w kostium historyczny. Rozmyślnie zastosowałam stylizację językową. Język Czy w tym zamku straszy? jest rekwizytem - pomaga poczuć atmosferę minionych epok. Aby jednak był dla zrozumiały dla młodego czytelnika, podania opatrzone są słowniczkami.
Każdą legendę poprzedza też krótka historia zamku. Zawiera podstawowe fakty historyczne związane z obiektem. Starałam się by nie zanudzić a zaciekawić.

Zapraszam do lektury zbioru legend Czy w tym zamku straszy?. Zaprowadzi Was w dawne czasy, by w świecie wyobraźni przeżyć trzymające w napięciu przygody.

Autorka

Czy w tym zamku straszy

  • Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
  • Wydawnictwo Harmonia
  • Gdańsk 2015
  • Cena detaliczna: 22 zł
  • Format: B5
  • Objętość: 160 stron
  • Oprawa miękka
  • ISBN: 978-83-7134-808-2

Książkę zakupić można m. in. na stronie wydawnictwa.

Promocja Czy w tym zamku straszy? autorstwa Elżbiety Śnieżkowskiej-Bielak odbędzie się w piątek 11 grudnia 2015 r., o godzinie 17 w Bibliotece Publicznej w Gryfowie Śląskim. ZAPRASZAMY!

Tagi: · wydarzenia kulturalne · zamek · zabytki

Linki: · Nie tylko Gryf i Czocha... · Ronow - sześćsetletnie ruiny · Izerskie zamki, których nie ma

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław