ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Bielik zagrożony!

Napisany: 2016-03-11

Bielik zagrożony!

Symbolowi Polski grozi śmierć

Bieliki na zbiorniku Bukówka (fot. Krzysztof Kalemba, źródło KPN)

Na Pogórzu Izerskim zaobserwowano bielika z zaplątanymi sznurem nogami. Atakowały go kruki. Trwa okres wysiadywania jaj przez bieliki. Aby pomóc temu królowi polskiego nieba trzeba go zlokalizować. Niestety zniknął przyrodnikom z oczu. Ptak może znajdować się w okolicach Starej Kamienicy bądź Gryfowa Śląskiego, wzdłuż drogi krajowej nr 30.

Jeśli ktoś zauważy dorosłego bielika z białym ogonem, ze sznurem na nogach proszony jest o kontakt z Arturem Pałuckim pod numerem telefonu 514 607 283.

Bielik zwyczajny (Haliaeetus albicilla) jest dużym ptakiem drapieżnym z rodziny jastrzębiowatych. Gatunek na początku XX w. był w Polsce bliski wymarciu. Przez ostatnie 25 lat populacja systematycznie rośnie, m.in. dzięki ścisłej ochronie ptaka. Polska jest trzecim (po Norwegii i Rosji) państwem w Europie pod względem ilości gniazdujących osobników [Wikipedia].
Przez historyków i przyrodników uważany jest za pierwowzór godła państwowego Polski. Stąd też estyma jaką cieszy się bielik w Polskiej kulturze. Choć nie jest orłem, a genetycznie spokrewniony jest bliżej z bocianem (kolejnym ptasim symbolem Polski).
Podziwiany nie tylko przez ornitologów, jest ptakiem majestatycznym, zarówno w locie, jak na ziemi. Warto więc uratować "izerskiego" bielika.

Pamiętajcie jednak - to ptak drapieżny, bardzo silny i wyposażony w niebezpieczne "narzędzia": dziób i pazury. Nie próbujcie pomóc mu samodzielnie!! Zawiadomcie przyrodników - oni będą wiedzieć jak postąpić.

red.

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne regały magazynowe montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław