ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Dwa miliony na edukację

Napisany: 2016-01-07

Dwa miliony na edukację

Fundacja pomaga szkołom w edukacji ekologicznej

Edukacja ekologiczna dzieci jest możliwa m. in. dzięki dofinansowaniu przez Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor (źródło: NZOJH)

Czeska Fundacja Ochrony i Odnowy Gór Izerskich (Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor) ogłosiła już XIV edycję programu grantów wspierających edukację ekologiczną dzieci. Dofinansowane będą projekty szkół i organizacji społecznych pracujących z młodzieżą, których celem jest pogłębianie relacji najmłodszych pokoleń z przyrodą.

- Wierzymy, że integralną częścią ochrony przyrody jest pielęgnowanie relacji między ludźmi i naturą. A od kogo jak nie od młodego pokolenia zaczynać ich pogłębianie? Corocznie zachęcamy szkoły i organizacje pracujące z młodzieżą do tworzenia własnych projektów edukacji ekologicznej - przybliża sens inicjatywy Ondřej Petrovský, dyrektor fundacji.

Wiele szkół i aktywnych pedagogów chciałaby ściślejszego związku edukacji z ekologią, ale w budżetach szkół brakuje często na to środków. Właśnie w tym ma pomóc program grantów. Wnioski (wzór jest dostępny na stronie internetowej fundacji), można przesyłać aż do końca stycznia.

Projekt PRZYRODA WSZYSTKIMI ZMYSŁAMI realizowało stowarzyszenie Pampeliška Nový Bor, dzięki grantowi przyznanemu przez Fundację Ochrony i Odnowy Gór Izerskich (źródło: NZOJH)

- Projekty muszą kłaść nacisk na pracę w terenie. Może to oznaczać na przykład prace badawcze, obserwowanie zwierząt lub roślin, dbanie o ciekawostki przyrodnicze, badanie ekosystemu lasu, poznawanie problematyki regionalnej itp. Premiowana będzie też samodzielna aktywność dzieci. Pierwszeństwo będą miały projekty związane z Górami Izerskimi - wyjaśnia Petrovski.

W lutym przebiegnie ocena wszystkich projektów przez komisję złożoną z ekspertów i najlepszym propozycjom zostanie przekazana pomoc finansowa. Fundacja Ochrony i Odnowy Gór Izerskich współpracuje z Lasami Republiki Czeskiej i zarządem Obszaru Chronionego Krajobrazu Jizerské hory, z którymi można między innymi konsultować własny pomysł.
Odzew szkół stale wzrasta i świadczy o zwiększaniu się zainteresowania nauczycieli tą problematyką. Wszystko oczywiście zależy od finansów, które udaje się fundacji na ten cel pozyskać od darczyńców. Dlatego corocznie zwraca się do przedsiębiorstw mogących wesprzeć program grantów.

- Jesteśmy świadomi, że środków na edukację ekologiczną szkołom często brakuje. Oprócz dzielenia się doświadczeniem pomagamy więc tym instytucjom także finansowo. Środki zapewniają nam przeważnie regionalne firmy, bez których pomocy cały program byłby nierealny. Pieniądze zbieramy w różnych kwotach i nawet darowizna rzędu tysiąca koron jest mile widziana - dodaje dyrektor Petrovski.

Program wsparcia edukacji ekologicznej dzieci jest ogłaszany regularnie od roku 2003. Fundacja dofinansowała w tym czasie 164 projektów kwotą przekraczającą łącznie 2,2 mln koron.

Red.

Tagi: · ochrona przyrody

Linki: · Zaostřeno na Liberec · Zrób focus na Izerki · Czas płynie - drzewa rosną · www.jizerky.ecn.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych regały magazynowe sprzątanie Wrocław