ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Jest ciemno (i głupio)

Napisany: 2016-03-01

Jest ciemno (i głupio)

Zagrożenie dla Izerskiego Park Ciemnego Nieba stwarzają... DZIENNIKARZE!

Emisja zanieczyszczenia świetlnego ze szklarni Citronexu w Bogatyni zagraża przede wszystkim okolicznym mieszkańcom (fot. Liberecki Klub Astronomów, udalosti.astronomy.cz)

W imieniu instytucji założycielskich, które 4 listopada 2009 roku powołały międzynarodowy Izerski Park Ciemnego Nieba (IPCN), stanowczo protestujemy przeciwko podawaniu do publicznej wiadomości przez mass-media w Polsce, nierzetelnych i nieprawdziwych informacji o zagrożeniu prowadzenia obserwacji astronomicznych w IPCN, spowodowanego emisją sztucznego światła przez szklarnie warzywnicze Citronex Polska w Bogatyni.

Ukazujące się od połowy lutego 2016 r. publikacje zawierają treści, będące głównie zapożyczeniami z publikacji czeskich. Poziom skrótów, uproszczeń i przekłamań w nich jest nie do zaakceptowania.
Żadna z redakcji nie poprosiła o wypowiedź którejkolwiek osoby związanej z IPCN w Polsce, co jest tym bardziej zdumiewającym przejawem braku rzetelności dziennikarskiej, że dotarcie do ojców-założycieli Izerskiego Paku Ciemnego Nieba jest niezwykle łatwe.
Zarówno na oficjalnej stronie internetowej Parku www.izera-darksky.eu, jak też pod innymi adresami organizacji i mediów współpracujących z IPCN, można odnaleźć adres poczty elektronicznej, nazwiska osób zaangażowanych w powstanie i rozwijanie Parku oraz reprezentujących go na zewnątrz.

Chcemy także stanowczo podkreślić, iż polskie instytucje powołujące Izerski Park Ciemnego Nieba, ani też którakolwiek osoba utożsamiająca się z Parkiem w Polsce, nie inspirowały polskich publikacji medialnych na temat zanieczyszczenia światłem w rejonie Bogatyni, nie przekazywały żadnych informacji o zagrożeniu nocnego nieba w IPCN oraz nie wskazywały przedsiębiorstwa Citronex Polska jako winowajcy tego rzekomego stanu rzeczy.

Nocne zdjęcia okolic Bogatyni wykonane przez satelitę Suomi NPP w 2014 i 2015 roku. Widoczny wzrost jasności w okolicy elektrowni Turów spowodowany uruchomieniem szklarni (znaczona czerwonym kółkiem). Wizualizacja zdjęć satelitarnych wykonana przez Jurija Stare (www.lightpollutionmap.info) na podstawie danych z Earth Observation Group, NOAA National Geophysical Data Center

Owszem, z pomiarów i analiz wynika, iż wskutek sezonowego doświetlania upraw pomidorów w szklarni Citronex Polska presja sztucznego oświetlenia na IPCN wzrosła, lecz jak dotąd nie sięga ona poziomu uniemożliwiającego prowadzenie obserwacji astronomicznych w Górach Izerskich.
Negatywny wpływ emisji świetlnej wywołanej przez uruchomienie szklarni dotyczy przede wszystkim najbliższego otoczenia, w tym pobliskich miejscowości: Bogatyni-Trzcieńca i Bogatyni-Zatonia w Polsce oraz Hirschfelde, Rosenthal i Dittelsdorf w RFN.

Przekonani jednak jesteśmy, iż dotkliwy problem zanieczyszczenia światłem okolicy Bogatyni uda się rozwiązać poprzez współpracę instytucji naukowych z przedsiębiorstwem Citronex Polska – która, jak donosi oficjalny komunikat firmy – została już podjęta. Ponadto Instytut Astronomiczny UWr oferuje wsparcie dla tych kroków zaradczych swą wiedzą na temat zanieczyszczenia światłem. Osoby związane z IPCN chętnie udzielą wszelkich rad w tym zakresie.

Jako naukowo-przyrodnicza inicjatywa, nowatorska w skali Europy, Izerski Park Ciemnego Nieba jest unikatowym przedsięwzięciem na polsko-czeskim pograniczu. Nie możemy pozwolić na wciąganie IPCN poprzez nieodpowiedzialne, nierzetelne, a wręcz histeryczne publikacje, w międzynarodowy spór na poziomie lokalnym.
Najpoważniejszym zagrożeniem dla Izerskiego Parku Ciemnego Nieba są nieprawdziwe informacje na jego temat.

Instytut Astronomiczny
Uniwersytetu Wrocławskiego
Wrocław, 1 marca 2016 r.

Uwaga od Redakcji

TYTUŁ oraz LID pochodzą od redakcji magazynu GÓRY IZERSKIE, a ich autorem nie jest Instytut Astronomiczny. Jako patron medialny Izerskiego Parku Ciemnego Nieba znamy doskonale sytuację w Parku. Z zatrwożeniem obserwujemy kampanię medialną rozhuśtaną w polskich mediach na jego temat. Śledzimy także nastroje wśród mieszkańców Bogatyni. Najdonośniejsze są przykłady mieszaniny szowinizmu, nieuctwa i zwykłego pieniactwa. Dlatego już wkrótce przygotujemy rzetelną publikację na temat wpływu ZANIECZYSZCZENIA ŚWIATŁEM na środowisko naturalne. Choć wiedza ta nie jest tajemna - dla zainteresowanych dość łatwo dostępna w Sieci.

Tagi: · ochrona ciemności · Izerski Park Ciemnego Nieba · obserwacje astronomiczne

Linki: · Czyste niebo = ciemne niebo · Światło STOP · Trzeba dostrzec ciemność · www.izera-darksky.eu · www.ciemneniebo.pl · www.facebook.com/ciemneniebo

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław