ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » PoBIEGło 5500 PIASTÓW

Napisany: 2016-03-06

PoBIEGło 5500 PIASTÓW

Czas zacząć przygotowania do Biegu Piastów 2017

(fot. Marcin Oliva Soto)

Ostatniego dnia XL Biegu Piastów w Górach Izerskich pobiegło ponad tysiąc zawodników w dwóch biegach. Na 9 km klasykiem najlepsi Dan Šlechta i Silke Escher, na 25 km dowolną techniką Radek Šretr i Iwona Piekarz.
Przez dziewięć dni w 15 konkurencjach XL Biegu Piastów wystartowało około 5500 osób z 27 krajów. W niedzielę 6 marca renomowany czeski biegacz Radek Šretr zwyciężył w pięknym stylu. Przez długi czas dotrzymywał mu kroku Niemiec Toni Escher, ale na około 5 kilometrów przed metą Šretr zostawił go w tyle. Za nimi jeleniogórzanin Jakub Mroziński walczył z Pavlem Petrem o trzecią pozycję, ale nie dał rady. Ponownie (wcześniej na 25 km klasykiem) Jakub Mroziński został najlepszym biegaczem-Polakiem.

(fot. Marcin Oliva Soto)

Wśród pań sukces kolejnej podopiecznej Stanisława Michonia - trzykrotnego zwycięzcy Biegu Piastów. Po sobotnim zwycięstwie Kamili Boczkowskiej w biegu na 50 km (okazała się najlepszą Polką), w niedzielę na 25 km dowolną techniką wygrała Iwona Piekarz z Myślenic, uczennica Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu.
Bieg na 9 km stylem klasycznym należał do utytułowanego i renomowanego czeskiego mistrza Dana Šlechta. Wygrał, jak chciał, pokonując ostatnie metry w rekreacyjnym tempie. W gronie kobiet najlepsza była Niemka Silke Escher.

Wydarzeniem była imponująca postawa austriackiego 62-latka Josef Honesa - trzeciego w biegu na 9 km. To kolejny rewelacyjny start tego zawodnika w Biegu Piastów, na który przyjeżdża od lat.
Bieg klasyczny na 9 km ukończyło 582, a na 25 km dowolną techniką - 468 zawodników. Ze wszystkich piętnastu konkurencji XL Biegu Piastów największym zainteresowaniem cieszyła się "pięćdziesiątka" - ukończyło ją 1426 biegaczy. Ponad tysiąc zawodników wybrało także 25 km stylem klasycznym - do mety dotarło 1141.

(fot. Marcin Oliva Soto)

(fot. Marcin Oliva Soto)

Bieg Piastów niezmiennie odbył się w ramach Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet oraz prestiżowej klasyfikacji FIS Worldloppet Cup, w której o punkty walczą narciarscy biegacze długodystansowi należący do najlepszych na świecie. To oni zdominowali walkę na głównym dystansie 50 km. Liczny przyjazd amatorów biegówek z różnych krajów sprawił, że na Polanie Jakuszyckiej panowała wspaniała, przyjacielska, międzynarodowa atmosfera. Jak napisał do zawodników i organizatorów prezydent RP Andrzej Duda: "To także wielka wartość, że Bieg Piastów tak pięknie łączy ludzi z różnych miejsc i środowisk, że mogą się tu zawiązywać bliskie kontakty, znajomości i przyjaźnie".

(fot. Marcin Oliva Soto)

(fot. Marcin Oliva Soto)

Kolejny raz się okazało, że arena Biegu Piastów – trasy w Górach Izerskich, to miejsce specjalne. W ostatnich tygodniach z powodu braku śniegu i ciepła odwołano biegi Worldloppet we Francji, Niemczech i Estonii, nieco wcześniej w Czechach rywalizowano na krótkich, parokilometrowych pętlach. W Jakuszycach, dzięki łaskawej w ostatnich dniach aurze i przemyślanej pracy na trasach przez całą zimę, zdołano przygotować wymagającą, ale niezwykle atrakcyjną pod względem sportowym i turystycznym, trasę długości 50,5 km.

(fot. Marcin Oliva Soto)

(fot. Marcin Oliva Soto)

Organizację izerskich zawodów od lat dźwiga Stowarzyszenie Bieg Piastów pod czujnym okiem komandora, Dariusza Serafina.

Źródło: Bieg Piastów

Tagi: · zima · Bieg Piastów · narty biegowe

Linki: · Słoneczna pięćdziesiątka · Dwa tysiące zwycięzców · Nocna ucieczka · bieg-piastow.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych regały magazynowe plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław