ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Wielokrotnie pierwsze

Napisany: 2016-01-25

Wielokrotnie pierwsze

Wyjątkowe zawody Salomon Nordic Sunday zapiszą się w historii cyklu

(fot. Szymon Korzuch)

W niedzielnych zawodach Salomon Nordic Sunday 24 stycznia 2016 r. w Dusznikach-Zdroju, wielokrotnie mogliśmy użyć sformułowania "po raz pierwszy". To był debiut SNS na Jamrozowej Polanie. Po raz pierwszy "łyżwiarze" wystartowali przed "klasykami". Co najważniejsze – pierwszy raz w historii na mecie zameldowało się więcej osób biegnących dowolnymi stylami, niż stylem klasycznym!

Zacznijmy jednak od nowości: 150 zawodników, którzy wnieśli opłatę startową jako pierwsi, w pakiecie otrzymało kije narciarskie marki Salomon. Część już z nimi wystartowała.
Warunki śniegowe na Jamrozowej Polanie, która po raz pierwszy gościła uczestników zawodów Salomon Nordic Sunday, były bardzo dobre. W nocy chwycił mróz, rano delikatnie poprószył śnieg. Naprawdę było po czym biegać. Zapewne dzięki temu na starcie obu biegów stanęło ponad 160 osób, a biegi ukończyło łącznie 159 biegaczy.

(fot. Szymon Korzuch)

Po raz pierwszy harmonogram zawodów SNS zakładał, że najpierw na trasie pojawią się teoretycznie szybsi biegacze stylem łyżwowym. Sensacji nie było. Na liście startowej pojawiło się kilka czeskich nazwisk. Przywykliśmy już, że kiedy w SNS "łyżwą" biegną Czesi, to wygrywają.
Nie inaczej było w niedzielę. Wśród mężczyzn tylko na pierwszej części dystansu Polacy nawiązywali walkę z sąsiadami z południa.
– Na początku biegliśmy jeszcze w szóstkę. Na zjazdach nawet udawało mi się doganiać Czechów, ale gdy w pewnym momencie Šrůtek przyspieszył, to szybko zniknął nam wszystkim z oczu. To bardzo mocny zawodnik – opowiadał na mecie najlepszy z Polaków, Dariusz Mazurkiewicz ze Smolca.

David Šrůtek rzeczywiście z okrążenia na okrążenie (rywalizowano dziś na 4 pętlach po 2,5 km każda) zwiększał przewagę nad rywalami. Na mecie dołożył swojemu rodakowi Pavlowi Šimkovi aż 33 sekundy. Trzeci był kolejny Czech, Jan Hruška – 36 sekund straty do zwycięzcy.

(fot. Szymon Korzuch)

Wśród pań również triumfowała Czeszka – Jitka Pešinová. Była biathlonistka ścigała się m.in. w biathlonowym Pucharze Świata. Nie dała żadnych szans dwóm młodym biathlonistkom ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Dusznik-Zdroju: Darii Bernackiej i Paulinie Krzyżak.

Bieg dowolnymi stylami ukończyło 80 osób. To największa sensacja cyklu Salomon Nordic Sunday. Cykl rozgrywany jest już w siódmym sezonie, za nami kilkadziesiąt biegów w różnych częściach Polski (a raz nawet w Czechach). Dopiero 24 stycznia 2016 r. po raz pierwszy na mecie biegu Salomona pojawiło się więcej "łyżwiarzy", niż "klasyków".
Wyniki biegu znajdziecie tutaj: http://wyniki.datasport.pl/results1666

W drugim niedzielnym biegu, na 10 km stylem klasycznym po tej samej trasie, do mety dotarło... 79 osób.

(fot. Szymon Korzuch)

Nie było czeskiej dominacji. Mieliśmy za to dominację teamu nabiegowkach.pl. Szczególnie wśród mężczyzn, gdzie zawodnicy z tej ekipy... zainkasowali podium! Wygrał bardzo pewnie Piotr Michałek z Jaworzynki. Aż o 1 min. 13 sek. pokonał Grzegorza Legierskiego z Koniakowa, oraz o 1 min. 41 sek. Władysława Olszowskiego z Międzybrodzia.
– Warunki były dziś bardzo dobre, a przede wszystkim bardzo szybkie. Dzięki temu większość dystansu można było "wypchać". Mi to bardzo pasowało. Dzięki takiej taktyce szybko uciekłem kolegom – opowiadał na mecie zwycięzca, który w ciągu dwóch dni wygrał trzy biegi. W sobotę dwa w Jakuszycach i w niedzielę w SNS-ie.
– Dziś pogoda była bardziej sprzyjająca, niż w Jakuszycach, gdzie wiało i sypało. A przy tym było bardzo zimno – dodał "multimedalista".

(fot. Szymon Korzuch)

Wśród pań mieliśmy bardzo zaciętą walkę. Przez 7,5 km Katarzyna Witek (Warszawa-Wesoła) biegła razem z Agnieszką Wanżewicz-Uznańską z Dusznik-Zdroju. Na ostatnim okrążeniu Katarzyna uciekła Agnieszce i samotnie wpadła na metę.
– Czułam cały czas na plecach oddech Agnieszki. Słyszałam też doping miejscowych kibiców, którzy wspierali swoją faworytkę. Za co z resztą dziękuję. Ten doping niósł także mnie – mówiła na mecie bardzo zadowolona zwyciężczyni. Podobnie jak P. Michałek, w dwa dni wygrała trzy biegi. Podium wśród pań uzupełniła Czeszka, Eva Šefcová.
Wyniki biegu stylem klasycznym: http://wyniki.datasport.pl/results1667

Kolejne zawody z cyklu Salomon Nordic Sunday odbędą się w niedzielę 7 lutego na trasach narciarskich na Kubalonce. Przypominamy, że w tym sezonie na każdego SNS-a zapisujemy się osobno. Muszą to zrobić także osoby, które już startowały w tym cyklu.

Redakcja SNS-NartyBiegowe.pl

Wypożyczalnia nart biegowych FISHER w Jakuszycach

Tagi: · zima · biegi narciarskie · biegówki

Linki: · Niedziela u Jarmoza · Kije za wpisowe · Rekreacyjna trójka · www.sns-nartybiegowe.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław