ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Grube tysiące na eko-edukację

Napisany: 2016-04-01

Grube tysiące na eko-edukację

Fundacja dla ochrony Jizerských hor wspomaga edukację ekologiczną dzieci

Motýlí stráň (motyli stok) - zeszłoroczny projekt edukacyjny wsparty przez fundację (Źródło: NpZaOJh)

Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor wspiera od 14 lat ekologiczną edukację dzieci w w Kraju Libereckim. W tegorocznej edycji rozdysponowała łącznie 151 333,- Kč na 14 projektów szkół i organizacji społecznych pracujących z dziećmi i młodzieżą. Rada konsultacyjna złożona ze specjalistów w edukacji ekologicznej, wybrała je spośród 26 aplikacji i przydzieliła środki finansowe najlepszym z nich.
- Jestem bardzo szczęśliwy, że możemy tą drogą wspierać u dzieci pozytywny stosunek do przyrody. Każdego roku znajduje się wiele wspaniałych pomysłów, co wskazuje na aktywność szkół i nauczycieli w edukacji ekologicznej - chwali się Ondřej Petrovský, dyrektor fundacji.

Pieniądze pomagają projektom, dzięki którym uczniowie badają lub obserwują faunę i florę w okolicy szkół, ale i w środowisku naturalnym podczas różnych wycieczek i wypraw. Program nie koncentruje się wyłącznie na Górach Izerskich, ale na ochronie przyrody jako takiej, na regionalnych problemach, a przede wszystkim stawia sobie za cel wszczepić dzieciom współzależność między przyrodą i okolicą, w której żyją. Samodzielne poznanie jej różnorodności prowadzi do tego, że uczniowie zachowują wobec niej większy szacunek.
I w tym roku fundacja wsparła realizację kilku projektów edukacji ekologicznej obejmujących przeważnie umiejętności praktyczne, jak dbać o przyrodę. Jednym z nowych wspartych przez fundację wnioskodawców jest liberecki EKOpark, gdzie zaplanowano ekologiczną ścieżkę edukacyjną z pociągającą nazwą „Szkoła zabawy - wolny czas i ekologia nie jest nudna“ przeznaczoną dla dzieci i młodzieży. Jej celem jest zaoferować odwiedzającym możliwość zyskania wiadomości o powstaniu a formie ekosystemu.
- Chcemy stworzyć przestrzeń do zabawnego poznawania przyrody i zaoferować ją do użytkowania przedszkolom, szkołom i grupom zajęciowym. Zamierzamy wypełnić ją zabawą i przygodą. W środku miasta będzie można spać w namiotach, albo pod chmurką - mówi Stanislav Šťastný, przedstawiciel EKOparku.

Z grantów w ramach programu ekologicznej edukacji dzieci skorzystało już łącznie 186 projektów na kwotę 2 433 571,- Kč. Zainteresowanie z każdym rokiem rośnie, co świadczy o stale się zwiększającej świadomości znaczenia tego tematu.
- Fundacja stara się także pomagać szkołom i organizacjom nie tylko finansowo (przede wszystkim), ale też radą. Każdego roku podnosi się jakość złożonych wniosków, co jest kolejnym dowodem na podnoszeniu standardów ekologicznego nauczania - dodaje Petrovský.
Program finansowany jest przede wszystkim z datków przedsiębiorców, które wspierają fundację, a częściowo ze środków własnych. Jak dodaje Ondřej Petrovský bez hojności sponsorów trudno byłoby sobie wyobrazić wspieranie edukacji ekologicznej przez fundację.

Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor (Fundacja dla ochrony i odnowy Gór Izerskich) jest jedyną fundacją w Kraju Libereckim ukierunkowaną na środowisko naturalne. Impulsem do jej założenia było wielkopowierzchniowe wylesienie i zniszczenie ekosystemów leśnych wierzchowinowych partii Jizerských hor wskutek imisji zanieczyszczeń z cieplnych elektrowni Czech, Niemiec i Polski. Głównym przesłaniem fundacji jest wspieranie odbudowy bardziej naturalnych i ekologicznie stabilniejszych ekosystemów leśnych oraz harmonii przyrodniczej krainy. Wypełnienie tej misji nie byłoby możliwe programów oświatowych, zaznajamiających obywateli z ochroną przyrody i z faktem, że las mieszany - chociaż droższy - jest stabilniejszy. Na odnowę naturalnego składu gatunkowego lasów izerskich i wsparcie eko-edukacji fundacja wydała już ponad 17 mln. Kč.

Źródło: NpZaOJh

Tagi: · ochrona przyrody · las · uprawy leśne

Linki: · Dwa miliony na edukację · Las czeka na was · Edukacja przyrodniczo-leśna · www.jizerky.ecn.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław