ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Las czeka na was

Napisany: 2016-03-18

Las czeka na was

Śniegi zejdą - czas na wspaniałe zdjęcia do konkursu

Wiosenna Smědá - fot. Radek Štrupl. Zdjęcie z ubiegłorocznej edycji konkursu ZAOSTŘENO NA JIZERKY

Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor po raz szósty ogłasza fotograficzny konkurs Zaostřeno na Jizerky (Focus na Izery). Jego popularność rośnie z roku na rok, bowiem swoje prace może zgłosić każdy. Nie tylko fotografik czy miłośnik Gór Izerskich - także turysta, który spędził w naszych górach niezapomniane chwile.

Wystarczy przesłać obrazy uwiecznione przez siebie otwarciem migawki, do 3 czerwca 2016 r. Każdy autor może zgłosić CZTERY fotografie - wersji elektronicznej i papierowej.
Szczegółowe zasady znajdziecie na końcu tekstu.

- Izery nawiedzają rzesze zapalonych fotografów, którzy pokazują wspaniałość gór uchwyconą ze wszystkich tradycyjnych i całkiem nieznanych kątów. Każdego roku przesyłają całkiem nowe widoki. Jesteśmy szczęśliwi, kiedy za pośrednictwem naszego fotokonkursu, możemy je pokazywać innym widzom - mówi Ondřej Petrovský, dyrektor fundacji.

Wszystkie nadesłane fotografie ocenia jury, które wybiera ok. 40 najpiękniejszych. Do nich dochodzi jeszcze jedna - wybierana w internetowym głosowaniu przez szeroką publiczność. Z tych zdjęć zestawiana jest wystawa wędrowna, której wernisaż odbędzie się także i w tym roku, w październiku. Ekskluzywny wybór 13 najlepszych spośród wystawianych fotografii, upiększa kalendarz Zaostřeno na Jizerky. Jest wydawany przez fundację od pierwszej edycji konkursu.
- Jestem bardzo szczęśliwy, że ludzie są zainteresowani nie tylko samym konkursem, ale i kalendarzem. Uzyskany z jego sprzedaży dochód przeznaczamy na projekty, pomagające Górom Izerskim. To taki piękny obieg: zdjęcia ustrzelone w Izerach znów tym górom pomagają. - cieszy się Petrovský.

Dla wszystkich autorów, których fotografie znajdą się w kalendarzu, fundacja przygotowuje cenne nagrody. Zaś każdy uczestnik konkursu otrzymuje jeden egzemplarz nowego kalendarza. Wystawa po październikowym wernisażu przenoszona jest każdego kolejnego miesiąca do innej gminy Libereckiego Kraju.
- Doceniamy wszystkich fotografów, którzy przesyłają do nas swe zdjęcia. Nie tylko dlatego, że wystawa cieszy oko, ale pomaga całej sprawie. Każdego roku rośnie liczba konkursowiczów, ale przede wszystkim - nabywców kalendarza, co jest dla nas ogromnie ważne - chwali się dyrektor Petrovský.
Tegorocznej wiosny i lata także będzie można zobaczyć wybór tych najlepszych zdjęć na wystawie, która wciąż krąży po regionie.

Zahartowane maluchy - fot. Václav Lábus. Zdjęcie z ubiegłorocznej edycji konkursu ZAOSTŘENO NA JIZERKY

Do zeszłorocznego konkursu zostało zgłoszonych 216 fotografii od 59 autorów. Sam konkurs po raz pierwszy był ogłoszony już w roku 2011 i w całej swej historii, fotografowie przesłali już ponad 800 fotografii. Powstało z nich 5500 egzemplarzy kalendarzów. Zeszłoroczny nakład 1400 szt. został wykupiony do ostatniego. Zysk z ich sprzedaży został spożyty na wysadzenia pierwotnych gatunków drzew w Górach Izerskich.
-Dzięki temu w ostatnim roku izerskie lasy wzbogaciliśmy o nasadzenia buków, dębów i jodeł, które mają swe niezastąpione miejsce w gatunkowej różnorodności tutejszych lasów. Gatunkowe i wiekowe zróżnicowanie lasu jest niezbędne dla jego długookresowej stabilności. To podnosi koszty przy jego odnowie, ale jesteśmy przeświadczeni, iż to droga w słusznym kierunku - dodaje Ondřej Petrovský.

Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor jest dotąd jedyną fundacją zajmującą się środowiskiem naturalnym w Libereckim Kraju. Impulsem do jej założenia było wielkoobszarowe wylesienie wierzchowinowych partii gór i zniszczenie lasów izerskich w wyniku spiralnej choroby lasu, przypieczętowanej przez imisje z węglowych elektrowni Polski, Niemiec i Czech. Główną misją fundacji jest wsparcie odnowy przyrody i ekologicznie stabilnych ekosystemów leśnych krainy. Wypełnienie tych zamiarów nie byłoby możliwe bez programów oświatowych, zaznajamiających obywateli z ochroną przyrody i z faktem, że mieszany las, choć kosztowniejszy jest silniejszy. Na odnowę przyrody, odbudowę lasów i wsparcie ekologiczne fundacja wydała dotychczas ok. 17 mln. Kč.

Aby wspierać szlachetną ideę odnowy izerskiej przyrody warto wziąć udział w konkursie. Choćby po to, by otrzymać piękny kalendarz.
Zachęcamy WAS gorąco, byście przesłali do czerwca 2016 r. swe najpiękniejsze zdjęcia z Gór Izerskich. W ubiegłym roku, żaden Polak nie wziął udziału w konkursie :(, a przecież to nieprawda, że nie umiecie fotografować. Pokażcie śląską stronę GÓR IZERSKICH!

Magazyn GÓRY IZERSKIE jest partnerem medialnym konkursu po polskiej stronie gór. Chcielibyśmy z dumą zaprezentować w tym roku konkursowe zdjęcia polskich autorów. Przecież po naszej stronie Izery także jest co fotografować...

red., źródło: NpZaOJh

Szczegółowe zasady

• Organizatorem konkursu jest Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor z siedzibą w Libercu, w Republice Czeskiej.
• Fotografie należy zgłosić do konkursu nie później niż 3 czerwca 2016 r.
• Jeden autor może maksymalnie zgłosić do konkursu CZTERY oryginalne fotografie o temacie "Góry Izerskie".
• Fotografie muszą zostać wysłane w formie elektronicznej na adres jizerky@ecn.cz w formacie JPG lub TIF, o wielkości dłuższego boku minimalnie 800 pikseli oraz w formie papierowej, o wielkości dłuższego boku od 28 do 60 cm, na adres kancelarii: Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor, Matoušova 453/21, 460 01 Liberec 3.
• Przesłane fotografie powinny mieć orientację poziomą (w przybliżonych proporcjach 2:3, inne formaty, np. kwarta, nie zostaną zakwalifikowane do druku w kalendarzu); nie wolno zasyłać fotografii w ramkach, z zastrzeżonymi prawami albo naniesionym imieniem autora na przedniej stronie fotografii.
• Na tylnej stronie fotografii oraz w e-mailu musi być zamieszczona informacja o autorze: imię i nazwisko, adres kontaktowy, adres e-mail. lub telefon, oraz tytuł fotografii, a także miejsce wykonania fotografii.
• W przypadku zakwalifikowania fotografii do wystawy będziemy wymagać przesłania oryginalnych fotografii w jakości do wydruku (wymagana rozdzielczość 200 dpi, a rozmiar minimalny - 45 cm dla dłuższego boku fotografii).
• Z uczestnictwa w konkursie wyłączony jest personel organizatora konkursu.
• Zwycięskie zdjęcia wybierze jury, którego skład dobiera organizator.
• Konkursowicz udziela organizatorowi niewyłącznej licencji na używanie fotografii.
• Konkursowicz zgadza się na opublikowanie przesłanych fotografii w druku lub w formie elektronicznej, w ramach konkursu bez zastrzeżeń i bez honorarium. Licencja do użycia fotografii jest przyznawana bez czasowego i terytorialnego ograniczenia, z prawem udzielania sublicencji.
• Fotografie, które są częścią kolekcji ekspozycyjnej (wszystkie prace ocenione i wybrane do wystawy), pozostają do dyspozycji głównego organizatora do dalszego użytku na wystawie.
• Konkursowicz udziela organizatorowi zgody na przetwarzanie przesłanych danych osobowych do celów organizacji konkursu Zaostřeno na Jizerky, w tym ich publikacji, na podstawie ustawy č.101/2000 Sb. o ochronie danych osobowych obowiązującej w Rep. Czeskiej.
• Konkursowicz oświadcza, że jest autorem nadesłanych fotografii i/lub osobą uprawnioną do korzystania z majątkowych praw autorskich, uprawniających do uczestnictwa w konkursie ze wszystkimi prawami i obowiązkami z tym związanymi.
• Konkursowicz oświadcza także, że ma zgodę na użycie fotografii od osób, które są ujęte na fotografiach albo mogą rościć prawa osobiste do wizerunku. Konkursowicz oświadcza że nieznane mu są jakiekolwiek zastrzeżenia praw innych osób do fotografii albo obostrzenia do ich używania.
• Organizator zastrzega sobie prawo do jakichkolwiek zmian w konkursie lub uchylenia konkursu bez podania powodu, podczas całego okresu jego trwania; wygrane w konkursie nie są prawnie egzekwowalne.
• Przesłanie fotografii jest oświadczeniem zgody na powyższe zasady konkursu fotograficznego Zaostřeno na Jizerky.

UWAGA!
Redakcja GÓRY IZERSKIE, będąca autorem powyższego przekładu z języka czeskiego zasad konkursu, opublikowanego wyłącznie w celach informacyjnych by ułatwić polskojęzycznym czytelnikom udział w konkursie, NIE PONOSI odpowiedzialności za jego stosowanie w praktyce. Jedyną obowiązującą prawnie wersją zasad konkursowych jest oryginalny tekst w języku czeskim, publikowany na stronie organizatora: pravidla fotosoutěže.

Tagi: · ochrona przyrody · las · konkurs fotograficzny

Linki: · Piękny i pożyteczny przez 366 dni · Zaostřeno na Liberec · Dwa miliony na edukację · www.jizerky.ecn.cz · www.jizerky.ecn.cz/fotosoutez-2016.html

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych regały magazynowe plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław