ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Kozy kują w Pobiednej

Napisany: 2016-04-12

Kozy kują w Pobiednej

Koziołek Matołek, małpka Fiki-Miki, Basia, szalona Ewa, szatan z VII klasy, dwaj złodzieje księżyca i wesoły diabeł wystąpią razem na scenie

Wielkie lalki z opuszczą Klinikę i wystąpią w Pacanowie (źródło: Stow. Wolimierz)

Dziesiątą rocznicę nadania szkole podstawowej w Pobiednej patronatu Kornela Makuszyńskiego, Stowarzyszenie Wolimierz uczci wyjątkowo. Od połowy kwietnia br. uczniowie szkoły opracują, pod okiem doświadczonych instruktorów, spektakl teatralny inspirowany twórczością Patrona. Znane i lubiane postacie zamieszkujące książki jednego z najpopularniejszych autorów literatury dziecięcej, spotkają się w jednym miejscu, by przypomnieć wartości, nasycające jego dzieła.

Spektakl dzieciaki przygotują w konwencji teatru ulicznego: duże lalki, maski, falujące płótna, tajemnicze postacie przemieszczające się między widzami, choreografia w której kilkunastu aktorów tworzy spójny obraz... To techniki stosowane m. in. w twórczości Kliniki Lalek – jednego z najbardziej znanych teatrów ulicznych w Polsce i Europie.

– Zależy nam nie tylko na przygotowaniu widowiska. Przede wszystkim chcemy, żeby dzieci nauczyły się nowych rzeczy i poczuły jak wspólnie tworzy się sztukę – mówi koordynator projektu Szymon Surmacz, prezes Stowarzyszenia Wolimierz.

Uczniowie szkoły wezmą udział w warsztatach, podczas których sami wykonają scenografię: lalki i maski w technice papier mâché, kostiumy, konstrukcje itd. Nauczą się ruchu scenicznego i tekstu. Czterdzieścioro dzieci będzie zarówno aktorami jak i zespołem technicznym, zmieniającym scenografię, tworzącym efekty specjalne.

– W ten sposób nauczą się jak ważna jest współpraca i zobaczą, że na magię teatru pracują nie tylko aktorzy, lecz także pozostający w cieniu jednak niezmiernie ważny, zespół techniczny – dodaje Surmacz.

Szkolna trupa teatralna po premierze, jak prawdziwy teatr wyjedzie na tournée do Krakowa i Pacanowa. Tam weźmie udział w jednej z ważniejszych imprez dla dzieci – Międzynarodowym Festiwalu Kultury Dziecięcej. Organizowany przez Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie od 14 lat, gromadzi co roku tysiące widzów i skupia uwagę ogólnopolskich mediów. Tegoroczna edycja została objęta patronatem honorowym ambasadę Chorwacji w Polsce.

Nad jakością wykonania spektaklu będzie czuwał reżyser i współautor scenariusza Wiktor Wiktorczyk – dyrektor teatru Klinika Lalek. Scenografię przygotują Izabela i Kaja Pachulskie – artystki ze Świecia, nagranie muzyki do spektaklu wesprze Zespół Łużyczanki, a w realizacji warsztatów i wykonaniu scenografii pomogą wolontariusze z Wolimierza i rodzice uczniów.
Projekt uzyskał dofinansowanie z programu Kultura Dostępna realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami są: Zespół Szkolno Przedszkolny w Pobiednej, Fundacja na rzecz wspierania kultur alternatywnych i ekologicznych (Stacja Wolimierz) oraz Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie.

red., na podst. mat. organizatorów

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław