ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Pozyskaj minerały

Napisany: 2015-12-19

Pozyskaj minerały

Wraz z przewodnikiem poznasz, a może też znajdziesz, skarby Sudetów

Nowa publikacja regionalna, darmowy PRZEWODNIK MINERALOGICZNY…, ściągnął do Muzeum Regionalnego w Lubaniu liczne grono miłośników naszej krainy (fot. M. Guła)

Wieczór autorski promujący "Przewodnik mineralogiczny po powiecie lubańskim i lwóweckim", autorstwa Roberta Girulskiego, Piotra Rachwała i Łukasza Tekieli, przyciągnął do lubańskiego Muzeum Regionalnego rzesze miłośników regionu. Na szczęście nie była to jedyna okazja na wzbogacenie domowych biblioteczek o nową publikację. W najbliższych dniach mieszkańcy powiatu lubańskiego i lwóweckiego wciąż będą mogli otrzymać książkę.

"Przewodnik mineralogiczny po powiecie lubańskim i lwóweckim" został wydany przez lubańskie stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze" z inicjatywy Łukasza Tekieli - dyrektora Muzeum Regionalnego w Lubaniu, a zarazem pasjonata i kolekcjonera lokalnych minerałów. Dzięki pozyskaniu przez "Pogranicze" dofinansowania z ogólnopolskiego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich książka jest bezpłatna.

Autorami tekstu są Robert Girulski i Łukasz Tekiela. Fotografie minerałów wykonał Piotr Rachwał. Bogato ilustrowany przewodnik zawiera wiele cennych informacji na temat występowania różnych minerałów na terenie powiatu lubańskiego i lwóweckiego.
Autorzy w przystępny i bardzo interesujący sposób opisują szereg punktów terenowych, w których da się znaleźć sporo ciekawych okazów mogących wzbogacić domowe lub szkolne kolekcje mineralogiczne. (…) Zaletą tej książki jest jej uniwersalność, a zastosowany tu przejrzysty sposób prezentacji sprawia, że zawarte w niej informacje są przydatne zarówno dla osób interesujących się geoturystyką, miłośników kolekcjonowania minerałów, jak i osób preferujących różne formy spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu - podkreśla w recenzji wydawniczej dr hab. Piotr Kazimierz Gunia, kierownik Muzeum Mineralogicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dolny Śląsk i Górne Łużyce, pod względem zasobów lokalnych kamieni ozdobnych i szlachetnych, należy do jednych z najbardziej interesujących obszarów Polski

Autorzy na kartach książki dzielą się z czytelnikami swoim doświadczeniem zdobytym w terenie. Publikacja zawiera propozycje wycieczek mineralogicznych do miejsc uznanych przez autorów za godne polecenia. Wśród propozycji znajdują się m. in. Oleszna Podgórska, Wzgórze Wyrwak, kopalnia bazaltu "Księginki" w Lubaniu oraz kopalnia kwarcu "Stanisław" w Górach Izerskich.

Czytelnikom życzymy wielu wrażeń podczas lektury, zaś wszystkim osobom wyruszającym w teren ciekawych, bezpiecznych i obfitujących w znaleziska mineralogiczne wypraw.

Mieszkańcy powiatu lubańskiego i lwóweckiego mogą odebrać bezpłatny "Przewodnik mineralogiczny…" w biurze Łużyckiego Centrum Rozwoju w Lubaniu:

  • Rynek-Sukiennice 38 ("TRET", 1. piętro) w Lubaniu
  • poniedziałek-piątek od godz. 730 do 1530
  • UWAGA! 24 grudnia 2015 r. (czwartek, wigilia Bożego Narodzenia), biuro ŁCR jest zamknięte!

Publikacja jest darmowa. Książkę mogą otrzymać wyłącznie mieszkańcy powiatu lubańskiego i lwóweckiego. Nakład jest ograniczony. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.
Nie są przyjmowane wcześniejsze rezerwacje na przewodnik (telefoniczne bądź drogą elektroniczną). Nie jest prowadzona sprzedaż książki.

Wersja elektroniczna Przewodnika mineralogicznego po powiecie lubańskim i lwóweckim.

FIO

Projekt "Historia zaklęta w kamieniu, czyli lubańskie i lwóweckie tradycje gemmologiczne"
Realizator: Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze" Partner projektu: Łużyckie Centrum Rozwoju w Lubaniu
Finansowanie: Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Magdalena Guła, P-ZFST "Pogranicze"

Tagi: · kopalnia · Lubań · poszukiwacze skarbów

Linki: · Zaklęte w minerałach · Historia zaklęta w kamieniu · Skarby Izery

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław