ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Psy się nie pooddają

Napisany: 2016-02-15

Psy się nie pooddają

Z nową energią, w nowym terminie RUSHą na izerskie trasy w zawodach psich zaprzęgów

Czy psy, które w arktycznym mrozie przebiegają setki kilometrów, mogą się poddać? Nie! Ich przyjaciele maszerzy - też nie zamierzają. Dlatego BORDER RUSH 2016 mimo wszystko się odbędzie!

Pogoda nie była "pod psem". Zamiast mrozu, śniegu i zawiei - czyli tego, co psy i ludzie lubią najbardziej, było ciepło i deszczowo.
Dlatego BORDER RUSH 2016 międzynarodowy, średniodystansowy wyścig psich zaprzęgów, nie odbył się w pierwszym tygodniu lutego 2016. Organizatorzy jednak nie zamierzali się poddać. Przeczytali prognozy pogody, ustalili szczegóły i ogłosili nowy termin: 15-18 marca 2016 r..
Tym większe uznanie, że wcale nie jest to łatwe organizować wszystko od nowa, w nowym terminie. Bieg z setkami zawodników, z których większość niekoniecznie musi rozumieć ludzkie problemy, udziałem dziesiątek osób, firm i instytucji, wymaga dużego zaangażowania.

Marcowy program BORDER RUSH 2016 wobec planowanego na luty - bez zmian. Jedyną zamianą jakiej życzą sobie organizatorzy, to dostateczna ilość śniegu.

Zawody rozpoczną się od uroczystego i jak najbardziej kulturalnego otwarcia - koncertem bluesowym na Skwerze Radiowej Trójki w Szklarskiej Porębie. W środę - spektakularne widowisko: NOCNY ETAP wyścigowy. W czwartek, po nieprzespanej nocy ;-) - poranna konferencja prasowa, a po zmroku - Wieczór Maszera. W piątek uhonorowanie zwycięzców i wielki finał w Jakuszycach.

PROGRAM BORDER RUSH 2016

BORDER RUSH 2016 Jakuszyce w Górach Izerskich

15 marca 2016 r.
godz. 12 // start Etapu I - Polana Jakuszycka
godz. 18 // oficjalne otwarcie wyścigu - Szklarska Poręba, Skwer Radiowej Trójki

16 marca 2016 r.
godz. 18 // start Etapu Nocnego - Polana Jakuszycka

17 marca 2016 r.
godz. 10 // konferencja prasowa - Polana Jakuszycka
godz. 12 // start Etapu III - Polana Jakuszycka

18 marca 2016 r.
godz. 12 // start Etapu IV - Polana Jakuszycka
godz. 15 // finał i rozdanie nagród - Polana Jakuszycka

BORDER RUSH międzynarodowy, średniodystansowy wyścig psich zaprzęgów, rozgrywany w formule 4-etapowej na łącznym dystansie 120 km. Wyścig przemierza najpiękniejsze pasmo Sudetów - Góry Izerskie. Na tych samy trasach od 40 lat rozgrywany jest narciarski Bieg Piastów. Wyścig BORDER RUSH jest zaliczany do PUCHARU ŚWIATA IFSS, PUCHARU EUROPY ESDRA oraz PUCHARU POLSKI Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów.

  • najtrudniejszy wyścig psich zaprzęgów w Polsce
  • najdłuższy, 4-dniowy z ekstremalnie trudnym etapem nocnym
  • jeden z dwóch najstarszych wyścigów średniodystansowych w Polsce
  • jeden z 4 największych wyścigów w Europie
  • 1000 psów na starcie
  • 100 największych maszerów Europy
  • elita zawodników, którzy w ciągu 8 lat przejechali 1000 km w Górach Izerskich

Przekraczanie granic

BORDRER RUSH od pierwszej edycji był najdłuższym wyścigiem psich zaprzęgów. W l. 2008-11 trwał aż 8 dni! W tym czasie maszerzy, powożąc zaprzęgiem psów na terenie Czech i Polski, pokonywali ponad 250 km. Spali w terenie, blisko swoich psów. Początkowo na liście startowej znaleźli się maszerzy z Polski, Czech i Niemiec. Po kilku latach BORDRER RUSH jest jednym z najbardziej znanych i najlepiej rozpoznawalnych profesjonalnych wyścigów w Europie. Ostatnia edycja w ubiegłym roku oraz tegoroczna lista startowa, to prawie setka zawodników: z Norwegii, Rosji, Litwy, Łotwy, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Węgier, Słowenii, Słowacji, Czech, Holandii, Francji, Hiszpanii i Polski. Będą kierować ponad tysiącem psów! Absolutną elitą psów sportowych - wyczynowców pokonujących w skrajnych warunkach górskie, 32-kilometrowe etapy w czasie poniżej 1 godziny. Biegną tak szybko jak żadne inne zwierzę na podobnym dystansie.

Profesjonalną opiekę co roku zapewnia grono 4 dyplomowanych lekarzy weterynarii sportowej, a pomaga im - to ewenement nie tylko w Polsce - kilkunastu wolontariuszy ze szkoły weterynaryjnej w Jeleniej Górze. Psy na stake oucie (psi park startowy) każdego dnia pochłaniają ponad 500 kg mięsa i najwyższej jakości wysokoenergetycznych karm, a wypijają ponad 2 tys. litrów wody.
Nad przygotowaniem tras i bezpieczeństwem maszerów, ich zaprzęgów, ale również setek kibiców na izerskich trasach, czuwa kilkadziesiąt osób. Są to sędziowie techniczni, funkcjonariusze straży granicznej, ratownicy GOPR i osoby funkcyjne. Wyścig skupia kibiców z całej Polski.
- Jest nam niezwykle miło, kiedy startujące w śnieżnej zadymce zaprzęgi pozdrawiają turyści z Gdańska czy Białegostoku, przyjeżdżający w Góry Izerskie specjalnie "na psy" - mówi przedstawicielka organizatorów zawodów, Anna Kawala Konik.

Pokażmy, że Górach Izerskich podziwiamy nie tylko góry, śnieg i przyrodę, ale też psy i ich prawdziwych braci - maszerów! Zapraszamy do Jakuszyc. Niech będzie nas dużo.

Źródło: Organizatorzy Border Rush

Chcesz kibicować pieskom na trasie? Przydadzą się narty, by dotrzeć w miejsca trudno dostępne.

Wypożyczalnia nart biegowych FISHER w Jakuszycach

Tagi: · zima · psie zaprzęgi · Jakuszyce

Linki: · Izerska Alaska · Arktyczny klimat w Górach Izerskich · BORDER RUSH! 2015 · www.borderrush.com · www.facebook.com/borderrush

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław